Rzym: Papież jednak nie przemówi na uniwersytecie

Planowana na czwartek wizyta papieża Benedykta XVI na rzymskim uniwersytecie La Sapienza została odwołana z powodu "dobrze znanych wydarzeń ostatnich dni" - głosi komunikat watykańskiego biura prasowego.
Przeciwko udziałowi Benedykta XVI w inauguracji roku akademickiego na uniwersytecie protestowała grupa 67 wykładowców największej we Włoszech świeckiej wyższej uczelni. Zdaniem grupy profesorów, Benedykt XVI ma wrogi stosunek do nauki. Konkretnie chodziło o wypowiedź z 1990 roku, kiedy papież, jeszcze jako kardynał Joseph Ratzinger, oświadczył w Parmie, że "proces kościelny przeciwko Galileuszowi był uzasadniony i sprawiedliwy".

- Słowa te nas obrażają i poniżają. W imię laickości nauki wyrażamy pragnienie, by to niestosowne wydarzenie zostało odwołane - napisało przed kilkoma dniami 67 wykładowców uczelni w liście do dziekana.

Do akcji przyłączyli się studenci a protest przybierał coraz radykalniejsze formy, na ścianach uniwersytetu pojawiły się transparenty informujące o rozpoczęciu tygodnia antyklerykalnego na Uniwersytecie. Studenci zapowiedzieli też, że będą zagłuszać przemówienia Benedykta XVI podczas ceremonii.