PiS: Grożą nam w internecie. Trzeba wprowadzić monitoring sieci

PiS chce, aby ABW i policja zajęła się ściganiem internautów, którzy w internetowych wpisach kierują wobec polityków groźby karalne. Według posłów na użytkowników łamiących w sieci prawo powinni donosić do organów ścigania administratorzy forów, a prokuratura miałaby wszczynać postępowania z urzędu. - Będzie sporo pracy przy tym - przyznaje poseł Jarosław Zieliński. Możliwe, że w tej sprawie w Sejmie pojawi się projekt ustawy.
Na pojawiające się w internecie groźby wobec parlamentarzystów PiS zwrócili uwagę politycy tej partii podczas porannego posiedzenia połączonych komisji sejmowych: służb specjalnych oraz sprawiedliwości i praw człowieka. Beata Kempa z PiS zauważyła, że najwięcej jest ich pod adresem Jarosława Kaczyńskiego. - Ale są też pogróżki w internecie wobec innych działaczy PiS. Ja też widziałem w internecie groźby kierowane pod moim adresem - mówi nam z kolei poseł Jarosław Zieliński.

"Administrator forum powinien donosić na internautów do organów ścigania"

Jak posłowie PiS wyobrażają sobie ten monitoring? Koncepcję polityków poznał reporter TOK FM. Według posła Jarosława Zielińskiego autorzy wpisów w internecie, w których zawarta jest groźba karalna wobec polityka powinni być ścigane z urzędu przez prokuraturę. - Tak samo jak teraz dzieje się, gdy pojawia się informacja w prasie, która wskazuje na przestępstwo czy przekroczenie uprawnień - mówi poseł PiS.

Jego zdaniem będzie przy tym sporo pracy, bo forów w sieci jest bardzo dużo. - Ale przecież za każde odpowiada jakiś administrator. Jeżeli więc pojawi się wpis, który sam w sobie jest przestępstwem, to taki administrator powinien mieć obowiązek zgłosić to odpowiednim organom ścigania. W szczególności powinno zajmować się tym internautą ABW, policja, a następnie wymiar sprawiedliwości - tłumaczy Jarosław Zieliński.

Jak się dowiadujemy niewykluczone, że w tej sprawie politycy PiS zgłoszą do laski marszałkowskiej odpowiedni projekt ustawy.

PO: W sieci jest za dużo agresji, ale prawa nie trzeba zmieniać

Posłowie Platformy zgadzają się z posłami PiS, że w internecie jest za dużo agresji. Ale - jak zauważa Agnieszka Kozłowska-Rajewicz z PO - do zmiany tego stanu nie potrzeba ani nowych regulacji prawnych, ani obligatoryjnego ścigania przez prokuraturę internautów zamieszczających takie wpisy. - Już w tej chwili prawo stawia granice: nie pozwala na bezkarne grożenie innym ludziom lub ich obrażanie. Są odpowiednie procedury i jeśli każdy obywatel, nie tylko polityk, czuje się obrażany, może skierować wniosek do organów ścigania. Z tego co wiem coraz częściej korzystają z tego osoby publiczne - zauważa posłanka PO.

Uważa też, że potrzebna jest edukacja i zmiana obyczajów w internecie. - Zdecydowanie jest za dużo agresji w sieci. Trzeba to zmienić - podkreśla Kozłowska-Rajewicz.

Więcej o:
Komentarze (149)
PiS: Grożą nam w internecie. Trzeba wprowadzić monitoring sieci
Zaloguj się
 • fagusp

  Oceniono 23 razy 21

  Moja zona powiedziała mi, że na weekend chce zrobić pasztet z kaczki. Czy powinienem powiadomić ABW?

 • wroclawianin5045

  Oceniono 16 razy 14

  PIS ZADARL Z INTERNAUTAMI ? POCZEKAMY DO ..WYBOROW

 • cliverek

  Oceniono 15 razy 13

  Można by zlikwidować internet i byłby spokój.
  Albo może lepiej dla świata, kraju i nauki zlikwidować PiS? Spokój będzie głębszy!!!

  Boże gdzie ja żyję?!

 • makoshika

  Oceniono 12 razy 12

  Kaczyński i Ziobro powinni skorzystać z doświadczeń towarzyszów chińskich z KPCh. W Chinach w internecie nikt już nikomu nie grozi.

 • jo5348

  Oceniono 14 razy 12

  Towarzyszu Zieliński, a bluzgi pod adresem rządu i prezydenta, od których aż kipi forum Dziennika , wam nie przeszkadzają?

  To najlepsza wiadomość dnia. Składajcie sobie projekt, składajcie. W życiu coś takiego nie przejdzie. Za to jest to przedsmak tego, co mogło9by być, gdybyście się jeszcze kiedyś dorwali do władzy. Teraz wam słupki polecą na Alikowy pysk, bo internautów są miliony. Super!

 • 2bankier

  Oceniono 11 razy 11

  Wywolujacy wojne PIS-owcy oczekuja teraz ochrony prokuratora.Egzotyczny pomysl .

 • skorek

  Oceniono 10 razy 10

  mam propozycję - założyć blokadę w całej sieci na słowo pis.
  Albo w calym realnym świecie też, zakaz zdjeć, plakatów, zakaz jakiegokolwiek wizerunku, pis znika ....
  Wreszcie cisza i spokój nastałby, bo od czytania tego, co oni wymyślają to się już rzygać chce.

 • ciotka-ltd

  Oceniono 12 razy 10

  Droga Klempo! Najpierw zrob cos ze swoim PiSuarowym elektoratem, co i w realu na Krakowskim, i w Internecie (szczegolnie w Onecie) nawoluje do OBALENIA SILA PREZYDENTA RP. I jeszcze poprzez internet sojusznikow w innych miasytach szuka.
  Ja wiem, ze mowy i scenariusze dzialania POGROBOWCY MOCZARA (jak cybernetyk spoleczny Kossecki, b. prof. Akademii 1-Majowej) wam pisza, ale miejcie przyzwoitosc...To juz bylo...Ludzie sa uodpornieni... Juz nawet 'lud ciemny' w wasze bzdety nie wierzy. Vide: wynik wyborow prezydenckich.:)

 • legion_11

  Oceniono 12 razy 10

  Nie ma to jak strzelać do własnego elektoratu. Jak tylko ABW z policją zajrzą na fora co po niektórych prawicowych serwisów, mianujących się niezależnymi, i zobaczy wszystkie wpisy nawołujące do agresji, wyjścia na ulicę i przeprowadzenia puczu, to szybciutko zmieni się tak wytykany przez PiS rozkład głosów wyborczych w więzieniach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX