NASA pokazała zdjęcie Ziemi zrobione w pobliżu Saturna

Na zdjęciu NASA Ziemia to mała biała kropka, której towarzyszy jeszcze mniejszy Księżyc. Zdjęcie zrobiła sonda Cassini znajdująca się w pobliżu Saturna, 1,5 mld km od Ziemi. To dopiero trzecia fotografia naszej planety zrobiona z tak odległego kosmosu.
Wczoraj sonda Cassini przesłała na Ziemię zdjęcie naszej planety oraz Księżyca. Widzimy na nim dwie małe jasne plamki: większa to Ziemia, mniejsza - nasz naturalny satelita. Mniejsze kropki światła to odległe gwiazdy. Do tej pory udało się zrobić zaledwie dwa zdjęcia Ziemi z zewnętrznej części Układu Słonecznego, gdzie znajdują się gazowe olbrzymy - Jowisz, Saturn, Uran, Neptun.

Zdjęcie zostało zrobione w piątek wieczorem z odległości prawie 1,5 mld km, czyli z okolic Saturna. Wtedy to Ziemia i Saturn znajdowały się w odpowiednim położeniu w stosunku do Słońca.Fotografia Ziemi i Księżyca będzie jednym z wielu zdjęć, które razem złożą się na ogromną mozaikę przedstawiającą Saturna i jego satelity podświetlone przez Słońce. Sonda będzie przesyłała wszystkie zdjęcia przez kilka tygodni.

Zdjęcia Ziemi zrobiła również sonda Messenger badająca Merkurego. Pokaże ona te części Ziemi, których nie sfotografowała sonda Cassini: Europy, Bliskiego Wschodu i Azji Centralnej.

Więcej o:
Komentarze (105)
NASA pokazała zdjęcie Ziemi zrobione w pobliżu Saturna
Zaloguj się
 • paastafarai

  Oceniono 438 razy 420

  Spójrz raz jeszcze na tę kropkę. To tutaj, to jest nasz dom, to jesteśmy my. Na niej każdy kogo kochasz, każdy kogo znasz, każdy o kim kiedykolwiek słyszałeś, każde ludzkie istnienie które kiedykolwiek było, toczyło swój byt. Całe nasze szczęście i całe cierpienie, tysiące zbyt pewnych siebie religii i ideologii, doktryn politycznych, każdy łowca i każdy zbieracz, każdy bohater i każdy tchórz, każdy twórca i niszczyciel cywilizacji, każdy król i każdy chłop, każda młoda zakochana para, każda matka i każdy ojciec, każde dziecko, każdy wynalazca i każdy odkrywca, każdy nauczyciel moralności i każdy skorumpowany polityk, każda “gwiazda”, każdy “najwyższy przywódca”, każdy święty i każdy grzesznik i historii naszego gatunku żył tutaj, na źdźble kurzu zawieszonym na słonecznym promieniu.

  Ziemia jest bardzo małą sceną w przeogromnej arenie kosmosu. Pomyśl o rzekach krwi przelanych przez generałów i cesarzy po to, by w glorii i chwale mogli na chwilę stać się panami ułamka tej kropki. Pomyśl o niekończących się okrucieństwach które mieszkańcy jednego krańca tego piksla są gotowi uczynić ledwie odróżnialnym mieszkańcom innego krańca, jak częste są ich zatargi i nieporozumienia, jak chętnie zabijają się nawzajem, jak płomienna jest ich nienawiść.

  Nasze pozy, nasza wyimaginowana ważność, złudzenie specjalnej i uprzywilejowanej pozycji we Wszechświecie, są kwestionowane przez ten punkt bladego światełka. Nasza planeta jest samotną drobinką w ogromnej, oszałamiającej ciemności kosmosu. W tym mroku, w tej pustce, nic nie wskazuje żeby pomoc mogła nadejść skądkolwiek, aby uratować nas przed nami samymi.

  Czy Ci się to podoba, czy nie, na razie Ziemia jest wszystkim co mamy. Dla mnie to zdjęcie tylko podkreśla naszą odpowiedzialność aby traktować się nawzajem z większą uprzejmością, a także aby zachowywać i troszczyć się o bladą niebieską kropkę, jedyny dom jaki kiedykolwiek znaliśmy.

  (fragment książki "Błękitna Kropka" C. Sagan)

  pl.wikipedia.org/wiki/Pale_Blue_Dot

 • tomasz20

  Oceniono 281 razy 185

  Fajne takie zdjęcia Ziemi bo nie widać na niej polityków,proroków i uzdrowicieli.Całej tej religijnej ciemnoty i wyzysku.Nie słuchać też głosu zabijanych ludzi i zwierząt....można z dystansu popatrzec na cały panujący burdel.

 • mutant_popromienny

  Oceniono 124 razy 118

  Fotograficzny dorobek "Cassiniego" to najlepsze co zdarzylo mi sie widziec w przeciagu ostatniej dekady !

 • nietyp

  Oceniono 107 razy 85

  Dopiero takie fotki pokazują ogrom wszechświata i naszą małość. I pomyśleć, że jeszcze niedawno ziemia była płaska I to słońce krążyło a nie ziemia... Ci którzy twierdzili Inaczej byli puszczani z dymem.

 • kwiecien45

  Oceniono 74 razy 74

  Jeśli inne cywilizacje są podobne do naszej to powinniśmy cichu siedzieć i udawać, że nas nie ma.
  Inaczej podzielimy los Indian i innych ludów do których myi kiedyś dotarliśmy ku ich zgubie.

 • interfere

  Oceniono 54 razy 42

  Pamięc ludzka jest krótka, w 1990, z inicjatywy nieżyjącego już Carla Sagana (tego od "Kontaktu") przeorientowano połozenie sondy Voyager 1 i wykonano zdjęcie ziemi daleko spoza orbity Plutona.
  Ziemia zajmuje tam nieco mniej niz 1 piksel ;-)

 • mutant_popromienny

  Oceniono 41 razy 39

  Gdy w 2015 roku "New Horizons" dotrze do Plutona , to dopiero czekaja nas pysznosci !
  Mniam !

 • kigen

  Oceniono 31 razy 21

  Fascynujące mimo, że takie niepozorne. Ktoś wie, czy te kropeczki w tle to gwiazdy czy galaktyki?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX