Zamach w Berlinie. Już wiadomo, jak doszło do zatrzymania ciężarówki z polskim kierowcą

Policja ustaliła, w jaki sposób doszło do zatrzymania ciężarówki, przy pomocy której w Berlinie dokonano zamachu terrorystycznego.

Jak podaje portal "Spiegel Online" i zespół niemieckich dziennikarzy śledczych, to komputer pokładowy polskiej ciężarówki, kierowanej przez rzekomego zamachowca Anisa Amriego, włączył mechanizm ostrego hamowania. W ten sposób nie doszło do jeszcze większej tragedii.

W poniedziałek 19 grudnia w Berlinie miał miejsce zamach terrorystyczny. Ciężarówka z polską rejestracją wjechała w jarmark świąteczny przy Gedaechtniskirche w centrum miasta. Tir był wyposażony w system, który przy pomocy kamery i radaru rozpoznaje przeszkody na drodze i hamuje pojazd, jeżeli kierowca w ciągu sekundy nie zareaguje na sygnał ostrzegawczy.

Podczas zamachu zginęło 11 osób na jarmarku świątecznym oraz kierowca polskiej ciężarówki, którego Amri - jak się przypuszcza - zastrzelił z pistoletu. Około 50 osób odniosło obrażenia.

Rzekomy zamachowiec, 24-letni Tunezyjczyk wczesnym rankiem 23 grudnia został zastrzelony koło dworca w Mediolanie podczas kontroli policji. Kiedy Amri wyciągnął z plecaka pistolet i zaczął strzelać, włoscy policjanci też odpowiedzieli ogniem.

Tuż przed zamachem zamachowiec wysłał o godzinie 19:41, czyli 20 minut przed zamachem, do jednego ze wspólników wiadomość o treści: "Mój bracie. Wszystko jest w porządku. Jak Bóg da, mój bracie, wszystko jest w porządku. Teraz jestem w samochodzie. Czy mnie zrozumiałeś? Módl się za mnie, bracie. Módl się za mnie".

Tuż po tym wysłał jeszcze zdjęcie przedstawiające szoferkę skradzionej ciężarówki, kierownicę i kabel prowadzący do zapalniczki. Na armaturze widać rolkę ręczników. 21 minut później, o godzinie 20:02 staranował ciężarówką jarmark w centrum Berlina. Policja bada obecnie, kim byli odbiorcy wiadomości.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

Więcej o:
Weź udział w dyskusji:
Zamach w Berlinie. Już wiadomo, jak doszło do zatrzymania ciężarówki z polskim kierowcą
Aby skomentować ten i inne artykuły zapraszamy na forum.gazeta.pl