Niezwykłe odkrycie naukowców. Znaleźli ludzkie zwłoki w 1000-letniej buddyjskiej figurze

Zmumifikowane ciało znaleziono po zeskanowaniu antycznej, chińskiej statuy. Naukowcy zdołali zidentyfikować zwłoki - to mnich żyjący w okolicach 1100 roku.
POLUB NAS
Badacze pod przewodnictwem kuratora muzeum etnograficznego w Rotterdamie, Erika Brujina, twierdzą, że ciało wewnątrz figury należało do mistrza Liuquana z Chińskiej Szkoły Medytacji. Mistrz żył w okolicach 1100 roku. Endoskopia wykazała, że w jamie brzusznej mnicha - w miejscu, w którym powinny znajdować się narządy - dziś są bliżej niezidentyfikowane materiały, a także kawałki papieru ze starymi chińskimi literami. Naukowcy pobrali ze zwłok fragmenty kości do badań DNA.

Niewykluczone, że Liuquan poddał się samomumifikacji - dawnej buddyjskiej praktyce religijnej mającej na celu zagłodzenie się w taki sposób, by zwłoki uległy mumifikacji w sposób naturalny. Łączyło się to z dietą opartą m.in. na trujących ziołach i toksycznych naparach, a także na nasionach i orzechach. Chodziło o to, by pozbyć się tkanki tłuszczowej. Mnich poddający się temu procesowi czekał na śmierć w pozycji lotosu.

Do Europy posąg został sprowadzony w zeszłym roku jako element międzynarodowej ekspozycji "Świat Mumii". Część skanów została wykonana jeszcze przed wystawieniem go w Drents Museum w Assen, pozostałe badania zrobiono we wrześniu.

Posąg Buddy opuścił Chiny po raz pierwszy. Jest to jedyna chińska mumia udostępniona zachodnim naukowcom. Skanu dokonano w holenderskiej klinice medycznej Meander.

Obecnie posąg można oglądać w Narodowym Muzeum Historii Naturalnej w Budapeszcie. W maju statua pojedzie do Luksemburga.

Komentarze (39)
Niezwykłe odkrycie naukowców. Znaleźli ludzkie zwłoki w 1000-letniej buddyjskiej figurze
Zaloguj się
 • eudocimus

  Oceniono 174 razy 164

  Zapukajcie do niego, on tylko medytuje.

 • skaut001

  Oceniono 102 razy 66

  Budda sie w grobie przewraca gdy slyszy o "zagłodzeniu sie i celowym truciu" swoich nasladowców.

 • jan_mon

  Oceniono 53 razy 35

  w mumii znalezione mumie. cud

 • pruch15

  Oceniono 46 razy 30

  To w końcu jaka jest recepta na odchudzanie, kawałki papieru ze starymi chińskimi literami czy trujące zioła i toksyczne napary ?
  A tak na marginesie czy to nie dziwne ,że mistrz Linuquana i Putin w tym samym czasie odwiedzili Budapeszt .

 • zalep

  Oceniono 19 razy 15

  Kiedy żył? Według redaktora - w okolicach. Polska języka trudna języka.

 • znak

  Oceniono 32 razy 14

  "Zmumifikowane ciało znaleziono po zeskanowaniu antycznej, chińskiej statuy. "

  bp, rozumiem, czemu się pełnym imieniem i nazwiskiem nie podpisujesz, ale nie bądź osłem, weź korepetycje: STATUI nie statuy :)))

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX