NASA udostępniła dźwięki kosmosu. Pulsujące gwiazdy, burza na Jowiszu i historyczne nagrania Apollo [POSŁUCHAJ]

Kosmos to nie tylko piękne zdjęcia, to też dźwięki. NASA otworzyła oficjalny profil na portalu SoundCloud, służącym do dzielenia się plikami muzycznymi. Amerykańska agencja kosmiczna na starcie udostępniła kilkadziesiąt klipów. Są tam zarówno historyczne nagrania z misji (?Houston, mamy problem?), jak i dźwięki rakiet, sond, czy szum wydawany przez planety.
Mamy okazję nie tylko usłyszeć nagrania słynnych cytatów typu "Orzeł wylądował", ale też dowiedzieć się, jak brzmią pulsujące gwiazdy, burza na Jowiszu, czy przestrzeń międzygwiezdna. Oczywiście większość tych dźwięków została wcześniej skonwertowana, tak, byśmy mogli je usłyszeć ludzkim uchem.

Zacznijmy od słynnego "Houston we've had a problem" pochodzącego z nieudanej misji Apollo 13 na Księżyc w 1970 roku. Tym problemem była eksplozja zbiornika z tlenem. Astronauci znajdowali się wtedy 321 860 km od Ziemi.Neil Armstrong, który zaraz stanie się pierwszym człowiekiem na Księżycu, oznajmia, że "orzeł wylądował". Lądowanie miało miejsce 24 lipca 1969 roku.Test tzw. dźwięków Quindar, czyli charakterystycznych pipczących sygnałów. Służyły one do aktywacji i dezaktywacji nadajników na Ziemi. Gdy członek naziemnej załogi chciał skontaktować się z kosmonautami, naciskał przycisk. Naciśnięcie i puszczenie przycisku generowało dwa rożne tony, które kontrolowały nadajniki.Sygnały radiowe SputnikaFale radiowe emitowane przez SaturnaPioruny na Jowiszu. Ten gwiżdżący dźwięk jest efektem wyładowań elektrycznych w atmosferze. Fale o wyższej częstotliwości podróżują wzdłuż pola magnetycznego szybiej niż fale o niskiej częstotliwości. Różnicę tę, którą rejestruje sonda, słyszymy pod postacią gwizdu.Dźwięki plazmy z przestrzeni międzygwiezdnej. Są to elektrony zjonizowanego gazu, czyli słonecznego wiatru, przez który leci Voyager. Ich częstotliwość upewniła astronomów, że Voyager opuścił nasz układ słoneczny.Deszcz gwiezdnego pyłu. Jest to dźwięk drobin komety Tempel 1, przez które przebrnęła sonda Stardust.Pole magnetyczne Enceladusa, księżyca Saturna. Zakrzywienie tego pola wskazuje na to, że Enceladus ma gęstą atmosferę.Krzywa blasku gwiazdy KIC7671081B przekonwertowana na dźwięk.Gwiazda KIC12268220CJak powiedział portalowi The Verge Jason Townsend z NASA, muzyczna biblioteka będzie cały czas aktualizowana. Wszystkie dźwięki dostępne są tu.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!
Lubisz aplikację Gazeta.pl LIVE? Zagłosuj na nas!

Komentarze (11)
NASA udostępniła dźwięki kosmosu. Pulsujące gwiazdy, burza na Jowiszu i historyczne nagrania Apollo [POSŁUCHAJ]
Zaloguj się
 • the-only-baca

  Oceniono 7 razy 7

  zajebioza! kiedys byla taka strona www.spacesound.com - tam to były dźwieki :-)

 • lfdy

  Oceniono 6 razy 6

  NIN ;)

 • fotoma7

  Oceniono 3 razy 3

  W próżni dźwięki się nie rozchodzą bo nie ma nośnika. Na Ziemi nośnikiem jest powietrze. Na sposób NASA można przekonwertować każde zjawisko generujące fale na dźwięk. Nawet tomografię mózgu lub rezonans magnetyczny trzustki.

 • kaczyzmowi_stop

  Oceniono 12 razy -6

  Niektóre nagrania są zmanipulowanie. Prosty dowód na poziomie fizyki - materiał z klasy piątej podstawówki. Skoro prędkość światła - również fal radiowych wynosi około 300 tysięcy km/sekundę, to głos teoretycznie ze statku Apollo na księżycu (lub w jego pobliżu) do Huston i z powrotem powinien lecieć około 2.5 sekundy. Tymczasem słyszę wypowiedź astronauty i natychmiastowa odpowiedź z Huston. Rozmawiają jakby siedzieli obok siebie. To kłamstwo. Nie ma takiej fizycznej możliwości. Pomijam delikatny fakt, że dodatkowe opóźnienie transmisji powoduje przetwarzanie sygnału analogowego - głos, na sygnał cyfrowy - transmisja i odwrotnie. Prawdopodobnie udostępniono te nagrania zmanipulowane, żeby skrócić czas prezentacji. Jeżeli tak, to nie należy tego przedstawiać jako oryginał.

 • kain_brat_abla

  Oceniono 14 razy -6

  alarm www.youtube.com/watch?v=KQIlH4pjuY0

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX