Delfiny zwracają się do siebie po imieniu? Naukowcy mają na to dowody

Naukowcy z University of St Andrews w Szkocji znaleźli kolejne dowody na to, że delfiny zwracają się do siebie za pomocą imion. Ich badanie wykazało, że ssaki te przydzielają sobie unikalnie brzmiące gwizdy, za pomocą których się rozpoznają.
Do tej pory wiedzieliśmy tylko, że specyficznie brzmiące gwizdy były często używane przez podróżujące razem grupy delfinów. Poszczególne zwierzęta łatwo się ich uczyły i powtarzały je przy różnych okazjach. Nie wiadomo było jednak, czy pełnią taką samą rolę jak ludzkie imiona.

"Są jak ludzie. Gdy słyszą swoje imię, odpowiadają"

Aby dowiedzieć się więcej o naturze gwizdów, naukowcy podążali za grupami delfinów butlonosych i nagrywali dźwięki wydawane przez poszczególne zwierzęta. Następnie odtwarzali je, używając znajdujących się pod wodą głośników: - Odtwarzaliśmy unikalne gwizdy używane przez zwierzęta znajdujące się w grupie, gwizdy powtarzające się oraz gwizdy używane przez grupy, których nigdy nie spotkały - wyjaśnił dr Vincent Janik z University of St Andrews.

Naukowcy odkryli, że poszczególne osobniki odpowiadają tylko na unikalne, przydzielone do nich gwizdy. Zdaniem badaczy zachowują się one jak ludzie - gdy słyszą swoje imię, odpowiadają. Według dr. Janika ta umiejętność pomaga zwierzętom zlokalizować swoją grupę i szybko do niej dotrzeć. - Jako zwierzęta oceaniczne delfiny przez większość czasu się nie widzą, nie mogą się wywęszyć ani nie budują gniazd. Muszą mieć jakiś sposób, aby łatwo się odszukać - skwitował.

Czy delfiny posługują się składnią?

Delfiny odpowiadały na swoje imiona na dwa sposoby. Za każdym razem powtarzały dźwięk, tak jakby mówiły "Tak, tu jestem!", czasem jednak dodawały do niego ciąg długich, różniących się od siebie gwizdów. Zdaniem naukowców może to stanowić dowód na używanie przez delfiny składni. Badacze teoretyzują też, że odpowiedzi mogą uwzględniać status społeczny pytającego.

Potwierdzenie tego, że delfiny reagują na swoje imiona, może być tylko początkiem odkryć dotyczących tego, w jaki sposób ssaki te porozumiewają się między sobą. "Moim zdaniem nie doceniamy tego, jak skomplikowany jest ich język, możliwości poznawcze oraz głębia znaczeń akcji, które podejmują" - skomentowała dr Shane Gero z Dalhouisie University, prowadząca podobne badania na kaszalotach.

To wyjątkowe odkrycie

Naukowcy uważają, że tego typu zachowanie zaobserwowano u zwierząt po raz pierwszy. Ich zdaniem zbadanie tego, w jaki sposób delfiny posługują się swoimi imionami, może pomóc nam zrozumieć, jak zdolność komunikacji rozwinęła się u ludzi.

Więcej o:
Komentarze (48)
Delfiny zwracają się do siebie po imieniu? Naukowcy mają na to dowody
Zaloguj się
 • augenthaler

  Oceniono 84 razy 62

  Sa juz przymiarki do wdrozenia procedur legislacyjnych majacych na celu nadanie niektorym zwierzetom (naczelnym i waleniom) "praw i przywilejow". Podstawowym prawem najwyzej rozwinietych zwierzat ma byc prawo do zycia, a pozbawienie takiej istoty zycia przez czlowieka bedzie "zabojstwem", co wiazac sie bedzie z okreslonymi konsekwencjami prawnymi i karnymi.

 • acidity

  Oceniono 47 razy 37

  Podobnie czynią wieloryby. Mimo, że pływają oddalone od siebie o tysiące km, to jednak stale się porozumiewają tworząc sieć podobną do internetu. Oczywiście członkowie stada kierują sie zawsze w tym samym kierunku.

 • blogfiles

  Oceniono 80 razy 28

  Nie może być! Te badania są inspirowane przez szatana! Tylko człowiek jest rozumną koroną stworzenia i tylko jemu przysługuje prawo rytualnego uboju zwierząt. Tak mówi Biblia!

 • zewszad_i_znikad

  Oceniono 22 razy 20

  Jako dziecko byłam święcie przekonana, że mowa zwierząt jest gramatyczna i pełnoznaczna, tyle że jej nie rozumiemy. Może jednak nie byłam tak znowu daleka od prawdy.
  A tutaj przykład gościa, który próbuje w warunkach ex situ (poza naturalnym teren występowania) przystosować tygrysy do życia na wolności - taki eskepryment z reintrodukcji urodzonych w niewoli tygrysów. Bardzo ciekawe obserwacje na temat komunikacji między tygrysami oraz między tygrysami, lwicą i człowiekiem.
  www.jvbigcats.co.za/newsletters5.htm#Tiger_language%C2%A0_
  www.jvbigcats.co.za/newsletters29.htm

 • grregu

  Oceniono 49 razy 17

  BIEDACTWA - niebawem jakiś episkopacik da im propozycję nie do odrzucenia - konkordat, albo krucjata.

 • kerimil86

  Oceniono 14 razy 8

  No to może by je opodatkować i zmusić do opłacania ZUD (zaklad ubezpieczen delfinów)... tak na zasadzie - chcesz zjeść 15kg ryb dziennie to 7kg dla NAS - my zadbamy za to o twoją przyszłość :-D

 • braunal

  Oceniono 50 razy 6

  gadające delfiny :):):) wołające się po imieniu :):):) Cześć Mirek,nie widziałeś gdzieś Tadka...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX