Ksiądz pedofil skazany. Ofiar było 12

Na dziesięć lat więzienia praski sąd skazał wczoraj Jacka S., byłego wikarego z kościoła garnizonowego w Legionowie. Z kolei sąd w Wołominie nie zdecydował się na aresztowanie księdza Grzegorza K. Uznał, że dowody są zbyt słabe.
To dwie najgłośniejsze sprawy z ostatnich miesięcy dotyczące pedofilii wśród duchownych.

W środę Sąd Okręgowy Warszawa-Praga skazał byłego księdza Jacka S. na 10 lat więzienia. Sędzia Małgorzata Wasylczuk uznała, że winny jest wszystkich zarzutów, jakie stawia mu prokuratura. Było ich aż 17. Najpoważniejsze to gwałt, uprawianie seksu z dziećmi, nakłanianie do usunięcia ciąży, ale też tzw. seksualne wykorzystanie zależności wobec osoby dorosłej oraz nieletniej.

Sprawa wyszła na jaw przypadkowo, gdy niemal dwa lata temu ksiądz zgłosił się na komendę, informując o tym, że ktoś porysował mu auto i że dostaje pogróżki. Policja ustaliła, że zrobiła to 18-letnia wówczas chórzystka. Zeznała, że od kilku lat była w związku z księdzem. Zaszła m.in. w ciążę, a ten nakłonił ją do aborcji. Ich relacja zaczęła się, jeszcze zanim dziewczyna skończyła 15 lat. A taką granicę ustala prawo, jeśli chodzi o pedofilię. W trakcie trwającego ponad półtora roku śledztwa okazało się, że ofiar było aż 12.

Sąd orzekł również 15-letni zakaz zbliżania się do pokrzywdzonych oraz dożywotni zakaz jakiejkolwiek pracy z dziećmi. Uwzględnił też wniosek o wypłatę odszkodowania i zadośćuczynienia na kwotę blisko 88 tys. zł. Jacek S. w chwili zatrzymania był wikarym w kościele garnizonowym w Legionowie. Po postawieniu zarzutów został wykluczony z duchowieństwa. Od blisko dwóch lat siedzi w areszcie.

Wczoraj Sąd Rejonowy w Wołominie zajmował się zaś wnioskiem tamtejszej prokuratury, która chciała tymczasowego aresztowania ks. Grzegorza K. Były proboszcz parafii na Tarchominie (wcześniej m.in. w Otwocku Wielkim) został zatrzymany przez policję w poniedziałek. Prokuratura postawiła mu poważne zarzuty: gwałtu oraz tzw. doprowadzenia do innej czynności seksualnej. Ofiarą miał być ministrant, dziś dorosły mężczyzna. - Podejrzany nie przyznał się. Złożył wyjaśnienia, ale zaprzeczył, by dochodziło do zarzucanych mu czynów - mówiła nam we wtorek prok. Renata Mazur, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga.

M.in. dlatego prokuratura złożyła w Sądzie Rejonowym w Wołominie wniosek o tymczasowe aresztowanie duchownego. Sąd jednak odmówił. Uznał, że ks. Grzegorz K. może czekać na koniec śledztwa na wolności. Nieoficjalnie wiemy, że dowody zebrane przez prokuratora nie przekonały sądu, że w ogóle doszło do przestępstwa. Sędzia, nie przesądzając o winie lub jej braku, poddał m.in. w wątpliwość wiarygodność pokrzywdzonego.

Sprawa dotyczy wydarzeń sprzed ponad dekady (lata 2001-2003). Ks. Grzegorz K. był wówczas wikariuszem w Radzyminie, a następnie proboszczem w Otwocku Wielkim. Ale to niejedyne kłopoty tego duchownego z wymiarem sprawiedliwości. K. został już skazany przez sąd w Otwocku na rok więzienia w zawieszeniu na cztery lata za całowanie i lizanie po uchu ministranta. Kolejny proces o inne, choć też pedofilskie, przestępstwo czeka jeszcze na rozpoznanie przed tym samym sądem.

Komentarze (60)
Ksiądz pedofil skazany. Ofiar było 12
Zaloguj się
 • huston_mamy_problem

  Oceniono 218 razy 184

  po tym wyroku nalezy jak najszybciej pozwać kościół z powództwa cywilnego - sąd zasądzi w każdym przypadku około 20 -40 tys Euro odszkodowania.
  Komornik sądowy zliwyctuje całą parafię - im mniej kościołów w Polsce tym lepiej.
  .
  LUDZIE CIESZMY SIĘ :) GŁOSUJCIE NA PARTIE KTÓRE WEZMĄ I ROZLICZA TYCH BYDLAKÓW.

 • gadzina_polska

  Oceniono 153 razy 129

  "Po postawieniu zarzutów został wykluczony z duchowieństwa"

  I w ten oto cudowny sposób statystyki KK są czyste. Przecież to nie ksiądz idzie siedzieć do pudła, więc jeśli ktoś się spyta ilu księży siedzi za pedofilię, to można mu z uśmiechem na ustach odpowiedzieć - kilku, bo to nie problem kościoła.

 • huston_mamy_problem

  Oceniono 116 razy 96

  a teraz otwarta droga dla POWÓDZTWA CYWILNEGO - NIECH KOMORNIK ZLICYTUJE CAŁĄ PARAFIĘ :)

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 86 razy 78

  Gwałciciel, pedofil, niedoszły tatuś - może Watykan powinien im nakazać zażywanie bromu w końcu?

 • chi_neng1

  Oceniono 84 razy 74

  "Zaszła m.in. w ciążę, a duchowny nakłonił ją do aborcji."

  No prosze !
  Ci bogobojni przeciwnicy aborcji !
  10 lat, mozna sie zadowolic, ale moglo byc 12.

 • jaroslavhasek

  Oceniono 71 razy 59

  Dajcie mu celę po Tryniu, z dostawką dla Gila.

 • maklert

  Oceniono 25 razy 25

  Marketingowcy od usług pośrednictwa wykonywania aborcji za granicą powinni pomyśleć o grupie docelowej klientów w sutannach. Okazuje się, że jest zbyt.

 • niezyczliwypisiorom

  Oceniono 29 razy 23

  oczom nie wierze !!!
  po wyroku Gostyń ,jak jeszcze będzie ustawa o psychuszkach ,niech siedzi w Rzeszowie
  to znajdą mu w celi porno dziecięce i szczątki ludzkie

 • trysk.w.pysk

  Oceniono 14 razy 14

  każdego przyszłego klechę należałoby profilaktycznie kastrować fizycznie w chwili składania święceń. Jeśli mnie osobiście dotknąłby taki problem, byłoby z każdym klechą jak w Sienkiewiczowskim "Ogniem i Mieczem" - "Mordować ich tak, żeby czuli że umierają"...

  pospolici zwyrole zakamuflowani w sukieneczkach

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX