Prezes Sądu Konstytucyjnego Czech ostrzega Polskę: Demokracja może sama siebie zniszczyć

- Demokrację cechuje dialog, a tego było nam dotąd w Polsce brak - uważa Pavla Rychetský, prezesa Sądu Konstytucyjnego Republiki Czeskiej.

Decyzja o zawetowaniu przez Andrzeja Dudę ustawy ws. SN i KRS jest w opinii Pavla Rychetský - informuje agencja prasowa DPA. Bowiem jednoczesne zatwierdzenie przez prezydenta RP ustawy o sądach powszechnych jest "w takim samym stopniu gwałtownym atakiem na niezawisłość władzy sądowej, jak w obu innych przypadkach" - skomentował prawnik w wywiadzie dla kanału czeskiej telewizji publicznej CT.

- Demokrację cechuje dialog, a tego było nam dotąd w Polsce brak - podkreśla Rychetský. Jego zdaniem, o reformie wymiaru sprawiedliwości nie może decydować wyłącznie jedna partia polityczna, nawet, jeśli posiada ona parlamentarną większość.

- Z doświadczeń z 1930 r. i końca Republiki Weimarskiej wiemy, że demokracja jest w stanie sama siebie zniszczyć - upomina 73-letni prezes Sądu Konstytucyjnego Czech.

Stanowisko zajął również Vojtech Filip, przewodniczący opozycyjnej partii komunistycznej KSCM, trzeciego największego klubu poselskiego w czeskim parlamencie. Ostrzegł on, że "w przypadku, gdyby Polska miała pójść w innym kierunku, Czechy zmuszone będą do szukania sojuszników gdzie indziej".

Polska i Czechy współpracują obok Węgier i Słowacji od 1991 r. w Grupie Wyszehradzkiej.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''.