W Układzie Słonecznym mogą ukrywać się jeszcze dwie planety. Większe od Ziemi

Wyniki nowych badań sugerują, że w dalekiej części Układu Słonecznego mogą się znajdować dwie większe od Ziemi planety. Być może też jest ich jeszcze więcej. Wskazuje na to zachowanie innych, znajdujących się za Neptunem obiektów.
Odkrycia tego naukowcy pod przewodnictwem hiszpańskiego profesora Carlosa de la Fuente Marcos dokonali podczas obserwacji tzw. obiektów transneptunowych, czyli planetoid znajdujących się dalej od Słońca niż Neptun, a konkretnie tych poruszających się na bardzo dalekich orbitach - podaje serwis The Independent.

Takie obiekty zwykle są rozmieszczone chaotycznie, jednak te obserwowane przez naukowców poruszały się w nieoczekiwany sposób, co może wskazywać na to, że są przyciągane przez większy, niewidoczny obiekt.

Niewidoczne siły zmieniają orbitę planetoid

- Ta nadmierna liczba obiektów poruszających się po orbitach w nieoczekiwany sposób nasunęła nam wniosek, że jakieś niewidoczne siły zmieniają rozkład elementów orbitalnych tych obiektów - mówi de la Fuente Marcos. - Według nas najbardziej prawdopodobnym wytłumaczeniem jest istnienie nieznanych nam jeszcze planet znajdujących się dalej niż Neptun i Pluton - twierdzi.

Badania te opublikowano w piśmie naukowym "Monthly Notices of the Royal Astronomical Society Letters". Jednym z zastrzeżeń, jakie pojawiają się już na tym etapie, jest fakt, że komputerowe symulacje procesu formowania się Układu Słonecznego wykazały, że poza Neptunem nie ma już planet poruszających się po orbicie kołowej - pisze The Independent.

Czeka nas rewolucja w astronomii?

- Dane, które posiadamy, są ograniczone, ale z naszych wyliczeń wynika, że w obszarze naszego Układu Słonecznego znajdują się jeszcze co najmniej dwie planety, a prawdopodobnie jest ich jeszcze więcej - mówi profesor.

W najbliższych miesiącach opublikowane mają zostać kolejne badania, przeprowadzone na większej próbie obiektów.

- Te wyniki mogą wywołać w astronomii prawdziwą rewolucję - stwierdził de la Fuente Marcos.

Z czego składa się Wszechświat? Czy możemy go w pełni zbadać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w książkach >>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (25)
W Układzie Słonecznym mogą ukrywać się jeszcze dwie planety. Większe od Ziemi
Zaloguj się
 • piotrus009

  Oceniono 86 razy 74

  Tych planetoid, nie tych planetoidów, drogie gazetowe gimbusy :)

 • czopciu

  Oceniono 64 razy 60

  dlaczego na gazeta.pl podpisują się MT? Bo wstyd nazwiskiem.
  Planetoidów ?
  kogo? czego? Planetoid. nieuku!

 • to_ja_only

  Oceniono 49 razy 43

  Planetoid! Planetoid! Przecież w mianowniku liczby pojedynczej jest to TA planetoida.

 • qnqn

  Oceniono 17 razy 15

  planetoidów? czy planetoid?.. tak poza tematem, który sam w sobie jest bardzo ciekawym...

 • m_caliban

  Oceniono 18 razy 14

  Yuggoth.

 • Mistrz Wilczu

  Oceniono 17 razy 5

  A Obiekt Roku 1983? Ten na granicach Układu Słonecznego w konstelacji Oriona o masie Jowisza? Newsy stare, ale zatuszowane jako "błąd w odbiorze satelity" w 1987. BTW. obserwowali tą planetę przez 3 lata i stwierdzili, że się do nas zbliża. Ciekawy "błąd" :d

 • paula_kloc

  Oceniono 25 razy 1

  Jak to ukrywać? To oczywiste, że dziewiąta planeta Nibiru, inaczej mówiąc Planeta X krąży w Układzie Słonecznym. Zamieszkana zresztą przez Annunakich (Reptylian), których obecnie głównym zajęciem jest transportowanie złota (do ratowania atmosfery Nibiru) z Ziemi (ostatnie porwania i katastrofy samolotów malezyjskich - przypadek? Nie sądze.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX