O co chodzi rolnikom? 5 rzeczy, które trzeba wiedzieć o dzisiejszych protestach w Warszawie

Rolnicy z OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych chcą dziś zablokować wyjazd z Warszawy na wschód i protestować pod Ministerstwem Rolnictwa. O co im chodzi, jakie są ich postulaty? Gdzie będą protestować, jak długo i ilu ich będzie? Wszystkie te informacje znajdziecie poniżej. A także to, kim jest szef organizacji. A to barwna i ciekawa postać.
1. O co chodzi rolnikom?

W petycji do premier Kopacz jest osiem postulatów. M.in. o przyjęcie przepisów regulujących obrót ziemią rolną. Według protestujących powinna ona być wykorzystywana do powiększania gospodarstw rodzinnych. Rolnicy domagają się też prawa, które zapobiegnie "masowej wyprzedaży ziemi po 2016 r.". Chcą też rekompensat dla producentów bydła, których dotknęło rosyjskie embargo, i wsparcia dla producentów owoców i warzyw, również zablokowanych przez Rosjan.

Ale to nie wszystko. Rolnicze OPZZ chce też interwencji rządu ws. eksportu wieprzowiny na wschód i ochrony polskiego rynku tego mięsa, blokowania spadku cen mleka w skupach, zniesienia kar za przekroczenie kwot mlecznych i ochrony polskiego rynku zbóż (proponują ograniczenie eksportu z innych państw).

2. Skąd jadą protestrujący?

Rolnicy wyjechali dziś rano z miejscowości Zdany. Objadą Siedlce i drogą E30 dojadą do odcinka autostrady A2, który ominą, jadąc drogą krajową 92. Potem znów wjadą na E30. Zamierzają zatrzymać się na granicy Warszawy na wysokości miejscowości Zakręt. Tu będą blokować drogę wylotową na Lublin i Siedlce, oczekując na wynik rozmów w Ministerstwie Rolnictwa. >>>WIĘCEJCiągniki jadą również z Garwolina, Białegostoku i z kierunku Łodzi. Grupa około tysiąca osób ma pikietować Ministerstwo Rolnictwa w godz. 13-16.

Z kolei w Porosłach k. Białegostoku już drugi dzień trwa blokada drogi.

3. Protest ma być pokojowy

Rolnicy zapowiadają, że protest - choć ma "sparaliżować Warszawę" - będzie pokojowy. Zadeklarowali to wczoraj późnym popołudniem w rozmowach z policją. Ciągniki mają pozostać na rogatkach miasta, a na protest pod budynkiem Ministerstwa Rolnictwa dojadą autokarami i prywatnymi autami.4. Ilu ich będzie?

Część traktorów z rolnikami już jedzie w kierunku stolicy, część dopiero wyruszy. Według Polskiego Radia pod Warszawę może przyjechać od kilkuset do nawet tysiąca traktorów. To liczba zdolna zablokować drogę z Warszawy do Siedlec - w większości jednopasmową i pełną uniemożliwiających wyprzedzanie wysepek. Na demonstracji pod Ministerstwem Rolnictwa spodziewane jest ok. 1000 osób.

5. Kim jest Sławomir Izdebski?

Izdebski, były szef rolniczego OPZZ, to barwna postać. Hodowca trzody chlewnej, który najpierw przedzierzgnął się w polityka, a skończył jako działacz związkowy. W przeszłości był działaczem Samoobrony, w czasach świetności tej partii piastował nawet godność senatora z ramienia tej partii. Zasłynął jako skuteczny działacz partyjny i sprawny organizator protestów, m.in. słynnej blokady drogi E30, której policja nie potrafiła rozbić. Jego drogi z Lepperem rozeszły się, gdy poróżnił się z baronem Samoobrony Krzysztofem Filipkiem. Ale do tego czasu zdążył zrobić maturę i skończyć studia pedagogiczne. W 2007 r. startował do Sejmu bez powodzenia z listy PiS. Potem zakładał - też ze słabym skutkiem - kilka partyjek, które miały odebrać elektorat Samoobronie. Sukces odniósł dopiero teraz - szefuje OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych. I - według dokumentów - praktycznie nie ma własnego majątku, bo wszystko przepisał na rodzinę. Dobry ruch, bo prowadzone jest przeciw niemu 15 spraw na łączną sumę 2 mln 835 tys. zł - pisze "Gazeta Wyborcza".

Więcej o:
Komentarze (202)
O co chodzi rolnikom? 5 rzeczy, które trzeba wiedzieć o dzisiejszych protestach w Warszawie
Zaloguj się
 • loginten

  Oceniono 334 razy 242

  Grupą zawodową która najbardziej skorzystała na transformacji są właśnie rolnicy.
  Że wspomnę tylko osławiony KRUS i dopłaty.
  Spójrzcie na traktory jakimi jadą do Wawy.
  Wstyd i granda.Pazerne chamstwo.A ten Izdebski to już jest jakas karykatura.

 • Krzysztof K

  Oceniono 252 razy 228

  Rolnicy chcą zabezpieczenia na wypadek złej koniunktury. Górnicy też mają zabezpieczenie na wypadek dołka.
  Tylko ci, którzy na to wszystko zapi..ą nie mają pomocy w żadnym przypadku.

 • starzec63

  Oceniono 273 razy 219

  W socjalizmie walczyli o kapitalizm. Teraz dotarło że w socjalizmie żyli jak w kapitalizmie. No i nie podoba się. Oni by chcieli aby jak wtedy miastowi prosili ich, sprzedajcie. A tu sklepy pełne. Jak żyć Pani Premier?. Jak żyć?

 • kabza1605

  Oceniono 165 razy 147

  Czy firmy z różnych branż które straciły na embargu rosyjskim też dostaną dopłaty??? Czy tylko rolnicy?

 • dziadekjam

  Oceniono 175 razy 143

  (proponują ograniczenie eksportu z innych państw).
  -----------------------------------------------------------------
  A co z IMPORTEM z Polski?

 • abs.urd

  Oceniono 145 razy 133

  Mam nadzieję, że o likwidację KRUS też zawalczą. Może wtedy nie czekałbym (jak czekam) na wizytę u specjalisty.

 • eudocimus

  Oceniono 135 razy 117

  Bandycka metoda walki o swoje kosztem innych. Czy zablokowaną Warszawą przejmie się minister? Utrudni to życie posłom? Nie! Ta blokada uderzy w setki, tysiące zwykłych obywateli którzy jadą do pracy, dostarczają towar, odbierają dzieci, jadą na długo oczekiwany zabieg u specjalisty itp. Ale to rolników g...o obchodzi. Oni chcą aby było głośno bo mają za mało przywilejów.

 • suicide_note

  Oceniono 145 razy 113

  Skoro już zabieramy się za protesty, to ja chętnie przyłączę się do protestu klasy średniej, która musi ciągle dokładać do interesu w imię przywilejów rolników, górników, policjantów, polityków itd.

  PRECZ Z PRZYWILEJAMI!

 • mr.powers

  Oceniono 128 razy 110

  Zwroccie prosze uwage CZYM jada rolnicy zablokowac Wawke...a potem spojrzcie na ulice, czym jezdza w wiekszosci Polacy...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX