Tomasz Zimoch wezwany przed Komisję Etyki PR. Czemu tak szybko? Rzecznik odpowiada

Zawieszony dziennikarz będzie się dziś tłumaczył m.in. ze słów, że kiedyś Andrzej Rzepliński "będzie bohaterem".

- Jak widać, sprawy toczą się błyskawicznie. W poniedziałek zostałem zawieszony w pełnieniu obowiązków pracowniczych, a już dziś wezwano mnie przed Komisję. Nic więcej nie mogę powiedzieć, bo i też nic więcej nie wiem - mówi nam Tomasz Zimoch.

Zarząd PR zawiesił Zimocha

Przypomnijmy: chodzi o wywiad dla "Dziennika Gazety Prawnej", w którym Tomasz Zimoch ostro skrytykował obecną władzę, a także sytuację w mediach publicznych i samym radiu. Zapowiedział też, że kiedyś Andrzej Rzepliński "będzie bohaterem" i podkreślił, że za poprzedniej władzy nie było nacisków na dziennikarzy. Po nim, ceniony komentator sportowy i dziennikarz pracujący wówczas dla Polskiego Radia został zawieszony w pełnieniu obowiązków pracowniczych. Polskie Radio wydało oświadczenie, w którym uznano, że wypowiedzi Zimocha są "jednostronne i nieobiektywne", "naruszają etykę zawodową" i są niegodne dziennikarza". Zarząd skierował też tę sprawę do Komisji Etyki Polskiego Radia.

"Czuję ogromne wsparcie"

- To, co dzieje się od kilku dni, dostarcza mi niezbitych dowodów na ludzką solidarność. Dostaję naprawdę bardzo dużo wsparcia. Telefon dzwoni bez przerwy. Teraz moja wiara w ludzi przerosła Himalaje - mówił nam po zawieszeniu Tomasz Zimoch.

Komisja będzie odpytywać Zimocha dziś po południu. - Nie będę na niej sam. Duchem będą ze mną tysiące widzów, którzy mnie wspierają - komentuje Zimoch.

Czym może się zakończyć posiedzenie Komisji? Najprawdopodobniej sporządzi ona opinię, którą przedstawi zarządowi Polskiego Radia. Ten, po zapoznaniu się z opinią, podejmie dalsze decyzje w sprawie Zimocha.

"Komisja Etyki jest ciałem niezależnym"

Co Komisja Etyki Polskiego Radia może zdecydować w sprawie Zimocha? - Komisja jest ciałem niezależnym, które wydaje opinie w konkretnych sprawach do niej zgłoszonych. O ile wyrazi zgodę lub wolę, przekażemy informację o dzisiejszym posiedzeniu - mówi nam Łukasz Kubiak, rzecznik prasowy Polskiego Radia.
Dlaczego Zimocha wezwano tak szybko? - Nie rozumiem pytania o tempo. Sprawa została skierowana do Komisji Etyki PR i to Komisja zadecydowała o terminie spotkania - odpowiada rzecznik.