Sondaż: PO spada, PSL rośnie, ponad 6 proc. dla Kluzik i Jakubiak

Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w najbliższą niedzielę to stowarzyszenie Polska jest Najważniejsza otrzymałoby 6,4 procent poparcia. Tak wynika z sondażu przeprowadzonego dla Polskiego Radia przez Instytut Badania Opinii Homo Homini.
Z kolei niedawno debiutujące ugrupowanie Ruch Poparcia Palikota Nowoczesna Polska straciło w stosunku do badania sprzed miesiąca ponad 2 punkty procentowe poparcia i według sondażu może liczyć na 2,3 procent głosów.

Z badania wynika również, że na Platformę Obywatelską zagłosowałoby 37,2 procent Polaków; to jest o w stosunku do badania sprzed miesiąca o 3,1 punktu mniejsze poparcie.

Wzrasta za to poparcie dla PSL. W stosunku do ubiegłego miesiąca na ludowców zagłosowałoby 8,3 procent Polaków czyli o 2,1 punktu więcej niż przed miesiącem. Zdaniem Marcina Dumy, to efekt udanych dla PSL wyborów samorządowych, po których znacznie więcej osób przyznaje się do sympatyzowania z ludowcami.

Z sondażu wynika również, że poparcie zarówno PiS jak i SLD nie zmieniło się. Na Prawo i Sprawiedliwość chce zagłosować 24,3 procent Polaków, a na Sojusz Lewicy Demokratycznej 14,4 procent. Frekwencja wyniosłaby 56,3 procent.

Sondaż przeprowadzono telefonicznie 26 listopada, na grupie 1088 osób, reprezentatywnej dla ogółu Polaków. Błąd opracowania wynosi 3 procent, a poziom ufności 0,95.