Wysyłali mu CV, a on zakładał na ich dane konta w banku i oszukiwał ludzi na Allegro

Opolscy policjanci zatrzymali oszusta, który na portalu aukcyjnym oszukał dwa tysiące osób i wyłudził od nich prawie 300 tys. zł. W tym celu założył kilkanaście kont bankowych na nazwiska osób, które wysyłały do niego CV.
Policjanci, zajmujący się przestępstwami gospodarczymi, uzyskali informację o mężczyźnie dokonującym oszustw za pośrednictwem jednego z największych polskich portali aukcyjnych - Allegro.pl. - Oszust oferował do sprzedaży m. in. perfumy. Stanowiły one około 90 proc. jego oferty - powiedział Jarosław Dryszcz z zespołu prasowego polskiej policji.

Według ustaleń śledztwa oszukańczy proceder zaangażowane były trzy osoby. Główny podejrzany to Marek T. Mężczyzna założył na portalu aukcyjnym prawie 20 różnych kont w tym celu posługiwał się sfałszowanym dowodem osobistym. - Oferował do sprzedaży towary, które mimo przelania pieniędzy na wskazane przez podejrzanego konta bankowe nigdy do zamawiających nie dotarły. Tylko na jednym z zarejestrowanych kont oszukanych zostało 800 osób - zaznaczył Dryszcz.

Oprócz kilkunastu kont na Allegro T. założył również kilkanaście kont w bankach internetowych na różne nazwiska. - Dane osobowe niezbędne do założenia kont pozyskiwał oferując fikcyjną pracę, a od chętnych do jej podjęcia uzyskiwał komplet danych osobowych zawartych m. in. w cv - wyjaśnił Dryszcz.

Dla 40-letniego Marka T. to nie pierwszy konflikt z prawem. W kwietniu ubiegłego roku usłyszał on zarzuty dokonania podobnych oszustw na szkodę kilkunastu osób. Wtedy prokurator zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji.

Teraz grozi mu do 8 lat więzienia.

Więcej o:
Komentarze (27)
Wysyłali mu CV, a on zakładał na ich dane konta w banku i oszukiwał ludzi na Allegro
Zaloguj się
 • jkredman

  Oceniono 4 razy 4

  w jakim banku można założyć konto na podstawie cv

 • jkredman

  Oceniono 3 razy 3

  chyba raczej oszukał naiwne banki a nie ludzi, to idioci z banków założyli mu na podstawie zmyślonych danych konta i udzielili kredyty - i tylko banki mogą za te kredyty i za te konta odpowiadać

  próba wyciągnięcia pieniędzy od ludzi którzy konta nigdy nie założyli należy potraktować jako próbę wyłudzenia i a prokurator powinien uprzykrzyć życie prezesowi banku i jego załodze - żeby w przyszłości nim coś zrobią zastanowili się po stokroć, a nawet po tysiąckroć

 • thorgallpl

  Oceniono 3 razy 3

  w sieci pelno grasujacych oszustow, dlatego nie zwracajcie uwagi na oferty pracy, ktore maja adres mailowy zakonczony wp.pl, onet.pl itp kazda porzadna firma ma adres firmowy. dobrze radze.

 • drugi-henryk

  Oceniono 2 razy 2

  RZECZYWIŚCIE,CORAZ WIĘCEJ NACIĄGACZY. JEDNYM Z NICH JEST WYDAWNICTWO
  "READER'S DIGEST",NALEŻY UNIKAĆ JAK OGNIA WSZELKICH ICH OFERT,
  PROPOZYCJI,KONKURSÓW ITP. Z TEGO WYDAWNICTWA. JEŻELI NIEOPATRZNIE
  CHCESZ SIĘ TYLKO ZAPOZNAĆ Z OFERTĄ,JUŻ JESTEŚ ZŁAPANY W SIEĆ.DOSTAJESZ
  DO DOMU NIBY BEZPŁATNĄ PRZESYŁKĘ,PO KTÓREJ OTWARCIU OKAZUJE SIĘ,ŻE
  KUPIŁEŚ JAKIEŚ TANDETNE WYDAWNICTWO I OTRZYMAŁEŚ JAKIŚ BZDET,JAKO
  UPOMINEK.

 • sztucznamgla

  Oceniono 1 raz 1

  oczywiscie pisząc ze jest potrzebny PESEL mam na mysli, że to nie jest dowolny numer, ale taki który istnieje i w systemie weryfikuje numer przypisany do nazwiska

  co do radosnej twórczości banków, od razu przypomniał mi się przypadek, gdy to chciałem zastrzec dowód tozsamości mojej matki, której skardziono go w szpitalu,

  otóż taki mBANK odmówił zastrzeżenia, bo to zgłaszałem ja a nie moja matka - na nic zdały się usiłowania wytłumaczenia, że przecież lezy w szpitalu - nie i koniec (oczywiscie chodziło o wspólne w mbanku, czyli oprócz jej samej właścicielem jestem także ja)

  dopiero przez przypadek dowiedziałem się, ze moge to zrobić (zastrzec dokument), w paru INNYCH bankach

  to jest dopiero niesamowite - bo wynika z tego jasno, że MBANK woli chronić ZŁODZIEJI a nie własnych klientów...!!!

 • sztucznamgla

  Oceniono 1 raz 1

  ciekawe - a ja myslałem, że do załozenia konta bankowego potrzebny jest PESEL (albo i NIP) a nie tylko fikcyjne dane osobowe...

  to teraz na Allegro mozna sobie od ręki załozyć konto? Ja jak zakładalem, to po weryfikacji danych przesyłali na mój adres PIN - i dopiero wtedy mozna było cokolwiek na Allegro kupic, nie wspomnę o sprzedawaniu

 • ukos

  Oceniono 1 raz 1

  Banki, które założyły temu gnojkowi konta, trzeba uznać za jego wspólników i pociągnąć do odpowiedzialności. Chyba, że fałszował także dowody.

 • mrarm

  Oceniono 1 raz 1

  Jak się zakłada konta na nazwiska osób? Nie trzeba do tego dowodu?

 • zigzaur

  Oceniono 1 raz 1

  Do pawulon26:

  O wyborze środka zabezpieczającego decyduje sąd na wniosek prokuratora. Dozór policyjny polega na tym, że podejrzany musi co jakiś czas (np. 2 x w tygodniu) meldować się na konkretnym komisariacie, nie może opuszczać miejsca zamieszkania ani zmieniać pracy.
  Jeśli nie dopełni tego obowiązku, idzie do aresztu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX