Awaria na wieży na Okęciu. Korek na pasie startowym

Z powodu awarii drukarek na wieży kontroli lotów przez kilkadziesiąt minut z Lotniska Chopina nie startowały samoloty. Spowodowało to długą kolejkę samolotów. Opóźniony jest m.in. lot do Kijowa, którym kibice lecą na finał Euro.
Samoloty przestały startować przed południem, a zdezorientowani pasażerowie zaczęli wrzucać informacje do internetu. - Leży system kontroli lotów. A ja siedzę w samolocie na pasie startowym na Okęciu - pisał na Twitterze Bartosz Węglarczyk. - Włoski pilot powiedział nam, że padł system komputerowy kontroli lotów. W dniu finału! Ukraińskie samoloty stoją jeszcze na płycie - napisała do nas Maria Bnińska, która utknęła na płycie lotniska w samolocie do Rzymu.

Okazało się, że za chaos spowodowany jest awarią na wieży lotniska Okęcie. Zepsuły się drukarki dokumentujące loty. - Sam system nie uległ uszkodzeniu i nie było zagrożenia dla pasażerów - mówi Grzegorz Hlebowicz z Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej odpowiadającej za kontrole lotów. - Mieliśmy awarię drukarek systemu FDP, które drukują paski postępu lotu, czyli papierową dokumentację. Samoloty, które były w powietrzu mogły wylądować, ale przez kilkadziesiąt minut wstrzymane były starty samolotów, którym nie wydrukowano pasków. Usterkę udało się usunąć po kilkudziesięciu minutach - mówi Hlebowicz.

Po usunięciu awarii samoloty zaczęły już startować, ale na Lotnisku Chopina powstała duża kolejka. Opóźnionych było kilkadziesiąt samolotów, m.in. do Kijowa, gdzie wieczorem odbędzie się finał Mistrzostw Europy. Niektóre samoloty odleciały nawet dwie godziny później niż w rozkładzie. Dwa loty- do Wiednia i do Monachium - odwołano. Opóźnienia zanotowano też na krakowskich Balicach.

Grzegorz Hlebowicz zapewnia, że tego typu zdarzenia nie są niczym niezwykłym. - Pierwszy weekend wakacji oraz finał Mistrzostw Europy w piłce nożnej przyniósł rekordowo duży ruch w polskiej przestrzeni powietrznej. W ostatnich dniach dziennie odbywa się na polskim niebie 2300 do 2500 operacji lotniczych. Tak duży ruch wymusza powstawanie większych niż zwykle opóźnień - twierdzi rzecznik PAŻP i przeprasza pasażerów.

Komentarze (32)
Awaria na wieży na Okęciu. Korek na pasie startowym
Zaloguj się
 • rezun-one

  Oceniono 33 razy 23

  Procedury rzecz święta, na wariata latał Kaczyński.
  Lepiej stracić finał niż zdążyć na ........ Powązki.

 • gugcia0

  Oceniono 19 razy 13

  wydaje sie wam,ze to drobnostka,a jakby sie jakis samolot rozwalil,pomylil czas startowy,zderzyl z drugim,itd,to prawdziwe lotnisko zapis swojej kontroli musi miec.Slusznie tu pisze rezun-one,ze wlasnie lekcewazenie drobnych spraw doprowadza do takich katastrof jak w Smolensku.Ale sa znane inne, w latach 80,chyba,cos pomylono na wyspach Kanaryjskich i taki wielki samolot pasazerski kolidowal z innym,zginely setki ludzi, nad jeziorem Bodenskim zmeczony kontroler lotow noca podal zle dane i zderzyly sie 2 samoloty,jeden z poczta,drugi pelen dzieci z Rosji.Kontrola lotow to, obok kontroli elektrowni atomowej, najbardziej odpowiedzialna praca,gdzie bledu sie nie da odwrocic,a skutki bledu sa koszmarne.

 • prof.gzymek

  Oceniono 7 razy 3

  Drukarek?

 • dublet

  0

  Nie trzeba było kupować Canonów po 99 zł na wyprzedaży...

 • astrolog_wawa

  0

  Nie leciały, do Kijowa? To mecz już wydrukowany?

 • zamaszysty.cios.w.krocze

  Oceniono 9 razy -1

  Czy to już ten zapowiadany skok cywilizacyjny?

 • milosz.pipka

  Oceniono 17 razy -3

  Ach te drukarki.
  Pewnie padły, napełnione powtórnie, zamienniki oryginalnych cartridge'y.
  Na pewno na allegro kupują, żeby zaoszczędzić.

 • jamj

  Oceniono 23 razy -3

  "Zepsuły się drukarki dokumentujące loty."
  ===============================
  Ach, te kobiety. Nie mogli ich zastąpić drukarze? :-)

 • kat-kk

  Oceniono 6 razy -4

  Czemu nie mogę przesłać paru słów pokrzepienia, dla katolickich braci w Kenii? Nie można im posłać paru postów, w artykule poniżej?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX