Holandia buduje wioskê tylko dla Polaków

Agencja pracy, która zatrudnia w Holandii polskich pracowników, chce im wybudowaæ osadê z domami, polskimi sklepami i ko¶cio³em. Ma ich to chroniæ przed narastaj±c± nietolerancj± Holendrów
Na pomys³ wpad³ Pierre van Loenen, szef firmy po¶rednictwa pracy Axidus, która poprzez swoje biuro w Opolu zatrudnia w Holandii Polaków z niemieckimi paszportami. W ten sposób omija holenderskie bariery w dostêpie do rynku pracy dla obywateli nowych krajów Unii.

Polacy musz± ubiegaæ siê o specjalne pozwolenia. Ich liczba jest ograniczona i obejmuje tylko niektóre sektory gospodarki. W zesz³ym roku pozwolenia dosta³o 26 tys. Polaków.

Axidus oferuje pracê m.in. przy ta¶mach produkcyjnych, na budowach i w szklarniach w zak³adach w regionie Rijnmond. Wiêkszo¶æ to robotnicy niewykwalifikowani, którzy nie musz± znaæ jêzyka. Problem w tym, ¿e jest ich ju¿ oko³o tysi±ca, zajêli 31 hoteli i brakuje dla nich miejsca.

Jeszcze wiêcej Polaków przybêdzie po 1 stycznia, kiedy do rozdania bêdzie wiêksza liczba pozwoleñ na pracê (i w nowych sektorach). Firma van Loenena chce wiêc zacz±æ zatrudniaæ równie¿ Polaków bez niemieckiego paszportu.

Van Loenen nie zgodzi³ siê rozmawiaæ z "Gazet±" o projekcie budowy wioski. Polska pracownica agencji, Marta, twierdzi, ¿e szef chce odseparowaæ Polaków, by chroniæ ich przed rasistowskimi zachowaniami Holendrów. Bo "coraz czêstsze s± sytuacje, ¿e komu¶ nie podoba siê np. polski samochód na jego ulicy".

Z relacji holenderskich mediów wiadomo, ¿e bêdzie to typowa osada z domami, uliczkami, polskimi sklepami i w³asnym ko¶cio³em, byæ mo¿e nawet miejscami rozrywki. Prawdopodobn± lokalizacj± s± okolice autostrady wiod±cej do Rotterdamu, wzd³u¿ której mie¶ci siê wiele firm.

Zielone ¶wiat³o da³o ju¿ stowarzyszenie holenderskich samorz±dów (VNG), ale na razie ¿adna gmina nie kwapi siê, by umie¶ciæ u siebie Polaków. Holendrzy, dawniej bardzo otwarci na imigracjê, coraz niechêtniej przyjmuj± "obcych". Rz±d przymierza³ siê do pe³nego otwarcia rynków pracy od 2007 r., ale sprawa przepad³a w parlamencie.

Deputowani za rok stan± do wyborów i nie chc± nara¿aæ siê swoim elektoratom. Wszystko wskazuje wiêc na to, ¿e swobodê pracy w kraju tulipanów dostaniemy 1 stycznia 2011 r., kiedy bariery bêd± musia³y znie¶æ wszystkie kraje starej Unii.

Do tej pory uczyni³y to Wielka Brytania, Irlandia, Szwecja, Hiszpania, Portugalia i Finlandia, a od 1 maja 2004 r. pracê w Unii znalaz³y setki tysiêcy Polaków. Przez miesi±c opisywali¶my ich losy w "Przystanku Europa", wspólnej akcji z TVN 24 i Radiem TOK FM. Uda³o nam siê wywo³aæ szerok± dyskusjê o nowej fali emigracji w Polsce i za granic±.