Nagroda Nobla z chemii dla Roberta Lefkowitza i Briana Kobilki

Amerykanie Robert Lefkowitz i Brian Kobilka zostali laureatami Nagrody Nobla za badania nad białkami i ich receptorami, które odpowiadają za większość naszych przeżyć i procesów fizjologicznych.
Komórki ludzkiego ciała mają poważny problem - z jednej strony muszą chronić swe delikatne wnętrza przed niebezpiecznym otoczeniem, a z drugiej nie mogą żyć w odosobnieniu, bo pozostają częścią wielkiego organizmu. Do ochrony służy im błona komórkowa, która oddziela je od tego, co na zewnątrz środowiska. W tej błonie znajdują się jednak kanały służące komunikacji - receptory.

Znamy je od dawna, jednak przez lata nie wiedziano, w jaki sposób ta komunikacja właściwie zachodzi. Dlaczego sygnał nadchodzący z zewnątrz - hormon czy inny bodziec chemiczny - znajdujący się poza komórką, wpływa na jej działanie i metabolizm. Jak to się dzieje, że receptory osadzone w błonie mogą wpływać na działanie całej komórki?

I właśnie za te odkrycia Amerykanie Robert Lefkowitz i Brian Kobilka otrzymali tegoroczną Nagrodę Nobla z chemii. Ich prace dotyczyły tego, w jaki sposób działają tak zwane receptory sprzężone z białkami G. Do tej grupy należą receptory odpowiedzialne m.in. za interakcje z adrenaliną, serotoniną, dopaminą, światłem, smakiem czy zapachem. Nie będzie przesadą powiedzieć, że receptory te odpowiadają za większość procesów fizjologicznych zachodzących w naszych ciałach. Blisko połowa dzisiejszych leków działa właśnie za pośrednictwem tego sygnału.

Owe białka G to komórkowy system informacyjny, który rozprowadza sygnały docierające z zewnątrz i bezpośrednio zmienia tryb pracy komórki. Gdy do receptora przyłącza się nadpływająca z zewnątrz cząsteczka, dajmy na to adrenalina, zmienia ona kształt całego receptora. Wewnątrz komórki na ten sygnał czeka białko G. Gdy receptor się zmieni, białko aktywuje się i rozpada. Jego podjednostka zostaje wysłana w głąb komórki, gdzie uruchamia łańcuch reakcji zmieniających cały metabolizm. W przypadku adrenaliny może to prowadzić do intensywniejszej pracy mięśni, rozszerzenia źrenicy oka, szybszego bicia serca czy wyrzucenia przez wątrobę cukru do krwi.

Podczas prezentacji tuż po ogłoszeniu nagrodzonych jeden z szacownych profesorów rozpoczynając krótki wykład wykrzyknął głośno "BUM!" i wyrzucił ręce do góry. Niespodziewający się czegoś podobnego słuchacze aż podskoczyli, a zadowolony z siebie prelegent poinformował, że właśnie zadziałały u nich białka G, które przekazały do wnętrza komórki informacje o tym, że w wyniku stresu do krwi trafiła porcja adrenaliny. 

Praca Lefkowitza i Kobilki polegała najpierw na poznaniu działania receptorów (to rola starszego Lefkowitza), a później na poznaniu struktury białek i kodujących je genów (to zasługa Kobilki, ucznia Lefkowitza).

Cokolwiek więc robimy, boimy się, czytamy, biegniemy czy wąchamy kawę robimy, to dzięki białkom G. Bez nich komórki pogrążyłyby się w marazmie lub chaosie.

Więcej o:
Komentarze (20)
Nagroda Nobla z chemii dla Roberta Lefkowitza i Briana Kobilki
Zaloguj się
 • synanki

  Oceniono 10 razy 4

  znowu nasi dostali Nobla...jak moherowe katole to wytłumaczą..??

 • costa3500

  Oceniono 8 razy 2

  Zastanawiam się kiedy były minister Sawicki kupi Nobla swemu bachorowi bo dyplom magistra już ma.

 • naczelny_troll_forum

  Oceniono 4 razy 2

  Lewkowicz i Kobyłka? Hmm...

 • kingstonny

  Oceniono 11 razy -3

  Gigantyczny skandal w Szwecji. Dali Nobla zwyklemu LEKARZOWI, moze nawet wiejskiemu. Przeciez ten, jak mu tam, Kobilka chyba, ma tylko M.D., a to zwykly lekarz w Hameryce. A gdzie doktorat, a gdzie habilitacja, a gdzie profesor nadzwyczajny, itd. Jak mogli w Hameryce takiego kogos dopuscic do pracy naukowej? A leczyc w osrodku nie laska? Jak mogla Szwecja, taki mily kraj, dac taki honor lekarzynie? Wyglada na to, ze niedlugo beda dawali Nobla slusarzom za ulepszenie srubokreta. Zgroza, wrecz zgroza. Wedlug mnie, polscy doktorzy habilitowani, nie mowiac juz o profesorach, powinni zlorzyc ostry protest i krzyknosc: a gdzie my?

 • 1sizeer1

  Oceniono 17 razy -7

  Nobel znowu rasistowski i seksistowski.Tylko biali i azjatyccy mężczyźni.

  Gdzie Noble dla czarnych i kobiet?

 • panprezes123

  Oceniono 22 razy -8

  Jednym z moich kolegów w podstawówce był Lewkowicz. Imienia nie pamiętam. Niestety żadnego Kobyłki nie znałem, ale Konika to i owszem.

 • gr_ub_y

  Oceniono 35 razy -19

  A za burczenie w brzuchu też odpowiada białko G? Przecież jest prostsze wyjaśnienie, odpowiedzią jest zbrodnicza polityka Platformy Obywatelskiej.

 • oh.bordello

  Oceniono 40 razy -22

  I czy przez te receptory G tak gowniano pisza pismacy GW?
  Zal dupe sciska, ze takich cwiercinteligentow dopuszcza sie do
  klecenia gniotow.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX