"Nie jem koło uchodźców" - to reakcja dzieci na "ciemną karnację". Co na to przedszkolanki?

"Tę historię dedykujemy wszystkim przekonanym, że w Polsce nie mamy problemu z rasizmem i ksenofobią" - piszą członkowie Grupy Stonewall. I relacjonują, jak dzieci zareagowały na widok osoby o ciemnej karnacji.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Opisana historia przydarzyła się chłopakowi jednego z członków Grupy Stonewall - organizacji działającej na rzecz równouprawnienia par jednopłciowych i walczącej z dyskryminacją i przemocą. "Nie jest to pierwszy raz, kiedy ludzie zwracają uwagę na jego ciemną karnację. Tym razem jednak historia jest wyjątkowo wstrząsająca" - czytamy we wpisie opublikowanym na Facebooku."Jem spokojnie frytki, rozmawiam przez telefon (po angielsku). Wchodzi 20 uroczych, acz wkurzających przedszkolaków z pięcioma bardzo głośnymi nauczycielkami" - relacjonował chłopak. Na reakcję dzieci nie trzeba było długo czekać. "Tu jest uchodźca!", "Coo?! nie jem koło uchodźców!", "Psze pani,boję się..." - miały krzyczeć dzieci.

"Dwie dziewczynki już płaczą, a panie "nauczycielki" zaczynają błyskawiczną naradę. W końcu zbliża się do mnie przerażona, wydelegowana pani i łamanym angielskim stara się wytłumaczyć, że Polacy nie lubią obcokrajowców (tym bardziej uchodźców) i że dzieci się mnie boją i pyta... czy mógłbym już wyjść" - opowiadał.

- Obawiam się, że nie wszyscy mają takie podejście... - powiedział. W odpowiedzi miał usłyszeć, że "ładnie mówi po polsku już, pewnie ma rodzinę tutaj". - Dzieci, nie ma się czego bać, pan jest tu tylko w odwiedziny i niczego wam nie zrobi... - uspokajała przedszkolanka.

Autentyczność historii zamieszczonej we wpisie potwierdzili w rozmowie z nami członkowie Grupy Stonewall. "Wygląda na to, że wyrasta kolejne pokolenie przekonane, że świat składa się z białych ludzi, a jeśli ktoś wygląda inaczej, należy się go bać. Czy możemy się dziwić dzieciom, skoro dorośli zachowują się w tak skandaliczny sposób?" - kończą wpis.

A TERAZ ZOBACZ: Wpadł we wnyki i stracił łapy. Ma szansę na nowe życie

A TERAZ ZOBACZ: Dramat rocznej ShivaniChcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Komentarze (488)
"Nie jem koło uchodźców" - to reakcja dzieci na "ciemną karnację". Co na to przedszkolanki?
Zaloguj się
 • czytakczynie12

  Oceniono 121 razy 65

  Czy Polacy są złymi ludźmi?. Kiedy w naszym kraju pali się kukłę Żyda i zdjęcia ludzi (prezydenta Wrocławia), kiedy internet jest wprost zalany podłością to można wysnuć przerażające wnioski o tym kraju i o ludziach tu żyjących. Coraz bardziej barbarzyński, nieludzki kraj. :(:(:(.
  Nie ma się co dziwić, że tym krajem kręci zawistny człowiek, który sortuje ludzi jak śmieci.

 • felucjan

  Oceniono 73 razy 51

  Rydzyk ludzi wyzywa od żydów na antenie radia i nic mu nie grozi, dostaje pieniądze podatników.

  To jest gniazdo rasizmu, ksenofobii i nacjonalizmu.

 • hipis3308

  Oceniono 59 razy 27

  Teraz, dzieciom przeszkadzają uchodźcy,a za chwilę będą przeszkadzać ludzie starzy i ludzie niepełnosprawni.O to Polska katolicka,ale nie chrześcijańska.Modlą się od małego, do Żyda i jego matki Żydówki,a za chwilę by ich powiesili,w najlepszym przypadku nie wpuścili.Może, zamiast obowiązkowej nauki religii w szkołach, lepiej puszczać dzieciom filmy dokumentalne,na których pokazane jest oswobodzenie obozów koncentracyjnych,z ich malutkimi więźniami,które pokazują odsłonięte przedramiona,z wytatuowanymi numerami obozowymi.Mamy takie filmy,na których właśnie, takie piekło stworzyła nietolerancja do innych nacji.Wszyscy ci wyjący w Polsce,aby nie wpuszczać,wypędzać i mordować uchodźców, widocznie zapomnieli,albo nie chcą pamiętać i wiedzieć,że nie wiele brakowało,aby ich na tym świecie nie było.Czyńcie nienawiść dalej,a stworzycie sobie i swoim dzieciom,ponownie piekło i to ostateczne,z którego już się nie dźwigniecie.

 • lobuz5

  Oceniono 46 razy 18

  no i co w tym dziwnego? gdyby facet byl brodaty i mial dlugie wlosy dzieci zareagowalyby podobnie. Po prostu boja sie nieznanego. Glupie to byly te nauczycielki.

 • vald

  Oceniono 27 razy 13

  Ludzie , ale także zwierzęta instynktownie , boją się Nieznanego. Nieznanym może być śmierć, choroba, ale także ktoś kogo nie znamy, nie możemy przewidzieć jak się w stosunku do nas zachowa. Oczywiście w tej sytuacji, czy podobnych, kiedy strach przed Nieznanym nakręcany jest przez zdarzenia,niebezpieczeństwa które widzimy w mediach, jest jak najbardziej usprawiedliwiony wśród małych dzieci,
  Co mogą nauczycielki? Ano nic. Nie one przecież doprowadziły do takiego a nie innego myślenia przedszkolaków. To przede wszystkim w domu dzieci słyszą z TV z rozmów rodziców kogo, czego boi się świat dzisiaj.
  Natomiast proszenie człowieka by wyszedł, to dla mnie nie jest ksenofobia ale zwykłe chamstwo i brak kultury.

 • smok61

  Oceniono 54 razy 12

  To było jakoś na początku lat 70-tych.
  Sytuacja prawie identyczna...
  Ja , mały brzdąc, restauracja pełna dorosłych ludzi i przy stoliku murzyn ....wielki i czarny jak noc...
  Ja wchodzę do restauracji i widzę to monstrum ....Jezuuuu !!!
  Mama ..!! Tato !!!...diaaabeł!!!!

  Śmiali się klienci, śmiała się obsługa, śmiał się do rozpuku murzyn...

  Tak , tak...świat w latach 70 -tych składał się z dorosłych i dzieci . Dzieci miały prawo zachowywać się irracjonalnie, miały prawo bać się nieznanego , miały prawo okazywać ten strach, a dorośli byli dorosłymi.

  W dzisiejszych czasach nie wiem co zrobić z tymi dziećmi... może wsadzić do więzienia?

 • kandyzowana3x

  Oceniono 29 razy 9

  a można prosić o namiary na to przedszkole, gdzie grupa 20 dzieci opiekuje się 5 nauczycielek ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX