Wielka asteroida blisko Ziemi. NASA: Nic nam nie zagraża

- Spokojnie, jesteśmy bezpieczni - zapewniają przedstawiciele NASA, mówiąc o asteroidzie, która w poniedziałek przeleci w okolicach naszej planety. To największy tego typu obiekt, który w najbliższych kilkunastu latach pojawi się w okolicach Ziemi.
Informację o zbliżającej się planetoidzie podała CNN. Planetoida nosi nazwę 2004 BL86. Minie nas o 745,000 mil (1,2 mln kilometrów), co w przybliżeniu oznacza trzykrotnie pomnożony dystans między Ziemią a Księżycem. Jej średnica wynosi pół kilometra. To najbliższe nasze spotkanie z równie dużym obiektem przez następne 12 lat (w 2027 r. pojawi się 1999 AN10). Takich obiektów "podróżuje" w pobliżu Ziemi ok. 550, ale ryzyko kolizji z którymkolwiek z nich jest równe zeru.

- Jesteśmy bezpieczni. Asteroida ta nie stanowi w tej chwili bezpośredniego zagrożenia. Jednak zbliżenie do Ziemi stosunkowo dużego obiektu stwarza niepowtarzalną okazję od badań i obserwacji - przyznaje Don Yeomans, były szef Projektu Poszukiwania Planetoid Bliskich Ziemi im. Lincolna (LINEAR), wspólnego programu NASA i Amerykańskich Sił Powietrznych.

Odległość 2004 BL86 od Ziemi jest z astronomicznego punktu widzenia na tyle mała, że obiekt będzie można dostrzec dzięki lornetkom bądź teleskopom.

- Ja na pewno skorzystam z mojej ulubionej lornetki - zapewnia Yeomans. - Asteroidy to coś niezwykłego. Poza tym są przydatne. W przyszłości staną się wartościowym źródłem minerałów i innych niezbędnych do życia zasobów naturalnych. Oprócz tego będą nas zaopatrywać w paliwo, konieczne do kontynuowania podboju kosmosu.

Planetoidę można będzie również obserwować w komputerowym programie The Virtual Telescope Project 2.0 Została ona odkryta 30 stycznia 2004 przez teleskop (LINEAR) na terenie poligonu rakietowego w White Sands, w stanie Nowy Meksyk.

Więcej o:
Komentarze (28)
Wielka asteroida blisko Ziemi. NASA: Nic nam nie zagraża
Zaloguj się
 • rm1973

  Oceniono 29 razy 29

  "będzie krążyć w okolicach naszej planety" - mocno niejednoznaczne i wprowadzajace w blad. Ta asteroida krazy wokol Slonca.

 • luketjorself

  Oceniono 28 razy 28

  "Takich obiektów krąży w pobliżu Ziemi ok. 550, ale ryzyko kolizji z którymkolwiek z nich jest równe zeru."
  ------------------------------------------------
  Dinozaury też tak twierdziły.

 • dziadekjam

  Oceniono 17 razy 13

  - Spokojnie, jesteśmy bezpieczni - zapewniają przedstawiciele NASA, mówiąc o asteroidzie, która w poniedziałek- Spokojnie, jesteśmy bezpieczni - zapewniają przedstawiciele NASA, mówiąc o asteroidzie, która w poniedziałek będzie krążyć w okolicach naszej planety.
  =========================================================
  "...będzie krążyć w okolicach naszej planety."
  Krążyć? A nie przelatywać?

 • promemo

  Oceniono 13 razy 7

  "trzykrotnie pomnożony dystans między Ziemią a Księżycem"
  Czyli mnoży się ten dystans raz (co przez co ?), potem drugi raz i trzeci raz... i wychodzi z tego bełkot Gazety.

 • andres1167

  Oceniono 1 raz 1

  Podobno asteroida ma uderzyc w bruxele ,tak przepowiedzial swiety franciszek z asyzu i wowczas zapanuje pokoj

 • Mistrz Wilczu

  Oceniono 1 raz 1

  Ludzie, była taka Asteroida - 2004MN4 znana szerzej jako Apophis. Naukowcy odkryli ją w 2004 roku na kursie bliskim do kolizyjnego. Ludzkość się nie przejęła. Cudem uniknęliśmy katastrofy. Ale ta asteroida wraca 13.04.2029 r. w pobliże naszej planety. Będzie ją widać gołym okiem! Mam nadzieje, że wtedy ludzie się przejmą...

 • swan_ganz

  Oceniono 17 razy 1

  mam pytanie; czemu wysłaliśmy sonde na kawałek kosmicznej skały lecący gdzieś po obrzeżach naszego układu a nie wysyłamy sond na takie skały, które same podlatuja do naszej planety? Przecież chyba łatwiej jest (i przede wszystkim taniej) posadzić sondę na takiej skale która jest blisko nas (choćby czas reakcji sondy na sygnał nadany z ziemi..) niż na takiej do której polecenie nadane z centrum kosmicznego leci trzy godziny..,

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX