"Patologia". PO chce odrzucić sprawozdanie KRRiT

- Sprawozdanie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z działalności w 2010 roku powinno być odrzucone - powiedział w rozmowie z TOK FM poseł PO Andrzej Halicki. Jego zdaniem Rada nie dbała o misję w mediach publicznych, o pluralizm i rzetelność dziennikarską. Odrzucenie raportu Rady przez Sejm, Senat i prezydenta oznacza rozwiązanie KRRiT.
- Coś co było patologią, nie może być akceptowane - dodaje polityk Platformy. Dlatego też złożył on wniosek o odrzucenia sprawozdania i przekonał do tego już swoich partyjnych kolegów z sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.

Jednocześnie Halicki zaznacza, że "wierzy, że jest pewien postęp w pracach Krajowej Rady. Proces wyłaniania zarządów i rad wygląda trochę inaczej niż w dawnych latach." Dla posła PO zmiany następują jednak zbyt wolno. Jak podkreśla "nie rozmawiamy o tym co dotyczy przyszłości, ale oceniamy to co miało miejsce w przeszłości."

Szef KRRiT w TOK FM: Chaos w TVP osiągnął apogeum>>

Obecna Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji została wyłoniona pod koniec 2010 roku - po tym, jak odrzucono raport poprzedniej Rady. W jej skład wchodzą w tej chwili dwie osoby wskazane przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, dwie osoby wybrane przez Sejm i związane z Lewicą i jedna osoba rekomendowana przez PSL.

* Z rekomendacji prezydenta Bronisława Komorowskiego: Jak Dworak (m.in. były prezes TVP) oraz Krzysztof Luft (rzecznik rządu Jerzego Buzka, były członek PO i były szef biura prasowego Kancelarii Sejmu)

* Z rekomendacji Lewicy: Witold Graboś (b. senator SLD, był już wiceszefem KRRiT), Sławomir Rogowski (scenarzysta, producent filmowy, b. szef Agencji Filmowej TVP)

* Z rekomendacji PSL: prof. Stefan Pastuszka b. wiceprzewodniczący senackiej komisji kultury, b. wiceminister edukacji narodowej

W głosowaniu w Sejmie w sierpniu 2010 odpadli kandydaci PiS.