Zaćmienia Słońca w Biblii. "Słońce stało się czarne jak włosienny wór"

Zaćmienie Słońca w Biblii pojawia się często. Znajdujemy o nim wzmianki zarówno w Starym jak i Nowym Testamencie. Zaćmienie Słońca opisują prorocy, jest ono elementem apokaliptycznych wizji św. Jana. Wiadomo, że niektórzy z biblijnych autorów mogli zobaczyć zaćmienie na własne oczy.
Zaćmienie Słońca w Asyrii w 763 r. p.n.e. mogli widzieć prorocy Izajasz, Amos i Micheasz. Wysoce prawdopodobne jest, iż prorok Joel, żyjący pod koniec V w. p.n.e., doświadczył jednego z zaćmień w Azji Mniejszej - pisze Jerzy Kreiner, astronom z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie

Oto kilka biblijnych cytatów dot. zaćmienia Słońca i Księżyca.

- Słońce się zaćmi od samego wschodu i swoim blaskiem Księżyc nie zaświeci - czytamy w Księdze Izajasza.

- Zajdzie Słońce w południe i dzień świetlany zaciemnię ziemie - to Księga Amosa.

- Zajdzie słońce nad prorokami i zaćmi się dzień nad nimi - pisze prorok Micheasz.

- Słońce zmieni się w ciemność, a Księżyc w krew, gdy przyjdzie dzień Pański, dzień wielki i straszny - pisze prorok Joel.

Nowy Testament także zawiera wzmianki dotyczące zaćmień. - Słońce się zaćmi i Księżyc nie da swego blasku - pisze św. Marek. Z kolei św. Łukasz pisze - Będą znaki na Słońcu, Księżycu i gwiazdach.

- Słońce stało się czarne jak włosienny wór, a cały Księżyc stał się jak krew - pisze św. Jan w Apokalipsie.

Zaćmienie Słońca i zaćmienie księżyca jak widać były uważane za tajemnicze, budzące grozę zjawiska.

Więcej o:
Komentarze (2)
Zaćmienia Słońca w Biblii. "Słońce stało się czarne jak włosienny wór"
Zaloguj się
 • spiewaksam

  Oceniono 2 razy 2

  Nie dziwi nic. Zaćmienie jest medialne. Zrozumiałe, że to "medium", jakim jest Biblia, je zauważyło. Ludzie obserwują i myślą, stąd termin "homo sapiens".
  .
  Próby racjonalizacji spostrzeżeń na miarę czasów. Wyłoniły się z tego nauki i wiary, np. wiara w "medycynę niekonwencjonalną", czy we wpływ naszego nastawienia na rozwój wypadków (taka wiara, że pesymista swoim pesymizmem ściaga na siebie przeciwności losu, a optymista szczęśliwe zdarzenia).
  Im więcej pełnych obserwacji na dany temat w pamięci, tym trafniejsze rozumienie zjawisk, mniej ciemnoty. W sumie niewiele widzi w zaćmieniu przypadkowy przechodzień. Wyposażony w dymne szkło już ciut więcej.
  .
  Kiedyś w szpitalu wojskowym zabrakło oleju do zalewania ran (wrzącym zalewano), doktorek był na miejscu i zauważył poprawę u pacjentów, i... wycofano się z tej metody. Z bliska widać więcej, a z daleka to "tajemnicze i groźne zjawiska". Groźne zwłaszcza w świecie grasujacych nocą lwów, wilków, skorpionów i hien. Pracować w polu i w warsztacie trzeba, a elektryczności jeszcze nie wymyślili, Łukasiewicz też jeszcze sie nie narodził

 • parowka_z_puszki

  Oceniono 2 razy -2

  co mnie obchodzi co w biblii o tym pisali

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX