Syria: placówka Lekarzy bez Granic zniszczona w nalocie. Są ofiary

W ostrzale kliniki zginęła co najmniej jedna osoba; dziewięć kolejnych uznano za zaginione - podaje agencja AP. Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka informuje natomiast o "dziesiątkach" zabitych i rannych.

Na razie nie wiadomo, jakie siły ostrzelały placówkę ani ile dokładnie osób zginęło. Rzecznik Lekarzy Bez Granic przekazał jedynie, że chodzi o klinikę w Maaret al-Numan, mieście oddalonym o 280 km od Damaszku.

Władze organizacji nie udzielają na razie dziennikarzom żadnych innych informacji.

Kim są Lekarze bez Granic?

Lekarze bez Granic (MFS, z francuskiego Medecins Sans Frontieres) to organizacja utworzona przez francuskich lekarzy w 1971 roku. Według jej założeń wszyscy ludzie mają prawo do opieki medycznej - członkowie MFS często ryzykują życie, by pomagać osobom np. z terenów objętych wojną bądź dotkniętych epidemią. MFS działa w ponad 80 krajach całego świata. W 1999 roku otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla.

Wojna w Syrii: jak długo trwa?

Wojna w Syrii wybuchła w marcu 2011 roku. Od początku konfliktu zginęło ponad 260 tys. osób, a kilka milionów Syryjczyków uciekło z kraju. 13,5 mln mieszkańców potrzebuje pomocy humanitarnej, a kolejne 4,6 mln uciekło za granicę.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: