Pechowa żmija postanowiła zjeść wija. Wij postanowił zjeść żmiję od środka

Serbscy naukowcy natrafili na dość nietypowe znalezisko. Znaleźli ciało młodego węża spenetrowane od środka przez swoją ofiarę, którą wcześniej wąż zjadł.
Pechowym wężem była żmija nosoroga, a waleczną ofiarą wij - skolopendra paskowana. Badacze znaleźli je na wyspie Gołem Grad na jeziorze Prespa w Macedonii. Znalezisko zostało opisane w magazynie Ecologica Montenegrina.

Żmije nosorogie są bardzo niebezpieczne - ich ukąszenie jest często śmiertelne, choć zwykle atakują tylko, gdy zostaną sprowokowane. Dorosłe osobniki polują na jaszczurki, inne mniejsze węże i króliki, podczas gdy młode zadowalają się jaszczurkami i wijami.

Skolopendry są wszystkożercami, ale preferują mięso. Polują na zwierzęta mniejsze od nich, czyli głównie insekty, ale też małe jaszczurki.Znaleziona młoda żmija miała długość 20 cm. Niedoceniona przez nią skolopendra, którą połknęła, była o 5 cm krótsza. Co ciekawe, okazało się, że skolopendra wypełniała całe wnętrze żmii. Gadowi brakowało wszystkich organów.

Jak mówią badacze, niezwykle trudno jest zabić dorosłą skolopendrę. Żmija najprawdopodobniej połknęła ją w całości, po czym ta wyżarła jej wnętrzności. Wij próbował wydostać się na zewnątrz, przebijając skórę węża. Jednak mimo walki nie udało mu się wydostać.

Komentarze (120)
Pechowa żmija postanowiła zjeść wija. Wij postanowił zjeść żmiję od środka
Zaloguj się
 • do_dupy_z_taka_gazeta

  Oceniono 955 razy 901

  @astronombosy
  "Zażądam od gazety.pl zwrotu kosztów obiadu, który właśnie mi się zwrócił."

  Skoro się zwrócił, to nie poniosłeś kosztów.

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 271 razy 255

  "Pechowa żmija postanowiła zjeść wija" - Leszek, czujesz, że rymujesz? :)

 • staryman

  Oceniono 141 razy 121

  „Żmija najprawdopodobniej połknęła ją (skolopendrę) w całości, po czym ta wyżarła jej wnętrzności. Wij próbował wydostać się na zewnątrz, przebijając skórę węża. Jednak mimo walki nie udało mu się wydostać.”

  Łał, ależ horror!

 • Maciek Kubiak

  Oceniono 83 razy 61

  widzę, że ktoś mocno śledzi profil I fucking love science na FB. To już kolejny artykuł inspirowany wpisami na tym profilu:)

 • efedra

  Oceniono 87 razy 53

  "...wypełniała całe wnętrze żmiji."

  Pan Leszek Jankow powinien powrócić do gramatyki języka polskiego z zakresu podstawówki. Wtedy będzie wiedział, jak się odmienia rzeczownik "żmija".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX