Jane Austen robiła błędy językowe? "Ktoś redagował jej powieści"

Jest znana na całym świecie ze swojej niezwykle precyzyjnej i subtelnej prozy. Najnowsze badania wskazują, że Jane Austen, uważana za jedną z najwybitniejszych pisarek angielskich, nie używała podstawowych zasad gramatyki i ortografii. Najprawdopodobniej ktoś redagował dzieła pisarki.
Prof. Kathryn Sutherland z Oxfordu przestudiowała 1100 niepublikowanych rękopisów autorki "Dumy i uprzedzenia". - Czytając je, od razu widać, że brakuje im tej subtelnej dokładności, którą wszyscy znamy z powieści Austen - mówi Sutherland. - Na kartkach jest mnóstwo kleksów, skreśleń i nieuporządkowanych słów. Z tych dokumentów wyłania się obraz pisarki, która nie władała piękną angielszczyzną. Nie ma w nich precyzji interpunkcyjnej i zwięzłości stylu, które są charakterystyczne dla "Emmy" albo "Rozważnej i Romantycznej".

Sutherland przeczytała również listy Austen do jej wydawcy - Williama Gifforda, który był bardzo zaangażowany w "wyostrzanie" delikatnego stylu pisarki. Niewykluczone, że pomógł jej zredagować dwa ostatnie teksty: "Emmę" i "Perswazje". Prof. Sutherland dodaje, że w najwcześniejszych powieściach Austen było widać wiele nieścisłości, ale większość literaturoznawców zrzucała winę za te pomyłki na błędy w druku. Teraz widać, że styl z samych początków kariery pisarki jest bardzo podobny do jej niepublikowanych zapisków.

Prof. Sutherland uważa, że najnowsze informacje nie zaszkodzą reputacji pisarki. Zaznacza również, że przestudiowanie dokumentów pozwoliło jej zobaczyć Austen w zupełnie innym świetle. - Była nowatorska, kreatywna, cały czas próbowała czegoś nowego. Jej dialogi w wersji oryginalnej wydają się jeszcze lepsze niż te w wersji edytowanej.

Rękopisy Austen zostaną w przyszłym tygodniu opublikowane w Internecie na stronie www.janeausten.ac.uk.