Zwyzywany Palestyńczyk, pobity Chilijczyk, Portugalczycy z ochroną. "Fala rasistowskiej agresji"

Informacje o rasistowskich atakach w Polsce wciąż jeszcze oburzają, ale powoli przestają zaskakiwać. Jest ich po prostu coraz więcej. - W naszym kraju wylała się fala nienawiści - mówi nam Rafał Pankowski ze Stowarzyszenia Nigdy Więcej.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

W ostatnich miesiącach coraz części widzimy doniesienia medialnej o aktach przemocy - zarówno słownej, jak i fizycznej - wobec obcokrajowców. Przemocy, której powodem jest właśnie to, że mają odmienny kolor skóry, język i religię:

3 listopada 2015. W centrum Poznania 18-letni Patryk K. i dwóch jego kolegów dotkliwie pobiło George'a Mamlooka, Syryjczyka od trzech lat mieszkającego w Polsce

16 grudnia 2015. "Wczoraj po impreza, blisko Starego Rynku, zaatakowało mnie kilku facetów. Mówili: dlaczego tu jesteś, wyp***j z Polski, nie chcemy cię tutaj" - wspomina tancerz z Chile, Victor Baeza.

25 stycznia. Mężczyzna wyzywa Palestyńczyka studiującego w Łodzi. "Brudas! Ty brudasie!"

4 kwietnia. 31-letni Pakistańczyk Umer wracał z imprezy w centrum Warszawy. Został dotkliwie pobity.

13 kwietnia. Dwóch mężczyzn pobiło 33-latka, ponieważ mówił z ukraińskim akcentem.. Kopali i bili mężczyznę po głowie, nawet gdy ten leżał na ziemi.

25 kwietnia. Seria rasistowskich ataków wobec przebywających w Rzeszowie studentów z Portugalii. Dla zapewniania im bezpieczeństwa wynajęto firmę ochroniarską.

3 maja. Dramaturg Paweł Demirski dotkliwie pobity w Warszawie. Stanął w obronie obrażanego Pakistańczyka.

Coraz więcej rasistowskich ataków i niechęci wobec obcokrajowców

Oczywiście można pomyśleć, że media częściej nagłaśniają takie przypadki. Jednak policyjne statystyki potwierdzają, że agresji wobec obcokrajowców jest coraz więcej.

W zeszłym roku zarejestrowano 299 przestępstw z art. 257 kodeksu karnego, który dotyczy znieważenia i przemocy na tle narodowościowym i religijnym - podaje "Dziennik Gazeta Prawna". Rok wcześniej było ich 229, a w 2013 roku - 146.

Częściowo wynika to z faktu, że w Polsce jest coraz więcej obcokrajowców, a częściowo z tego, że policja prowadzi coraz bardziej zdecydowane działania przeciwko przestępstwom rasistowskim.

 

Manifestacja antyimigrancka Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta

Z drugiej strony nie wiadomo, ile razy obcokrajowcy padają ofiarą ataków, które np. z braku dowodów nie są kwalifikowane jako mające tło narodowościowe. Ponadto wydaje się, że częściej ofiarami są osoby pochodzące z Bliskiego Wschodu lub po prostu mające ciemniejszą karnację. Tymczasem są oni mniejszością wśród obcokrajowców - w Polsce zdecydowanie najwięcej jest Ukraińców.

To, że wielu Polaków ma negatywny stosunek do mniejszości narodowych i etnicznych, szczególnie tych z Bliskiego Wschodu, potwierdza też niedawne badanie CBOS. Aż 67 proc. badanych stwierdziło, że odczuwa niechęć wobec Arabów oraz Romów. Tylko jedna osoba na dziesięć darzy ich sympatią. 45 proc. ankietowanych deklarowało niechęć wobec Turków, a 34 proc. - wobec Ukraińców.

"Od stycznia 2015 roku pogorszyło się nasze nastawienie do wielu narodów uwzględnionych w sondażu, co prawdopodobnie należy wiązać z takimi wydarzeniami ostatniego roku jak kryzys imigracyjny czy ataki terrorystyczne" - czytamy w podsumowaniu badania.

"W naszym kraju wylała się fala nienawiści"

- Oczywiście nie jest tak, że dyskryminacja to nowy problem. Ale nie ma wątpliwości, że w ostatnich miesiącach mamy do czynienia z falą takich aktów agresji i mowy nienawiści - mówi w rozmowie z Gazeta.pl Rafał Pankowski, członek Stowarzyszenia Nigdy Więcej i profesor Collegium Civitas.

- Pobicie Pawła Demirskiego to kolejny z drastycznych przykładów - dodaje. Pankowski zwraca uwagę, że wcześniej do Nigdy Więcej zgłaszano kilka aktów dyskryminacji lub przemocy tygodniowo, a w ostatnim roku zdarza się, że trafia 5-10 takich informacji dziennie.

Manifestacja antyimigrancka w Warszawie Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta

- Jakie są tego powody? Na pewno wiąże się to z klimatem społecznym, który ostatnio bardzo się pogorszył. Można mówić o takiej fali nienawiści, która wylała się w naszym kraju - ocenia działacz Stowarzyszenia Nigdy Więcej.

- Można to łączyć z nastrojami antyimigranckimi. Ale tak naprawdę to chyba nie chodzi o uchodźców, których przecież w Polsce prawie nie ma. Oni stali się tylko takim symbolem, a ofiarami przemocy padli już np. Portugalczycy czy Chilijczyk - mówi Pankowski. - Mamy do czynienia z falą nienawiści wobec wszelkiej odmienności - dodaje.

- Od dawna wspomina się w Polsce o takim zjawisku jak antysemityzm bez Żydów, teraz pojawia się z kolei islamofobia bez muzułmanów - mówi Pankowski i przypomina, że w Polsce wyznawców islamu jest zaledwie kilkanaście tysięcy. - W tej sytuacji plakaty "Nie dla islamizacji Polski" są przecież oderwane od rzeczywistości - dodaje.

Janusz Korwin-Mikke podczas demonstranci przeciwko przyjęciu imigrantów do Polski Fot. Agata Grzybowska / Agencja Gazeta

W ocenie działacza Nigdy Więcej taka atmosfera nie tylko negatywnie wpływa na atmosferę w życiu codziennym. Fatalnie wpływa również na wizerunek naszego kraju i na naszą gospodarkę. - W końcu potrzebujemy imigrantów - argumentuje Pankowski.

Marian Kowalski w TVP? "Moim zdaniem to skandal"

Bezpośrednie ataki i mowa nienawiści w internecie to tylko cześć problemu. Tym, co buduje klimat sprzyjający agresji, są ksenofobiczne wypowiedzi i zachowania polityków i celebrytów. Szczególnie w kampanii wyborczej niektóre partie wykorzystywały nastroje antyimigranckie do zdobycia poparcia. Jest to zresztą zjawisko występujące w wielu innych krajach Europy.

Mowa nienawiści pojawiła się też w wypowiedziach postaci medialnych, jak np. Mariusz Pudzianowski, który z kijem baseballowym w ręku zapowiada "przyspieszoną asymilację".

Demonstracja narodowców we Wrocławiu Fot . Wojciech Nekanda Trepka / Agencja Gazeta /

Już po wyborach środowiska ksenofobiczne zaczęły coraz częściej pojawiać się w przestrzeni publicznej. ONR i inne organizacje radykalne zapraszano już do szkoły i kościoła. Na wrocławskim rynku spalono kukłę Żyda.

Niedawno kontrowersje wzbudziło zaproszenie do programu w TVP przedstawicieli ONR. Z kolei gościem TVP Info kilkukrotnie w ostatnim czasie był Marian Kowalski, który w jednym z wywiadów otwarcie stwierdził, że "jest nacjonalistą i jest z tego dumny".

Marian Kowalski Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta

- Moim zdaniem to skandal. Rozumiem, że media służą do prowadzenia dyskusji, ale ona powinna mieć jakieś cywilizowane ramy. W wielu innych krajach Europy jest nie do pomyślenia, żeby do mediów publicznych, w taki bezkrytyczny sposób, dopuszczano osoby, które głoszą poglądy ksenofobiczne czy rasistowskie - ocenia prof. Pankowski.

Zlikwidowano Radę ds. Przeciwdziałania Dyskryminacji. "To zła decyzja"

Tymczasem przed końcem kwietnia premier Beata Szydło zniosła działanie Rady do spraw Przeciwdziałania Dyskryminacji Rasowej, Ksenofobii i związanej z nimi Nietolerancji. - To niedobra decyzja, szczególnie w kontekście ostatnich wydarzeń - uważa prof. Pankowski.

- Właśnie wróciłem ze Strasburga, gdzie byłem na spotkaniu z Komisarz Praw Człowieka Rady Europy. Była tam mowa właśnie o tym, jak komisarz powinien współpracować z krajowymi instytucjami, przeciwdziałającymi dyskryminacji. Tymczasem Polska właśnie taką instytucję zlikwidowała - mówi.

- Ta rada nie była ostatnio bardzo aktywna, ale sam fakt jej zniesienia świadczy o tym, że kwestia przeciwdziałania dyskryminacji okazuje się nieistotna z punktu widzenia władz państwa. I to właśnie w czasie, gdy jest to tak ważny problem w Polsce i na świecie - ocenia Pankowski.

 

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!