Prawicowcy chcą do SPD. Zgłosili się Czabański, Targalski...

Przed planowanymi na czerwiec wyborami władz Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich notuje wzrost zainteresowania członkostwem w związku. O odnowienie członkostwa ubiega się Krzysztof Czabański, organizacja odrzuciła wniosek Jerzego Targalskiego. Nie spełnił on wymogów statutowych "z powodów moralno-etycznych" - pisze dziś "Presserwis".
W ciągu niespełna trzech miesięcy warszawski oddział przyjął SPD 10 nowych dziennikarzy,w tym czterech z "Gazety Polskiej". W całym 2010 roku przyjęto zaledwie 18 nowych członków.

Wśród chętnych do przystąpienia do Stowarzyszenia są między innymi Krzysztof Czabański, prezes Polskiego Radia za rządów PiS i Krystyna Grzybowska, wdowa po felietoniście Macieju Rybińskim. - Czabański uiścił zaległe składki, których nie płacił od 1989 roku - potwierdza "Presserwisowi" Krzysztof Bobiński, sekretarz warszawskiego oddziału SDP.

Jak dodaje branżowy serwis do SPD chciał także przystąpić Jerzy Targalski, wiceprezes Polskiego Radia za rządów PiS, ale stowarzyszenie go nie przyjęło.

W "Presserwisie" czytamy, że Grzegorz Cydejko, prezes warszawskiego oddziału SDP, nie chce zdradzić, dlaczego kandydatura Targalskiego została odrzucona. Jednak opublikowany w Internecie wniosek komisji członkowskiej SDP nie pozostawia wątpliwości. Jej zdaniem Targalski nie spełnił wymogów statutowych z powodów moralno-etycznych. Chodzi o to, że będąc wiceszefem Polskiego Radia i biorąc udział w weryfikacji pracowników, obrażał ich i poniżał. - Nigdy nie współpracowałem z SB, co zapewne nie spodobało się komisji członkowskiej - komentuje Targalski.

Złożył odwołanie od decyzji warszawskiego oddziału do zarządu głównego Stowarzyszenia.

Grzegorz Cydejko wyjaśnia, że kandydaci odrzucani są zazwyczaj z przyczyn formalnych - muszą przedstawić dowody, że uprawiają zawód oraz rekomendacje dwóch członków SDP. 13 kwietnia Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich wybierze delegatów na zjazd organizacji. Będzie ich ponad 70 (każdy delegat będzie reprezentował 20 członków stowarzyszenia). Między 3 a 4 czerwca delegaci wybiorą nowe władze związku.

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich istnieje od 1951 roku. To organizacja, która w czasach PRL współpracowała z "Solidarnością", współtworzyło też przepisy dotyczące mediów, udzielanie pomocy dziennikarzom w przypadkach zagrożenia wolności słowa i wypowiedzi.