NASA pokazała zdjęcie Ziemi zrobione w pobliżu Saturna

Na zdjęciu NASA Ziemia to mała biała kropka, której towarzyszy jeszcze mniejszy Księżyc. Zdjęcie zrobiła sonda Cassini znajdująca się w pobliżu Saturna, 1,5 mld km od Ziemi. To dopiero trzecia fotografia naszej planety zrobiona z tak odległego kosmosu.
Wczoraj sonda Cassini przesłała na Ziemię zdjęcie naszej planety oraz Księżyca. Widzimy na nim dwie małe jasne plamki: większa to Ziemia, mniejsza - nasz naturalny satelita. Mniejsze kropki światła to odległe gwiazdy. Do tej pory udało się zrobić zaledwie dwa zdjęcia Ziemi z zewnętrznej części Układu Słonecznego, gdzie znajdują się gazowe olbrzymy - Jowisz, Saturn, Uran, Neptun.

Zdjęcie zostało zrobione w piątek wieczorem z odległości prawie 1,5 mld km, czyli z okolic Saturna. Wtedy to Ziemia i Saturn znajdowały się w odpowiednim położeniu w stosunku do Słońca.Fotografia Ziemi i Księżyca będzie jednym z wielu zdjęć, które razem złożą się na ogromną mozaikę przedstawiającą Saturna i jego satelity podświetlone przez Słońce. Sonda będzie przesyłała wszystkie zdjęcia przez kilka tygodni.

Zdjęcia Ziemi zrobiła również sonda Messenger badająca Merkurego. Pokaże ona te części Ziemi, których nie sfotografowała sonda Cassini: Europy, Bliskiego Wschodu i Azji Centralnej.