"Świat polityki kocha brukowce. Także w Polsce" - Węglarczyk o "News of The World"

Najciekawsze w aferze "News of the World" było zderzenie brukowców z polityką - uważa Bartosz Węglarczyk z Wyborcza.pl. Podkreślił w Poranku TOK FM, że tak się dzieje w wielu krajach, również w Polsce.
Dowód tej tezy poznamy zdaniem dziennikarza już niedługo - w czasie kampanii wyborczej, kiedy będzie dochodziło do "ustawek" z dziennikarzami. - W Wielkiej Brytanii to poszło dalej, bo redaktor brukowca został doradcą do spraw komunikacji w kancelarii premiera. To zapiera dech w piersiach - komentował w Radiu TOK FM Węglarczyk.

Odnosił się do Andiego Caulsona, byłego redaktora naczelnego "News of the World" i byłego doradcy premiera Wlk. Brytanii Davida Camerona. W związku ze skandalem, jaki otacza "News of the World", Caulson został aresztowany.

Murdoch traci wyczucie?

"News of the World" ma wiele grzechów na swoim koncie. Jednak jako jedną z największych afer brukowca, wymienia się włamanie na telefoniczną skrzynkę pocztową zamordowanej nastolatki. Dziennikarze "NotW" kasowali z niej wiadomości, by można było nagrywać kolejne. Wprowadzona przez to w błąd policja szukała dziewczyny, która uciekła z domu, a nie seryjnego mordercy, który potem zamordował jeszcze dwie kobiety.

To przelało czarę goryczy - Rupert Murdoch, do którego należy tygodnik, podjął decyzję o jego zamknięciu. Niektórzy podnoszą głosy, że magnat prasowy stracił wyczucie biznesowe w branży.

- Jak w każdym biznesie Murdoch ryzykował. Czasami mu się udało, czasami nie - komentował w TOK FM Andrzej Stankiewicz z "Newsweek Polska". Przypomniał, że to Murdoch był pionierem w ograniczaniu treści tradycyjnych mediów w internecie - wprowadził za nie opłaty. - Jego problemy są natury politycznej i prawnej - dodał Andrzej Godlewski, wicedyrektor TVP. - Byłem przerażony, gdy czytałem wspomnienia Tony'ego Blaira (byłego premiera Wlk. Brytanii - red.) i widziałem jak ważną rolę odgrywał Murdoch w życiu publicznym jego kraju. To, że jeden z naczelnych "News of the World" współpracował z Cameronem, to też pokazuje związki między dziennikarzami Murdocha a polityką. To było dla mnie przerażające - dodał Godlewski.

Nie wszystko zostało ujawnione

- Przyszłość koncernu Murdocha zależy od tego, jakie rewelacje poznamy w związku z aferą podsłuchową - podsumował dyskusję Bartosz Węglarczyk. Przypomniał, że Rebekah Brooks, która była odpowiedzialna w imperium Murdocha za brukowce, na pytanie swojego zespołu, dlaczego zamknięto "News of The World", odpowiedziała: z czasem się dowiecie. - Oznacza to, że nie wszystko zostało jeszcze ujawnione - podkreślił.

Kliknij, by zobaczyć zdjęcia

Więcej o: