Muszki owocówki manewrują jak myśliwce [NAGRANIE]

Na widok niebezpieczeństwa muszki owocówki reagują jak myśliwce - wykonują niesamowicie szybkie manewry, zmieniając tor swojego lotu w ułamku sekundy. Naukowcom udało się je nagrać.
Aby uchwycić ruch skrzydeł i tułowia muszek, naukowcy z University of Washington użyli zestawu ultraszybkich kamer rejestrujących 7500 klatek na sekundę. To daje 40 klatek na jedno uderzenie skrzydeł. Badacze nagrywali reakcję owadów na widok nadchodzącego przeciwnika (w tej roli zbliżający się cień, niewidoczny na nagraniu). Badania zostały opublikowane w magazynie Science.

- Odkryliśmy, że muszki owocówki zmieniają kurs swojego ruchu w czasie krótszym niż jedna setna sekundy, czyli 50 razy szybciej, niż mrugamy okiem - mówi prof. Michael Dickinson, współautor badania - Muszki podczas lotu przechylają swoje ciało tak samo jak odrzutowce podczas manewru wymijającego.

- Podczas manewru muszki mogą przechylić swoje ciało o 90 stopni, a nawet więcej, latając prawie do góry nogami - komentuje Florian Muijres, przewodniczący badań.

Nagranie zostało spowolnione trzystukrotnie. W ostatniej części filmiku możemy zobaczyć animację manewru pokazaną w 3D (potrzebne są okulary w czerwonym i niebieskim kolorze).Mózg muszek, choć wielkości ziarnka piasku, przeprowadza skomplikowane obliczenia w bardzo krótkim czasie. Nie tylko ustala, gdzie znajduje się niebezpieczeństwo, ale też jak zareagować i którą drogę ucieczki wybrać. W jaki sposób musze mózgi i mięśnie przeprowadzają te niesamowicie szybkie i dokładne manewry - to następna zagadka, którą będą chcieli zbadać naukowcy. Na pewno będą mogli liczyć na wsparcie inwestorów. Już powyższe badania były współfinansowane przez ośrodki badawcze amerykańskiej armii.

Angielski zwrot opisujący manewr muszek i odrzutowców w powietrzu brzmi " banked turn". Nie udało mi się znaleźć polskiego odpowiednika. Jeśli jest wam znany - napiszcie proszę w komentarzach.