Wznowią poszukiwania czarnych skrzynek airbusa A-330. Są wielkości pudełek po butach

Komisja badania wypadków lotniczych chce w połowie marca wznowić poszukiwania czarnych skrzynek z samolotu linii Air France, który runął do Atlantyku 1 czerwca 2009 roku - dowiaduje się TOK FM. Do dzisiaj nie udało się odnaleźć ani wraku, ani ciał wszystkich 228 ofiar. Nie wiadomo też, dlaczego samolot spadł do morza.
Szczątki Airbusa A330 spoczywają prawdopodobnie na głębokości około 4 tys. metrów na dnie Oceanu Atlantyckiego. Ich poszukiwanie może potrwać ok. 3 miesięcy. - W tej okolicy, gdzie samolot spadł, jest bardzo głęboko. Dno jest zróżnicowane, a my szukamy skrzynek wielkości pudełek po butach. To jest skomplikowana i droga operacja. Wymaga użycia specjalistycznego sprzętu - mówi Michel Guerard, ekspert od bezpieczeństwa lotów w firmie Airbus. Guerard i inni specjaliści z Airbusa pomogą komisji badania wypadków lotniczych wyjaśnić okoliczności katastrofy sprzed dwóch lat.Ich znalezienie to tylko pierwszy krok w badaniu przyczyn katastrofy. Problemem może być stan skrzynek. - Są tak zaprojektowane, żeby uszkodzenia przy wypadku były jak najmniejsze. Jeśli ich stan pozwoli, to będziemy mogli je odczytać - dodaje Guerard.Śledczy z francuskiej komisji badania wypadków lotniczych ustalili na razie tylko, że w Airbusach zawodziły czujniki prędkości. Udało się ustalić tylko tyle, że pilot stracił kontrolę nad maszyną i samolot runął do wody. - Mamy nadzieję na wydobycie wraku oraz czarnych skrzynek - mówi francuski ekspert. Dotychczas udało znaleźć się nieliczne fragmenty potężnego samolotu. Bez czarnych skrzynek nie ma szans na wyjaśnienie wszystkich przyczyn tragedii.Rozpadł się i wpadł do morza. Czemu? Nie wiadomo

Airbus A-330 leciał z Rio de Janeiro do Paryża. Samolot z nieznanych do teraz przyczyn rozpadł się - w powietrzu lub po upadku do oceanu - i nie było szans, by ktokolwiek ocalał. Tuż przed katastrofą samolot wysyłał sygnały o psujących się urządzeniach. Zginęło 228 osób, w tym dwóch Polaków. Mimo kilku prób udało się odnaleźć ciała tylko 50 osób i kilkaset fragmentów samolotu.

Dlaczego Airbus runął do oceanu Wszystko o katastrofie samolotu Air France.