Media nie będą mogły odsyłać do Facebooka? Skargi do KRRiT

Słuchacz 1 Programu Polskiego Radia złożył skargę: na antenie prowadzący zbyt często odsyłają do Facebooka. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji dyskutuje teraz, czy nie zakazać polecania największego serwisu społecznościowego w radiu i telewizji - informuje ?Presswerwis?.
- Nie ma przeszkód, by media, także publiczne, były obecne w serwisach społecznościowych, miały tam profile i promowały swoje audycje - mówi w rozmowie z "Presserwisem" członek KRRiT Krzysztof Luft. - Niedopuszczalne jest jednak promowanie takich serwisów na antenie, zwłaszcza jeśli słuchaczy i widzów odsyła się tam po informacje inaczej niedostępne - dodaje. KRRiT chce więc odróżnić dwie sprawy - promowanie swojego profilu od promowania samego serwisu.

Zakaz nie tylko w mediach publicznych?

Członkowie KRRiT dyskutowali o sprawie. Teraz opracowują oficjalne stanowisko. Czy ewentualny zakaz odsyłania do Facebooka dotyczyłby jedynie mediów publicznych? Decyzja należy do rady. Jednak są zwolennicy tego, by zakazem objęte zostały zarówno publiczne jak i komercyjne stacje radiowe i telewizyjne. - Nie chciałbym, żeby na antenie co chwila pojawiały się komunikaty: "więcej na Facebooku" - mówi "Presserwisowi" Stanisław Celmer, dyrektor departamentu reklamy KRRiT. Jego zdaniem zakaz powinien objąć wszystkie stacje. Czekamy więc na oficjalny komunikat.

Szwecja zakazała odsyłania

Problem odsyłania w mediach do Facebooka pojawiał się także w innych krajach. Jak przypomina "Presserwis", szwedzka Komisja ds. Radiofonii i Telewizji zakazała mediom publicznym zachęcania odbiorców wchodzenia na Facebooka. Można jedynie wspomnieć o profilu danego medium.

Kliknij, by przeczytać więcej

Więcej o: