Tajemnica mumii Inków: Dzieci przeznaczone na ofiarę odurzano koką i pojono alkoholem

Badania odnalezionych w 1999 r. w Argentynie mumii trójki inkaskich dzieci wykazały, że w chwili śmierci były one odurzone alkoholem i narkotykami. Odkrycie amerykańskich naukowców rzuca nowe światło na tzw. capacocha - obyczaj składania ofiar z dzieci, praktykowany w imperium Inków - pisze BBC.
W ostatnich tygodniach i miesiącach życia inkaskich dzieci przeznaczonych na ofiarę podawano im duże ilości alkoholu i narkotyków - twierdzą naukowcy, którzy badali mumie trojga dzieci znalezionych w 1999 r. nieopodal liczącego 6739 m n.p.m. wulkanu Llullaillaco w Argentynie.

- Zgromadzone dane, zdobyte dzięki pobraniu materiału z włosów na czaszce [mumii], wskazują na wzrastające spożycie koki i alkoholu w okresie poprzedzającym śmierć - napisali naukowcy w periodyku amerykańskiej Narodowej Akademii Nauk. "Hiszpańscy kronikarze sugerują, że dzieci były składane w ofierze z różnych powodów: ważnych wydarzeń w życiu Inków, wojen czy katastrof naturalnych. Istniał też rytualny kalendarz" - pisze cytowana przez BBC dr Emma Brown z wydziału archeologicznego Uniwersytetu Bradford.

Niezwykłe mumie z Llullaillaco

Idealnie zachowane, zmumifikowane przez zimno i suche, wysokogórskie powietrze zwłoki 13-letniej dziewczynki oraz młodszego od niej chłopca i jeszcze jednej dziewczynki odkryto w 1999 r. nieopodal liczącego 6739 m n.p.m. wulkanu Llullaillaco w Argentynie. Przechowywane obecnie w muzeum w Salta w Argentynie szczątki mają około 500 lat i pochodzą z czasów imperium Inków, istniejącego w Ameryce Południowej do połowy XVI w.

"Zachowały się w znakomitym stanie. Te dzieci wyglądają, jakby spały" - komentuje dr Brown.

Przed rytualną śmiercią dzieci dostały kokę i alkohol

Ekipa naukowców wykorzystała w badaniach mumii techniki medycyny sądowej - m.in. przeanalizowała włosy dzieci. I właśnie dzięki temu badaniu odkryła, że cała trójka spożywała alkohol i kokę w ostatnich miesiącach życia. Według źródeł historycznych zażywanie tych substancji było przywilejem klas wyższych.

Przeznaczone na ofiarę dzieci przed śmiercią dostąpiły także innych przywilejów elity - a mianowicie zaczęły się lepiej odżywiać. Analiza mumii 13-latki wskazała, że o ile wcześniej jej dieta była typowo chłopską dietą ziemniaczaną, o tyle później zaczęła dostawać dużo mięsa i kukurydzy.

Jak zginęły dzieci? Według BBC zostały zabrane do świątyni w pobliżu wulkanu, umieszczone w grobach i pozostawione na śmierć. "W przypadku dziewczynki nie ma śladów przemocy. Jest zadbana, ma pięknie ułożone włosy i odświętne szaty" - pisze dr. Brown. Archeolog sugeruje, że przyczyną śmierci dziecka była kombinacja trzech czynników - umieszczenia w grobie, alkoholu i zimna panującego na wysokości ponad 6,7 tys. m n.p.m. "Zmarła szybko" - konstatuje badaczka.

Więcej o:
Komentarze (116)
Tajemnica mumii Inków: Dzieci przeznaczone na ofiarę odurzano koką i pojono alkoholem
Zaloguj się
 • kloakier

  Oceniono 163 razy 147

  Nie wiem czym odurzają i poją mumie, które od lat straszą w naszej polityce, że żadną siłą nie można ich od niej oderwać.Warto by coś na ten temat napisać i parę ciekawych zdjęć pokazać; niech ludzie poznają ten fenomen na skale świata.

 • quosoo

  Oceniono 137 razy 105

  Jednego tylko nie jestem pewien - czy aby napewno w ówczesnej kulturze inkaskiej, 13-latka była wciąż uznawana za dziecko? Co do tych towarzyszących dzieci raczej nie mam wątpliwości, ale czy gdyby dziewczynka nie została wybrana na ofiarę to nie musiałaby zostać żoną, matką itd?

 • born81

  Oceniono 172 razy 60

  Mnie też pojono alkoholem, dostawałem również za darmo narkotyki, zanim złożono mnie w ofierze Latającemu Potworowi Spaghetti.

  Nie kupujcie narkotyków, zostańcie gwiazdami rocka - dostaniecie je za darmo, jak mawiał mój znajomy. Coś w tym jest.

 • ciotka_ltd

  Oceniono 78 razy 48

  Nie chce byc zlosliwa, ale ta koka, alkohol i wyjatkowe dbanie o ofiare na pare miesiecy wczesniej to news naukowy sprzed paru dobrych lat. Sama o tym gdzies czytalam w popularnej wersji ze 2-3 lata temu, jest tez na website muzeum tych mumii.
  Sezon na ogorki.;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX