Do niedawna broniła PiS, a teraz? Staniszkis o partii Kaczyńskiego ostro jak nigdy wcześniej

Profesor Jadwiga Staniszkis w wywiadzie dla tygodnika "Wprost" niezwykle ostro oceniła dotychczasowe rządy PiS. - Czuję się upokorzona - powiedziała. Oberwało się także prezydentowi Andrzejowi Dudzie. - Kompromituje się jako prezydent i prawnik - stwierdziła profesor.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Profesor Jadwiga Staniszkis do niedawna bardzo mocno wspierała Prawo i Sprawiedliwość. W jednym z niedawnych wywiadów mówiła, że "zawsze wspierała PiS, kiedy był słaby". W tym samym wywiadzie dodała, że "kiedy jest mocny, wykazuje jego błędy". Rozmowa z Elizą Olczyk dla "Wprost" tylko potwierdza te słowa profesor.

- Czuję się upokorzona tym, że PiS z jednej strony łamie zasady, "przykręca" wolności, demontuje rządy prawa, a z drugiej rozdaje pieniądze - powiedziała w rozmowie z Elizą Olczyk profesor Staniszkis.

Odniosła się także do działań PiS-u związanych z Trybunałem Konstytucyjnym. Powiedziała, że działania, które zmierzały do przejęcia TK, wywodzą się z postawy "no to co?". - "Nie zrealizowaliśmy orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego? No to co?". I na to nie ma odpowiedzi - powiedziała Staniszkis.

Realne zagrożenie rozłamem

W jej opinii demokracja opiera się m.in. na poprawności politycznej. Jak mówi, ta poprawność zakłada, że nikt nie pozwoli sobie na postawę "no to co?". - A Kaczyński sobie na to pozwala - mówi profesor, dodając, że "znając wielu ludzi z PiS na eksponowanych stanowiskach, uważam, że oni nie wytrzymają tego, co się dzieje".

- Moim zdaniem część posłów PiS już się wstydzi i może nie wytrzymać takiego stanu rzeczy, bo czują upokorzenie - powiedziała "Wprost" Staniszkis. Według niej można mówić o realnym zagrożeniu rozłamem wewnątrz partii Kaczyńskiego.

Kompromitacja Dudy

Dodała też, że sama czuje się upokorzona tym, że "drugim człowiekiem w państwie, marszałkiem Sejmu jest Marek Kuchciński, ewidentnie człowiek dyspozycyjny i pionek tej infantylnej dyktatury". - Aż się gotuję, kiedy to widzę - powiedziała Staniszkis.

Profesor oceniła również prezydenturę Andrzeja Dudy, wskazując, że "swoje urzędowanie zaczął fatalnie" i że "jego pozycja cały czas się pogarsza". W opinii Jadwigi Staniszkis Duda "zrobił jeden niewłaściwy krok i teraz brnie w niedobre decyzje".Odpowiedź Pawłowicz

Na te zarzuty odpowiedziała na swoim facebookowym profilu profesor Krystyna Pawłowicz. Pyta retorycznie, kto "miałby nie wytrzymać tego, co się dzieje?". Podkreśla, że PiS otrzymało demokratyczny mandat wyborczy do zmian i działa w ramach konstytucji.

Dodaje również, że nie ma powodów do zmartwień o PiS, bo "kto po objęciu władzy ucieka i robi rozłamy z powodu kłamliwych krzyków przegranej mniejszości?".

Do Pani Profesor J.STANISZKIS:Pani Profesor,dlaczego Pani znajomi z PIS mieliby "nie wytrzymać tego,co się dzieje"...

Posted by Krystyna Pawłowicz on  28 grudnia 2015


O przywódcy PiS-u przeczytasz w książce "Jarosław. Tajemnice Kaczyńskiego. Portret niepolityczny" >>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (734)
Do niedawna broniła PiS, a teraz? Staniszkis o partii Kaczyńskiego ostro jak nigdy wcześniej
Zaloguj się
 • Rabin Goldblatt

  Oceniono 336 razy 304

  No to teraz bedzie tak:

  Dowiemy się, że pani profesor to stara żydówa - oczywiście nie bedzie to bardzo mocno akcentowane z powodu Pierwszej Damy ale na półoficjalnych imprezach jak najbardziej.

  Potem będzie informacja, że znaleziono teczkę w IPN - ale nie pełna więc nie wiadomo co podpisała ale że podpisała to pewne. I tym podobne.

  Kolejne się dowiemy, że uczelnia, którą reprezentuje jest reakcyjna i broni starego ukladu i złogów III RP. Czy jakoś podobnie będzie to nazwane.

  Chociaż to zaskakujące, że tak szybko mozna przejrzeć na oczy. Znaczy jest nadzieja dla naszego kraju. Oczywiście nie piszę o Gowinie. On dla wizytówki ze swoim nazwiskiem i podpisem wicepremier jeszcze dlugo nie będzie chciał przejrzec na oczy.

 • yeah_bunny

  Oceniono 280 razy 258

  Standardowa riposta w stylu PiS musi zawierać:
  1. Tlumaczenie działan mandatem spolecznym jako wartością nadrzędną nad prawem i dobrym obyczajem
  2. Oczernianiem i ośmieszaniem wszystkich przeciwników
  3. Wycieczkę osobistą uderzającą w rodzinę, bliskich, współpracowników danej osoby
  4. Arogancja (i co mi zrobisz?), narcyzm (jesteśmy jedyni i najlepsi), paranoja (ciemne moce, gorszy sort, agenci chcą nas zniszczyc)

 • dreamdre

  Oceniono 268 razy 242

  Pawłowicz "z punktu widzenia PIS NIC złego się NIE dzieje"

  Jeśli ten punkt widzenia mieści się pod żubrem, zwłaszcza z tyłu pod ogonem,
  to faktycznie z siedząc w kupie goowna po szyję Pawłowicz niewiele widzi

  A Pani Profesor Jadwidze Staniszkis - szacunek
  Mało jest ludzi, którzy potrafią przyznać się do błędu
  Zwłaszcza gdy tym błędem jest żarliwie popierany wcześniej PiS
  Takich osób będzie z dnia na dzień coraz więcej

 • dreamdre

  Oceniono 200 razy 176

  Spoko Pani Staniszkis - błądzić jest rzeczą ludzką.

  Najważniejsze, że dojrzała Pani wreszcie czarne serce bezzębnego gnoma,
  który swoimi czarami chce zawładnąć całą naszą krainą.

 • maks1956

  Oceniono 180 razy 164

  Duda w ciągu miesiąca się zeszmacił i tyle myślałem ze ma w sobie więcej samodzielności i inteligencji ale teraz widać jak mocno jest uzależniony od prezesa

 • baw3

  Oceniono 131 razy 125

  Niezłomny z łona błogosławionego;
  krew jego dawne bohatery,
  a imię jego cztery litery .

 • 6drabin

  Oceniono 125 razy 117

  Ta pani należy do grupy tych światlejszych zwolenników PiS.
  Obecnie zauważa, że partia idzie złą drogą (dawno temu wspomniał o tym prezydent Kwaśniewski). Wkrótce zauważą to również ci mniej światli.
  Czym to się skończy dla rządu i dla partii?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX