Ambasador USA odebrał notę protestacyjną ws. wypowiedzi o Holocauście. "W USA nie uważamy, że Polska była odpowiedzialna za Holocaust"

- W USA nie uważamy, że Polska była odpowiedzialna za Holocaust - zapewniał Stephen Mull, ambasador USA w Polsce, odpowiadając na stwierdzenie szefa FBI, jakoby Polska była "współwinna" nazistowskich zbrodni. Ambasador zaznaczył, że podobne sugestie są "błędne, szkodliwe i obraźliwe".

Polub i bądź na bieżąco!

- Jakiekolwiek sugestie, że Polska czy jakikolwiek inny kraj poza nazistowskimi Niemcami był odpowiedzialny za Holocaust, są błędne, szkodliwe i obraźliwe - mówił Stephen Mull, ambasador USA w Polsce na konferencji prasowej.

"Zrobiłbym to inaczej"

Mull odnosił się do słów Jamesa Comeya, szefa FBI, który stwierdził, że Polacy i Węgrzy są "współodpowiedzialni" za Holocaust. - W USA nie uważamy, że Polska była odpowiedzialna za te zbrodnie - zapewnił Mull. Gdy dziennikarze dopytywali ambasadora o jego reakcję na słowa Comeya, stwierdził: - Gdybym ja miał powiedzieć coś takiego, zrobiłbym to inaczej.

Ambasador został w tej sprawie wezwany do polskiego MSZ. Otrzymał od wiceministra Soczewicy notę protestacyjną i wezwanie do przeprosin.

- Oczywiście zapewniłem wiceministra, nie jest stanowiskiem Stanów Zjednoczonych, że Polska była w jakikolwiek sposób odpowiedzialna za Holocaust - to była tylko i wyłącznie praca nazistowskich Niemców - zapewnił po spotkaniu. - Oczywiście rozumiemy, jak te wypowiedzi zostały odebrane w Polsce, i żałuję, że są takie sugestie. Mam teraz zadanie, a także polecenie tutejszego ministerstwa, aby naprawić tę sytuację. Jeszcze dzisiaj skontaktuję się z Waszyngtonem i z biurem FBI i myślę, że będzie w tej sprawie odpowiedź - stwierdził. Podkreślił też, że jak tylko pojawi się oficjalne stanowisko, zostanie ono opublikowane.

- Rozmowa odbyła się w atmosferze żalu, ale muszę podkreślić, że wszystko to jest w kontekście naszych bardzo ciepłych i dobrych stosunków. Nawet w najlepszej przyjaźni są czasem nieporozumienia i właśnie po to mamy ambasadorów, żeby naprawiać takie sytuacje.

"Szersze przesłanie Comeya było takie..."

- Dyrektor Comey na pewno nie zamierzał sugerować, że Polska w jakiś sposób była odpowiedzialna za te zbrodnie. On nie chciał umniejszyć wkładu Polaków, jak w Żegocie, jak prof. Karski, który tak odważnie walczył, by ochronić Żydów przed Holocaustem - zapewniał Mull.

- Szersze przesłanie Comeya było takie, że na świecie było wielu ludzi, którzy pomogli zbrodniarzom nazistowskim, albo byli ludzie, którzy niedostatecznie reagowali, także w USA. On chciał powiedzieć, że w przyszłości wszyscy na świecie musimy postanowić, że jeśli będzie znak nowego Holocaustu, musimy odważnie przeciwdziałać - podkreślał.

Mull zaznaczył, że wczoraj kontaktował się z FBI. Wyraził też nadzieję, że jutro pojawi się oświadczenie bezpośrednio z biura Comeya.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (421)
Ambasador USA odebrał notę protestacyjną ws. wypowiedzi o Holocauście. "W USA nie uważamy, że Polska była odpowiedzialna za Holocaust"
Zaloguj się
 • jonia2012

  Oceniono 330 razy 296

  "W USA nie uważamy, że Polska była odpowiedzialna za Holocaust."

  Ja piernicze to juz nie tylko kwestia brania przez Polakow w tym goownie udzialu ale wrecz odpowiedzialnosci za to! O dzieki laskawco ze nie uwazasz ze to Polacy wywolali wojne i budowali obozy koncentracyjne!

 • dziadekjam

  Oceniono 247 razy 197

  Mull: W USA nie uważamy, że Polska była odpowiedzialna za Holocaust. To było obraźliwe. Sam powiedziałbym to inaczej
  ================================================================
  Szef FBI uważa inaczej, a i prezydent Obamna o "polskich obozach zaglady" wspominał.

 • kgbltd

  Oceniono 194 razy 184

  Pajace ani razu nie zbombardowali obozów. Nie wierzyli Karskiemu.
  Do tego jeszcze w trakcie wojny nie przyjmowali uchodzców żydowskich wydając ich na pewną śmierć.

  historia.wp.pl/title,Stany-Zjednoczone-nie-przyjely-zydowskich-uchodzcow-z-III-Rzeszy,wid,17391036,wiadomosc.html?ticaid=114b75

  Sami są odpowiedzialni za śmierć milionów i męczy ich sumienie.
  Podłe to i pokazujące jak nisko można upaść.

 • cep_0

  Oceniono 188 razy 146

  Panie Ambasadorze - nie znam Pana przekonań, ale w to co Pan mówi nie wierzę.
  W przypadku gdyby USA i Jej Przedstawiciele szanowali współpracujące z Wami Państwa to :
  1. Ten Pan z FBI nie znając historii by się nie wymądrzał
  2. Nie byłoby "Afery" z tzw "Tajnych Więzień USA" na terenie Polski.

  WAM PO PROSTU NIE WOLNO WIERZYĆ - WY lubicie poniżać swoich współpracowników i wymuszać od nich NIEWOLNICZEGO posłuchu.

 • ergosumek

  Oceniono 170 razy 134

  "Mull: W USA nie uważamy, że Polska była odpowiedzialna za Holocaust"

  Na tym polega żydowska hucpa: doprowadzić do oplucia Polski na forum międzynarodowym, a przeprosić na gazecie.pl, która nikogo nie obchodzi.
  Cały świat słyszał obelgi szefa CIA w muzeum holocaustu, a kto czyta amasadora Mulla na gazeta.pl oprócz polskich internautów?

 • blondyn-3

  Oceniono 133 razy 121

  wprowadzic wizy dla amerykanow

  z tymi co sa winny Holocaustu jankesi gadaja jak rowny z rownym a nami pomiataja

 • 8519tomek

  Oceniono 151 razy 111

  TE SŁOWA wysokiego rangą oficera FBI i kontekst ich wypowiedzenia są tak na prawde konsekwencją prowadzonej przez Polskę od wielu lat polityki zagranicznej, polityki historycznej, a właściwie jej nie prowadzenia, a właściwie bycia tylko biernym obserwatorem, poddanym, który nieświadomy tego ze jest poniżany, obrażany nawet nie rozumie co inni w jego sprawie robią, mowią czynią. To jest konsekwencja I triumf niemieckiej polityki hitorycznej, która ma wlaśnie oddzielić tzw. jakiś trudno identyfikowalnych NAZISTOW, czyli w tym tekście "tych Morderców", a innych czyli luźno związanych z NAZISTAMI Niemców i inne narody wspomagające, których bylo tak naprawde wiele, ale w świadomości historycznej maja byc to wlasnie POLACY bo to narod tepawy, pasywny, słaby, biedny bez elit albo z elitami sprzedajacymi interes wlasnego narodu....NATOMIAST jeżeli już w ogole ma tu padac tu słowo Polacy to POLACY powinni byc na jednym z ostatnich miejsc, jezeli nawet nie ostatnim miejscu długiej listy narodów kolaborujacych wprost lub nie wprost albo mających takie ciagoty....POWINNISMY BYC NA TEJ LISCIE DALEKO ZA : WEGRAMI, RUMUNAMI, WLOCHAMI, UKRAINCAMI, LITWINAMI, ŁOTYSZAMI, ESTONCZYKAMI, SLOWAKAMI, CHORWATAMI, BULGARAMI oczywiście za FRANCUZAMI, BELGAMI, HOLENDRAMI,SZWEDAMI, NORWEGAMI, SZWAJCARAMI, I wieloma innymi, którzy w zorganizowany sposób pomagali lub nawet z własnej inicjatywy realizowali plany ekterminacji Zydów I Hegemonii Niemiec w EUROPIE !!!!
  Z Polski robi sie kozla ofiarnego, bo my nie potrafimi sie bronic, bo my sami sie degradujemy, ulegamy prowokacjom bo nie potrafimy walczyc o swoj interes, bo elity zdradzily narod !!!!!
  TE SŁOWA sa konsekwencją oskarowej nominacji I pozniej OSKARA dla ANTY POLSKIEGO filmu IDA !!!! DLA finansowania takich filmow jak POKLOSIE za to jak POLSKA PROWADZI POLITYKE ZAGRANICZNA !!!
  TE SLOWA sa konsekwencja pozwolenia przez Polskę na prowadzenie nielegalnych sal tortur na terenie RP przez funkcjonariuszy CIA.
  TE SLOWA sa konsekwencją prowadzenia polityki BANANA REPUBLIC OF POLAND i angazowania sie Polski w konflikcie na wschodzie w takiej a nie innej konfiguracji i w takiej roli.
  TE SLOWA sa konsekwencja prowadzonej polityki gospodarczej, skolonizowania Polski, oddania wlasnosci przemyslowej, uslugowej handlowej, sektora bankowego i wszystkich rentowanych dziedzin gospodarki.....tak konczy narod ktory pozbawia sie wlasnosci, godnosci, zasobow, wlasnych mediow, gdzie wiekszosc portali, gazet, stacji telewizyjnych nalezy do obcych koncernow realizujaych okreslona polityke informacyjna..... ktoremu zostaja gołe łapy do pracy i mlode dziewczyny do rozprzedazy. Tak TRAKTUJE SIE TYCH CO SAMI SIEBIE NIE SZANUJA I SAMI SIEBIE DEGRADUJA.
  JEST TO SYGNAŁ ZE NALEZY SIE ZMIANA POLITYKI HISTORYCZNEJ, ZAGRANICZNEJ, GOSPODARCZEJ, SPOLECZNEJ, sygnał dany nam z wysokiego szczebla w USA abysmy nie mieli złudzen jak jestesmy postrzegani i traktowani !!!!!
  SKONCZMY Z POLITYKA BANANA REPUBLIC OF POLAND !!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX