Etiopski narkotyk na warszawskim lotnisku [ZDJĘCIA]

Celnicy z warszawskiego Okęcia dokonali niezwykłego odkrycia. W paczkach przewożonych z Wielkiej Brytanii zamiast ubrań odnaleźli 40 kg Khatu - zakazanej rośliny o działaniu narkotycznym.
Zakazaną roślinę przewoziła Zuzanna M. - 21-letnia Czeszka. - W paczkach miały znajdować się ubrania. Po otworzeniu okazało się, że w środku zamiast ubrań jest 40 kilogramów rośliny o nazwie Khat - mówi Wiesława Baronowska z warszawskiej Izby Celnej.Kurierka została zatrzymana przez policjantów z CBŚ-u. Przyznała się do winy i tłumaczyła, że została poproszona w Londynie przez obywateli Somalii o przewiezienie roślin do Polski. Następnie miała przesłać narkotyk do USA.

Khat w Polsce nie jest popularny i celnicy bardzo rzadko maja do czynienia z tą rośliną. Ostatni taki przypadek odnotowano w 2008 roku. Wtedy ujawniono około 20 kg Khatu. Tym razem paczki trafiły do naszego kraju z Wielkiej Brytanii, gdzie Khat nie jest zakazany, można go kupić w sklepikach zielarskich za 4 funty za pęk.

Catha edulis zwana w skrócie Khat ma działanie porównywalne do amfetaminy, wpływa na układ nerwowy - bardzo szybko uzależnia. Pochodzi z Etiopii, obecnie jest uprawiana w Afryce Wschodniej i krajach Półwyspu Arabskiego, gdzie jest tak popularna jak alkohol w Europie. Liście Khat zawierają psychoaktywne składniki, takie jak katydon oraz kantynę.

Jej świeże lub suszone liście są używane do żucia oraz do sporządzania naparu. W Polsce ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii zakazuje posiadania roślin żywych, suszu, nasion, wyciągów oraz ekstraktów z KHAT. Służba Celna szacuje, że wartość zatrzymanych narkotyków to ok. 20 tys. zł.

Komentarze (27)
Etiopski narkotyk na warszawskim lotnisku [ZDJĘCIA]
Zaloguj się
 • stan-1

  Oceniono 8 razy 6

  Dziękujemy za receptę i informacje gdzie i jak się zaopatrzyć. Tylko DEBIL mógł tak dokładnie opisać.

 • sid_6.8

  Oceniono 6 razy 6

  Dlaczego tytoń jest jeszcze legalny ?

 • i-tyle

  Oceniono 5 razy 5

  4 funty za pęk w warzywniaku:))))))

  jak nie przymierzając rzodkiewka jaka albo kalarepa.

  A na końcu świata czyli w Polsce celnicy będa mieli o czym gadać do następnego wielkiego przemytu :)))

  Spece antynarkotykowi namierzyli już gołębiarza z pestkami, dzisiaj kalarepa, co znajdą jutro??

 • mabalcer

  Oceniono 3 razy 3

  bardzo apetyczna sałata

 • bogpan

  Oceniono 4 razy 2

  Jak głupi jest ten świat, że rośliny rosnące na długo przed tym, jak małpy zeszły z drzew i nauczyły się mówić, wzbudzają takie ostre działania władz. ODPIEPRZCIE się w końcu od tego co ludzi sobie uprawiają i jedzą/wciągają/palą itd. Jedno słowo - WOLNOŚĆ!!!

 • pamparampa

  Oceniono 5 razy 1

  A cóż to za ujadanie pod adresem celników? Wykonują swoją pracę. Znaleźli roślinę zakazaną w Polsce to ją zarekwirowali, a Czeszkę zatrzymali.
  Miejcie pretensję do tych, którzy tworzą prawo.

 • lautremont

  Oceniono 1 raz 1

  pl.wikipedia.org/wiki/Czuwaliczka_jadalna
  katynon a nie katydon który debil to pisał zaraz go zwolnić !!!!!

 • siny_ptak

  Oceniono 3 razy 1

  Wszystko co daje kopa uzaleznia. Im wiekszy, szybszy kop, i szybsze zanikanie efektu, tym szybsze uzaleznienie sie. Kropka i zero dyskusji w tym temacie.

 • niewymierny

  Oceniono 1 raz 1

  Jak można o substancji(mówię o tym alkaloidzie), która nie uzależnia fizycznie jednoznacznie powiedzieć, że "silnie uzależnia"?

  Gdyby kofeina w Polsce była zakazana i zarekwirowano by pęk herbaty to też pewnie zostalibyśmy zbombardowani informacjami o podobieństwie do amfetaminy(bo przecież stymulant) i o silnym uzależnieniu(!).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX