Komary gryzą cię bardziej niż innych? Naukowcy wiedzą, dlaczego tak jest [OSIEM POWODÓW]

Komary gryzą cię częściej niż innych? Naukowcy znają wiele przyczyn, dla których niektórzy z nas są bardziej podatni na ukąszenia. Wraz z rozpoczęciem nowego "sezonu komarowego" przypominamy, co decyduje o tym, że jesteśmy pogryzieni więcej od innych osób.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Komary. Każdy ma na nie swój sposób. Niektórzy preferują metody naturalne, inni ściągają silne środki chemiczne ze sklepów wojskowych. Ostatnio opisaliśmy pięć najpopularniejszych sposobów na komary.

Ale niektórzy nie mają z krwiopijcami łatwego życia nawet, gdy stosują repelenty. Dlaczego? Zdaniem naukowców wpływa na to wiele przyczyn - grupa krwi, picie piwa, a nawet... kolor ubrań. Amerykanin Joseph Stromberg zebrał wyniki badań naukowców, a właściwie najpopularniejsze przyczyny, które powodują, że niektórzy z nas bardziej przyciągają komary. Oto one:

1. Grupa krwi

Są grupy krwi, które są dla komarów bardziej apetyczne niż inne. Badania amerykańskich naukowców pokazały, że komary uwielbiają ludzi z grupą 0. Gryzą ich nawet dwukrotnie częściej niż tych, którzy mają grupę A. Osoby z grupą krwi B są gdzieś pośrodku, czyli ani wyraźniej atrakcyjne, ani nieatrakcyjne.

Ma to znaczenie, bo aż 85 proc. ludzi wydziela przez skórę sygnał chemiczny wskazujący na ich grupę krwi. A komary wolą tych, którzy ten sygnał wydzielają.

2. Dwutlenek węgla

Jednym z najważniejszych czynników, z powodu których komary lokalizują swoje cele, jest zwiększona ilość dwutlenku węgla emitowana podczas oddychania. Komary mają narząd, dzięki któremu potrafią wykrywać dwutlenek węgla nawet z 164 m. W rezultacie są osoby, które przyciągają komary bardziej niż inne. Jest to jeden z powodów, dla których dzieci są często rzadziej gryzione od dorosłych.

3. Piwo przyciąga komary

Nie każdy, kto pił piwo pod chmurką, się z tym zgodzi. Ale według naukowców komary atakują bardziej tych, którzy pili złoty trunek, niż tych, którzy z niego zrezygnowali. Naukowcy nie wiedzą do końca, dlaczego tak się dzieje. Badacze podejrzewają, że to dlatego, że już po jednym piwie zwiększa się ilość etanolu wydzielanego z potem i rośnie temperatura ciała - komary ciągnie bardziej do osób o wyższej temperaturze.

4. Ciąża

Według różnych badań kobiety w ciąży przyciągają mniej więcej dwa razy więcej komarów od innych ludzi. Zdaniem naukowców decydują o tym dwa nieszczęśliwie zbiegające się czynniki: kobiety w ciąży wydychają o 21 proc. więcej dwutlenku węgla, wyższa jest też temperatura ich ciała.

5. Wysiłek fizyczny

Oprócz dwutlenku węgla i ciepła komary wyczuwają także kwas mlekowy, kwas moczowy, amoniak i inne substancje znajdujące się w naszym pocie. A duży wysiłek fizyczny powoduje splot tych czynników: zwiększa się gromadzenie kwasu mlekowego i rośnie temperatura organizmu, co zachęca owady. O tym, jak mocno się pocimy, decyduje genetyka, ale lepiej unikać wysiłku fizycznego w miejscu, gdzie potencjalnie częściej atakują komary.

6. Kolor odzieży

To może wydawać się absurdalne, ale są kolory, które przyciągają komary bardziej niż inne. Najbardziej atrakcyjni dla krwiopijców jesteśmy wtedy, gdy mamy na sobie coś czarnego, ciemnoniebieskiego lub czerwonego. Za tą teorią stoi naukowiec James Day, entomolog medyczny na University of Florida.

7. Bakterie skóry - one też decydują o atrakcyjności dla komarów

Inne badania sugerują, że na naszą atrakcyjność dla komarów wpływają rodzaje i ilość bakterii, które naturalnie żyją na skórze ludzkiej. Potwierdzają to badania z 2011 r., w których naukowcy odkryli, że posiadanie dużych ilości kilku rodzajów bakterii przyciąga komary. To dlatego też szczególnie podatne na ugryzienia są kostki i stopy. Ale - co ciekawe - większa ilość zróżnicowanych bakterii wpływa na komary zniechęcająco.

8. Genetyka

Szacuje się, że aż 85 proc. czynników genetycznych może wpływać na naszą atrakcyjność dla tych owadów - niezależnie od tego, czy chodzi o krew, metabolizm, czy inne czynniki. Niestety, nie mamy sposobu na zmianę tych genów... A co za tym idzie, nie możemy stać się dla komarów całkowicie "obojętni".Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (100)
Komary gryzą cię bardziej niż innych? Naukowcy wiedzą, dlaczego tak jest [OSIEM POWODÓW]
Zaloguj się
 • bassia123

  Oceniono 149 razy 127

  Czyli prosty wniosek... gryza każdego, bo prawie każdy czy każda z nas łapie się na jeden z tych 8 powodów fajne dopasowanie naukowe he he.

 • manjarin

  Oceniono 218 razy 108

  Gryzą podobno tylko komarzyce a one podobnie jak samice człowieka mają swoje sposoby na odnalezienie kogoś atrakcyjnego w tłumie, jedyna różnica w tym, że komarzyce szukają osobnika posiadającego smaczną krew a kobiety osobnika z grubym portfelem (kwintesencja ewolucji i walki o przetrwanie)

 • kocurxtr

  Oceniono 95 razy 81

  piwo - taaaa komar tez chce się napić, szczególnie w gorący dzień...
  i ja to rozumiem...

 • pytaniepomocnicze

  Oceniono 89 razy 73

  "Grupa krwi ma o tyle znaczenie, że 85 proc. ludzi wydziela przez skórę sygnał chemiczny wskazujący, jaką mają grupę krwi. A komary wolą tych, którzy ten sygnał wydzielają, bez względu na grupę krwi." - a grupa krwi nie ma znaczenia... jakiś wyższy poziom logiki?

 • mikey.inc

  Oceniono 82 razy 60

  ahh to teraz rozumie czemu mialem przelapane, zlopiac browara, przy Odze w czarnek koszulce w lecie majac grupe krwi 0 ..

 • sverir

  Oceniono 46 razy 40

  Napisane było, że naukowcy wiedzą dlaczego, a tymczasem większość to tylko teorie lub hipotezy. Najwyraźniej jednak naukowcy też nie wiedzą.

 • single_malt

  Oceniono 92 razy 36

  nie mam patentu przeciw komarom ale wiem jak sie mozna zemscic :-)
  Komar ktory wbije ssawke w skore zaczyna ssac i nie moze przestac dopoki ssawka jest w skorze - taka to jest juz konstrukcja.
  Jesli rozciagniemy skore na boki kilka cm od ssajacego krwiopijcy to bestia juz nie moze wyjac traby i pije , pije, pije ... do momentu az nie peknie. To piekny widok i daje duza satysfakcje.

 • profesorgabka

  Oceniono 26 razy 20

  "Grupa krwi ma o tyle znaczenie, że 85 proc. ludzi wydziela przez skórę sygnał chemiczny wskazujący, jaką mają grupę krwi. A komary wolą tych, którzy ten sygnał wydzielają, bez względu na grupę krwi."

  Zdecydujcie się może w końcu, grupa krwi "ma znaczenie" czy gryzą "bez względu" na nią? Po tym bełkocie przestałem dalej czytać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX