Plama na powierzchni gwiazdy. Pierwsze tak dokładne zdjęcia Słońca

Naukowcy z New Jersey Institute of Technology (NJIT) opublikowali zdjęcia powierzchni Słońca. To pierwsze fotografie tak dokładnie pokazujące plamę słoneczną i oddziaływanie niezwykle silnego pola magnetycznego gwiazdy.
Zdjęcia zostały wykonane dzięki teleskopowi słonecznemu New Solar Telescope z Big Bear Solar Observatory, które finansowane jest m.in. przez NJIT. Jak przyznał prof. Wenda Cao, nowa generacja sprzętu "pozwala obserwować atmosferę słoneczną - od fotosfery do chromosfery - w czasie bliskim rzeczywistemu".

Fotografia plamy słonecznej - czyli ciemniejszego obszaru na powierzchni gwiazdy, który cechuje niższa temperatura niż otoczenia i silniejsze pole magnetyczne - jest najdokładniejszym takim zdjęciem zrobionym do tej pory. Uwieczniona plama jest wręcz podręcznikowym przykładem tego zjawiska, bo - jak odnotował prof. Cao - wygląda jak stokrotka z wieloma płatkami.

New Solar Telescope to największy i najdokładniejszy teleskop słoneczny. Jego budowa zakończyła się w 2009 r., ale zrobienie tak dokładnego zdjęcia fotosfery Słońca zajęło cztery lata.