Kalisz: "Nie natknąłem się na żaden ślad więzień CIA w Polsce"

- Byłem szefem MSWiA po okresie, który opisuje "Gazeta Wyborcza". Nigdy w swojej pracy jako szef MSWiA nie natknąłem się na żaden ślad więzień CIA w Polsce - mówił w "Kropce nad i" Ryszard Kalisz. Poseł SLD podkreślał też, że nawet gdyby premier Leszek Miller znał szczegóły operacji amerykańskich służb w Polsce, nie mógłby o nich mówić.
- Leszek Miller nie został zwolniony z obowiązku zachowania tajemnicy państwowej - podkreślał w rozmowie z Moniką Olejnik szef sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka, Ryszard Kalisz. Poseł SLD odniósł się do oskarżeń Józefa Piniora. - (Leszek Miller - red.) Może odpowiedzieć ogólnie, o szczegółach mówić nie może. Współpraca (z CIA - red.) była, i dziś też jest. Ale nie można w Polsce nikogo torturować - mówił Kalisz.

Pinior oskarża, Miller odpowiada...

Józef Pinior, dawny opozycjonista z czasów PRL, a do niedawna europoseł, powiedział "Gazecie Wyborczej", że istnieje "szczegółowy dokument z podpisem premiera Millera, który reguluje funkcjonowanie w Polsce ośrodka, będącego więzieniem śledczym CIA".

- Jeżeli "Gazeta Wyborcza" nie manipuluje i jeżeli Józef Pinior powiedział, iż jest jakiś dokument z moim podpisem, który sankcjonuje więzienie CIA w Polsce, to Józef Pinior jest pospolitym kłamcą i łajdakiem - powiedział dziś Miller. - Nie było więzień CIA w Polsce, a jeżeli ktoś ma na to dowody, to niech je przedstawi - oświadczył Miller.

Kalisz: Niech Pinior zezna w prokuraturze

W programie Moniki Olejnik Ryszard Kalisz dodał, że były premier nie może ujawnić tego, co zeznał w prokuraturze. Odżegnał się też od wygłoszenia opinii, czy Miller i były prezydent Aleksander Kwaśniewski powinni zostać - w związku ze sprawą domniemanych więzień - zwolnieni z tajemnicy.

- To jest odpowiedź, której może udzielić osoba, mająca pełny dostęp do dokumentów sprawy. A ja go nie miałem. Mają go każdy premier i każdy prezydent i to w ich gestii leży decyzja. Ja przestrzegam prawa. Nie mogę wydać takiej opinii, jestem poważnym adwokatem, poważnym człowiekiem - mówił w "Kropce nad i" Kalisz. - Jeżeli do prezydenta Komorowskiego wpłynie taki wniosek, to będzie on mógł poprosić służby specjalne o informacje dotyczące okoliczności ewentualnego zwolnienia z tajemnicy państwowej. Tylko on będzie mógł to zrobić - podkreślił były wiceszef MSWiA. - Znam Józefa Piniora, bardzo go lubię i cenię, jeśli ma taki dokument lub go widział, to niech złoży zeznanie w prokuraturze. A ona powinna wyciągnąć wnioski - powiedział Kalisz.

Śledztwo ws. więzień CIA

Od sierpnia 2008 r. Warszawska Prokuratura Apelacyjna bada, czy polskie władze zgodziły się na stworzenie w Polsce tajnych więzień CIA i czy ktoś z polskich władz nie przekroczył uprawnień, rezygnując z suwerenności RP nad częścią terytorium Polski - i godząc się w ten sposób na tortury. Polscy politycy, w tym ówczesny prezydent Aleksander Kwaśniewski i kolejni premierzy zaprzeczali istnieniu więziennych placówek CIA. Polskie media pisały, że w śledztwie mieli zostać przesłuchani byli członkowie najwyższych władz, w tym Kwaśniewski, Miller i b. szef WSI, gen. Marek Dukaczewski. Postępowanie jest niejawne, szczegóły śledztwa są tajemnicą. W 2009 r. prokuratura przyznała jednak, że śledczy potwierdzili "kilkanaście lotów na lotnisko w Szymanach". W lutym śledztwo zostało przedłużone do sierpnia tego roku. W 2010 r. wyszło na jaw, że oficjalny rejestr lotów do Szyman potwierdza co najmniej sześć lądowań samolotów powiązanych z CIA w 2003 r. Z kolei raport ONZ formułuje hipotezę, że w latach 2003-2005 ośmiu podejrzanych o terroryzm więźniów przetrzymywano w Kiejkutach, a polskie władze powołały zespół agentów podporządkowanych Amerykanom i tylko przed nimi odpowiedzialnych.

Więcej o:
Komentarze (78)
Kalisz: "Nie natknąłem się na żaden ślad więzień CIA w Polsce"
Zaloguj się
 • blski

  Oceniono 6 razy 6

  Wydaje sie, ze najciemniejsze czasy komuny nie byly niczym szczegolnym w naszym kraju.
  Co do personalnej kontrowersji Millera i Piniora to jestem sklonny, po zapoznaniu sie z ich zyciorysami, wierzyc Piniorowi.
  W ile gnoju nasi politycy nas wciagna dla zapewnienia sobie prywatnych korzysci. Jakakolwiek wspolpraca z CIA, instytucja uwazana przez cywilizowany swiat za przestepcza, powinna byc zabroniona, jezeli wymiana informacji jest konieczna to robuc to z maksymum otwartosci. Szczegolnie po tym gdy odmawiaja oni udzielenia jakichkolwiek informacji prokuratorom. Ciekawe co jeszcze CIA i ich polskie pacholki wyczyniali za co spoleczenstwo bedzie odpowiedzialne.

 • badziewiak66

  Oceniono 5 razy 5

  Zdaję się że to za kadencji posła "Gruszki" , jako Ministra Sprawiedliwości w sprawie Olewnika działy się "dziwne" rzeczy. Poseł Kalisz człowiek o stu twarzach.

 • kitajec10

  Oceniono 11 razy 5

  "Nie natknąłem się na żaden ślad więzień CIA w Polsce"
  Dobrze schowales....

 • ciotka_ltd

  Oceniono 7 razy 5

  @ thc_legalize

  A czegos ty sie nacpal, czlowieku! Bredzisz i klniesz jak pokrecony...
  Tu nie o dobro Muslimow chodzi, szczegolnie zas islamskich terrorystow - tu chodzi o oddawanie cichaczem w bezplatne uzytkowanie kawalkow Polski jakims tam zagranicznym lachudrom. I to bez pytania narodu o zdanie!
  Wczoraj odstapili kawalek Polski CIA, jutro moga odstapic FSB, a pojutrze Chinczykom...
  Niebezpieczny precedens! Zagrozenie dla demokracji: tej polskiej i dla Polakow, bo - jesli mam byc szczera - to Saudow, ktorych ponoc tam wieziono, niech jasny piorun strzeli: nie o nich sie martwie, i nie po nich placze ;)

 • rita57

  Oceniono 9 razy 5

  No i wyszły jaja! Leper o Klewkach mówił prawdę?! A, co na to Adaś?

 • nutka7.17

  Oceniono 11 razy 5

  Wielokrotność kompromitacji, właściwie już wszystkich tzw. "wybrańców narodu", jest porażająca. Przez dwadzieścia lat odgrywają przed społeczeństwem teatr absurdu, mizdrząc się do wszystkich lub opluwajac się wzajemnie, w przedwyborczej gonitwie do koryta. Ustanawiają prawo dla siebie i swoich pokrętnych interesów, a co najważniejsze (oczywiście dla nich), są finansowo ustawieni do trzeciego pokolenia wprzód. Tylko pogratulować sprytu, bezczelności i chamstwa, którym epatują wokół, dając negatywny przykład i dzieląc się swoim brakiem kultury ze wszystkimi swoimi wyborcami. Ciekawe, jak długo jeszcze ?!

 • kwiatekskilla

  Oceniono 4 razy 4

  nie dość ,że gruby i brzydki to jeszcze ślepy:)

 • siekier35

  Oceniono 4 razy 4

  rysiu,prześpij się,strzel setę albo i dwie i potem mów

 • jerjar

  Oceniono 16 razy 4

  Tempo i styl w jakim Kalisz prowadzi śledztwo w sprawie pani Blidy, uwiarygadniają te słowa. Nie natknął się na żaden ślad więzień, a nawet gdyby się natknął na jakieś, wziąłby je za chatkę Puchatka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX