"Rosyjska broń pomoże Iranowi wymazać Izrael z mapy"

- Dostarczenie niebezpiecznej broni naszym wrogom nie służy pokojowi i może, na przykład, pomóc Iranowi wymazać Izrael z oblicza Ziemi - cytuje agencja Interfax wysokiego rangą urzędnika izraelskiego Ministerstwa Obrony. W Moskwie rozważa się sprzedanie Iranowi systemu obrony p-lot S-300, oraz innego uzbrojenia.
Amos Gilad, zapytany w Moskwie przez rosyjskich dziennikarzy o ewentualną umowę Rosji z Iranem, powiedział też, że liczy iż Rosja "uszanuje interesy jego kraju". - Liczymy na to, że Rosja okaże odpowiedzialność w tej sprawie - dodał.

Według niektórych mediów umowa została już dokonana, ale oficjalne źródła tego nie potwierdzają. Rosja już wcześniej sprzedała Iranowi rakiety Tor-M1, w ramach umowy bardzo krytykowanej przez Tel-Awiw i Waszyngton.

Według agencji Interfax Gilad zaprzeczył też doniesieniom, jakoby Rosja i Izrael zawarły tajne porozumienie, na mocy którego Izrael nie będzie więcej wspierał militarnie Gruzji, a Rosja Iranu. Zaznaczył jednak, że Izrael bierze pod uwagę rosyjskie interesy. - Oczekujemy w tej kwestii wzajemności - cytuje go Interfax.

Nowe rakiety do ochrony atomu?

Rakiety dalekiego zasięgu S-300 to najnowocześniejszy system obrony przeciwlotniczej wyprodukowany przez rosyjską zbrojeniówkę. Znacznie wzmocniłby potencjał militarny Iranu, który aspiruje do roli militarnego potentata w regionie.

Teheran jest oskarżany o prowadzenie nielegalnego, tajnego programu rozwoju broni nuklearnej - w odpowiedzi jednak zawsze utrzymuje, że program wzbogacania uranu prowadzi dla celów energetycznych. Pomijając już nawet doniesienia wywiadowcze, włącznie z informacjami ONZ-towskiej Agencji Energii Atomowej, Iran jest czwartym na świecie producentem ropy naftowej, więc argument ten zakrawa na żart.

Trudna przyjaźń

Rosja pomogła Iranowi zbudować i zaopatrzyć swój pierwszy reaktor atomowy, który - według analiz niezależnych ośrodków badawczych - rozpocznie pracę w przyszłym roku. Rosja blokuje też wprowadzenie przez Radę Bezpieczeństwa nowych, silniejszych sankcji na Iran, o jakie od wielu miesięcy apeluje Waszyngton.

Izrael od miesięcy próbuje obłaskawić Rosję. Jeszcze przed wybuchem sierpniowej wojny w Gruzji Izrael zerwał kontakty militarne z tym krajem; wprowadził też zakaz dla ministerialnych urzędników podróżowania do Gruzji.

W tym tygodniu rosyjskie media informowały, powołując się na rosyjskiego generała z MON, że Rosja negocjuje zakup od Izraela bezzałogowych samolotów szpiegowskich, co byłoby pierwszym przykładem zakupu izraelskiej broni przez Rosję.