"Wolę pracować w niedzielę, ale mieć pracę". Czy ograniczenie handlu to dobry pomysł?

Komitet Obywatelski NSZZ Solidarność złożył w Sejmie projekt ustawy zakazującej handlu w niedziele. Pracodawcy, który złamie ten zakaz, grozi grzywna lub kara więzienia do 2 lat. Co o tym sądzisz? Napisz w komentarzu.

Projekt ustawy zakłada, że nie będzie można handlować w niedziele i święta. Wyjątkiem jest wigilia Bożego Narodzenia i Wielka Sobota, kiedy sklepy będą mogły być otwarte do godz. 14.00. Zakaz handlu będzie obejmował wszystkie sklepy, także internetowe.

Otwarte mogą być tylko stacje benzynowe, kioski do 50 mkw., kwiaciarnie, apteki, sklepy na lotniskach i dworcach, punkty handlowe w szpitalach (do 25 mkw.). Małe sklepy osiedlowe będą mogły prowadzić sprzedaż, pod warunkiem że za ladą stanie ich właściciel.

Argumenty za i przeciw

Zwolennicy zakazu handlu w niedziele uważają, że niedziela jest dobrem publicznym i należy chronić prawa obywateli do odpoczynku. Kasjerkami w marketach są najczęściej kobiety, które przez to nie mogą spędzać czasu ze swoimi rodzinami. Zauważają, że to także szansa rozwoju dla małych sklepów, które dotąd przegrywały z hipermarketami.

Z kolei związki pracodawców handlowych alarmują, że pracę może stracić nawet kilkadziesiąt tysięcy osób, co spowoduje wzrost bezrobocia. Straci też na tym strefa przygraniczna, gdzie Niemcy i Rosjanie chętnie przyjeżdżają w soboty i niedziele na zakupy. Dla wielu osób pracujących w korporacjach niedziela jest jedynym dniem, kiedy mogą zrobić zakupy.

Czy popierasz zakaz handlu w niedziele?

Za

Super! Zdecydowanie popieram! Mieszkam w Szwajcarii. gdzie w sobote pracuje sie pół dnia, a w niedzielę zamknięte jest dosłownie wszystko. Nie zauważyłam, żeby Szwajcarzy mieli wielkie bezrobocie. Za to są bardzo szczęśliwi. W niedziele w Alpach dość często jest kolejka na wjazdy w góry. Mam nadzieję, że i w Polsce zmieni się kultura niedziel po tym zakazie - pisze Justyna na profilu Gazeta.pl na Facebooku.
Nikogo nie zwolnią, bo ludzie i tak będą kupować tyle samo, ale w inne dni - stwierdził Jasiek pod artykułem na wiadomosci.gazeta.pl
Pomysł w 100 % popieram. A o pracę też bym się nie martwił, skoro coraz więcej Ukraińców u nas pracuje, bo nie ma rąk do pracy. Za Odrą też wszystko w niedzielę pozamykane, a w soboty tylko do 14 i ludzi do pracy cały czas brakuje - uważa f29000

Przeciw

W tygodniu, zamiast porozmawiać z dzieckiem, pomóc mu przy pracy domowej, będę stał w kolejce w sklepie, bo w weekend będzie zamknięte. Już teraz widać, co się dzieje przed świętami. Po uchwaleniu tej ustawy będziemy to mieć co tydzień. Do tej pory zakupy zajmowały mi 1,5 godziny w weekend, w przyszłości będzie pewnie 2-2,5 godziny - pisze po_co_mi_konto
Wolę pracować w niedzielę, ale mieć pracę. Czy ktokolwiek policzył, ile osób trafi na bruk po wprowadzeniu tego zakazu? Wtedy faktycznie będę spędzał więcej czasu z rodziną, bo 7 dni w tygodniu - napisał kowal_1972
Zamiast tak absurdalnego pomysłu lepiej byłoby wprowadzić obowiązkowe dodatki za pracę w niedzielę i święta. Np. 150 lub 200 % stawki godzinowej - uważa rhene763

Co sądzisz o tym? Czekamy na Twój komentarz.

Czy jesteś za zakazem handlu w niedziele?
Więcej o:
Komentarze (320)
"Wolę pracować w niedzielę, ale mieć pracę". Czy ograniczenie handlu to dobry pomysł?
Zaloguj się
 • rave8

  Oceniono 59 razy 47

  Zaraz, zaraz. Jeszcze kilka lat temu gdy jakaś lewicowa partia przygotowała taki projekt (wolne niedziele od pracy) to pialiście z zachwytu "argumentując" to że zachód tak robi.

  Wyczuwam obłudę i zakłamanie. Nie pierwszy raz zresztą na tym portalu.

 • mysl_to_nie_boli

  Oceniono 45 razy 41

  wyborcza ciągle swoje... przestańcie traktować Polaków jak bydło: może tekst, nie chcę pracować w niedzielę i mieć pracę...

 • eco82

  Oceniono 97 razy 39

  Najlepsza! Gonimy zachód w standardach. Skoro Niemcy czy Włosi mają zamknięte, bierzmy z nich przykład. Zachód lubi nas pouczać, nie zawsze spełniamy ich "dobre rady", ale w kwestii niedzielnego handlu proponuję zachód naśladować.

 • karasek432

  Oceniono 41 razy 37

  Zawsze znajdą się tacy którzy chcą zaistnieć psując to co jest dobre.

 • jakis_gosc01

  Oceniono 36 razy 36

  W Niemczech zakaz handlu w niedziele obowiązuje już od lat i jakoś nikt tam z tego powodu nie płacze, że nie może zrobić zakupów w niedziele, a firmy, że mają z tego powodu ogromne straty. Na bezrobocie też nie narzekają.

 • 1pirat2

  Oceniono 53 razy 35

  Tych co zbierali te podpisy i złożyli to w sejmie, polecam zapoznać się z głosowaniem na łamach gazety, na razie jest 64% przeciw 15% za.

 • scigam_glupote

  Oceniono 32 razy 30

  A dlaczego akurat w niedzielę? A może ja sobie życzę mieć wolny piątek? Ludzie pracujący w handlu, jak robią w niedzielę, to mają wolny dzień w tygodniu. Dzień, kiedy sami mogą coś kupić, załatwić... Teraz będą musieli brać wolne, żeby samemu zrobic zakupy. A poza tym, kto daje państwu i purpuratom prawo do dyktowania mi co mam robić i kiedy? Rządy PiS coraz bardziej przypominają rządy w Korei Północnej. Wystarczy zreszta popatrzec na niedawno odsłonięty pomnik Poległego Kaczora - wypisz wymaluj Towarzysz Kim

 • Agnieszka Kaszuba

  Oceniono 30 razy 28

  PKB poleci na łeb na szyję, PIS zadluza nasz kraj na niewiarygodne sumy, po tej ustawie dług jeszcze się powiększy. Wielkie Galerie Handlowe są najbardziej popularne w weekendy, właśnie wtedy ludzie z rodzinami mają szansę na wspólne wyjście i zakupy, które przyczyniają się do wzrostu gospodarczego. Jak zabiorą z tego równania niedziele, to gwarantuje to spadek kasy dla Państwa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX