Naukowcy tworzą urządzenie, które włamie się do mózgu Stephena Hawkinga

Stephen Hawking testuje rewolucyjne urządzenie, które ma umożliwić mu komunikowanie się ze światem falami mózgowymi - podaje brytyjski "Daily Telegraph". Naukowcy porównali to do "zhakowania" mózgu genialnego naukowca
70-letni Stephen Hawking cierpi na stwardnienie zanikowe boczne. Od prawie 30 lat nie może mówić i porozumiewa się ze światem za pomocą specjalnego komputera z syntezatorem mowy. Postępująca choroba coraz bardziej utrudnia i ten sposób komunikacji.

Hawking współpracuje z naukowcami z Uniwersytetu Stanforda przy tworzeniu iBrain - urządzenia, które ma odczytywać fale mózgowe. - Chcemy znaleźć sposób na ominięcie jego ciała i zhakowanie jego mózgu - tłumaczy profesor Philip Low.

Uczeni odwiedzili Hawkinga w jego domu w Wielkiej Brytanii i podczas testów prosili go, by "bardzo intensywnie myślał" o określonych czynnościach. Law opisał, jak Hawking nauczył się tworzyć wzory impulsów przez wyobrażanie sobie, że porusza rękoma i nogami. Rezultaty swojej współpracy mają zademonstrować w przyszłym miesiącu na konferencji w Cambridge.

Law ma nadzieję, że bardziej zaawansowana technologia będzie w stanie odczytać fale mózgowe i zamienić je w słowa. "Odczytanie myśli" będzie medycznym przełomem. - To niesamowite, budujemy technologię, która po raz pierwszy zapewni ludzkości dostęp do mózgu - ekscytuje się prof. Law.

Urządzenie może też mieć inne lekarskie zastosowania, np. leczenie zaburzeń snu, depresji, a nawet autyzmu.

Więcej o:
Komentarze (12)
Naukowcy tworzą urządzenie, które włamie się do mózgu Stephena Hawkinga
Zaloguj się
 • sluziniec

  Oceniono 9 razy 7

  W tekście opisano mechanizm biofeedbacku, który ciężko nazwać nowością. Przydałoby się więcej informacji, bo jak dotąd, to żadnej wielkiej rewelacji nie widzę - i nie wiem, czy faktycznie jest to coś pionierskiego, czy też ktoś się po prostu podnieca.

 • kibic_rudego

  Oceniono 16 razy 2

  na nim wypróbują a stosować będą do szpiclowania nas

 • epudwjuhc

  Oceniono 4 razy -2

  ficken

 • czarnybaran1

  Oceniono 6 razy -4

  jak się zastanowić to najłatwiej odczytać korelację między ludzkimi myślami a wypowiadanymi słowami poprzez telefony komórkowe. Proste jak cep.

  To jak z facebookiem. Po co śledzić ludzi jeśli sami podają się na tacy.

  Myśl i słowo w sprzężeniu, można zapisać falę i sprawdzić to co zostało powiedziane. Kurde to genialne i na niewyobrażalną skalę.

 • anton.k

  Oceniono 44 razy -30

  W zakładkach jest 'do mózgu Ste...' więc od razu POmyślałem o Stefanie N.
  i tu nie potrzeba byłoby żadnego urządzenia,
  tylko proste narzędzie do rąbania drewna

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX