Dyskryminacja w ABW: kobiety dostaną mniej pieniędzy niż mężczyźni

Kobietę można ubrać taniej niż mężczyznę - z takiego założenia wyszła Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i w nowym rozporządzeniu przyznała swoim funkcjonariuszkom mniejsze kwoty na zakup ubrania cywilnego. Zdaniem prawników, ABW mogą grozić z tego powodu procesy.
Mundurówka - jak sama nazwa wskazuje - to pieniądze, które funkcjonariusze dostają na zakup umundurowania. W przypadku samych mundurów podział na kobiety i mężczyzn wydaje się uzasadniony. To, jak mają wyglądać stroje kobiet i mężczyzn, jest precyzyjnie określone prawem, a cena każdego elementu (np. czapki, spodni, spódnicy) zapisana jest w rozporządzeniu. W rezultacie jasno można określić, ile kosztuje wyposażenie funkcjonariusza i a ile funkcjonariuszki.

Więcej kontrowersji budzi sprawa cywilnych ubrań, za które pracownikom ABW również przysługuje ekwiwalent. Wielu funkcjonariuszy, bowiem, by zdobyć potrzebne informacje, nie może ujawniać swojego miejsca zatrudnienia, dlatego często do pracy zakłada cywilne stroje. Według rozporządzenia nad którym właśnie pracuje Agencja mężczyźni na samodzielny zakup np. garniturów i dodatków mają dostawać 2450,25 zł, kobiety na zakup np. kostiumów - 2406,25 czyli o 44 zł mniej.

Jak tłumaczy rzeczniczka ABW ppłk Katarzyna Koniecpolska-Wróblewska, ta różnica to efekt analiz przeprowadzonych w Agencji. - Z ofert, które napływają do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i z kalkulacji wynika, że koszty wyposażenia funkcjonariusza kobiety są niższe niż funkcjonariusza mężczyzny - mówi rzeczniczka. - Przeprowadzając te kalkulacje kierowaliśmy się średnią ceną rynkową, a nie modą - dodaje.

"Różnica niewielka, ale nieuprawniona"

Zdaniem jednak Karoliny Kędziory, prezeski Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego jest to przykład dyskryminacji ze względu na płeć. - Prawo mówi jasno, kobiety i mężczyźni, którzy wykonują tę samą pracę powinni otrzymywać takie samo wynagrodzenie. - tłumaczy Kędziora. Jak dodaje, przez wynagrodzenie nie powinniśmy rozumieć czystej pensji, ale w jego skład wchodzą też inne elementy jak paczki na święta, komórki służbowe czy wspomniana mundurówka.- Ta różnica może nie jest potężna, co nie zmienia faktu, że jest nieuprawniona - mówi prezeska. Jej zdaniem zapis powinien być jak najszybciej z rozporządzenia usunięty, bo inaczej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego będą groziły procesy.

Nowe mundury w ABW

Zmiany dotyczące mundurówki towarzyszą wymianie całego umundurowania używanego w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Właśnie dziś zostało opublikowane rozporządzenie z nowymi wzorami strojów. - Zmiana była konieczna bo starych mundurów po prostu nikt nie chciał produkować i nie było chętnych w przetargach - tłumaczy ppłk Koniecpolska-Wróblewska. Wykorzystywane w nich materiały były przestarzałe i przedsiębiorcy dawno zrezygnowali z takiej technologii. - Poza tym stary wzór bardzo odbiegał od wzorów, z których korzystają inne służby i producentom nie opłacało się przestawiać produkcji na zamówienia dla kilku tysięcy osób - dodaje.

Nowe stroje mają być wykonane z lepszych nowocześniejszych materiałów, które nie będą się tak łatwo niszczyły i ścierały.

W serwisie policyjni.pl także: Zapamiętał sobie napastnika i złapał po ponad rokuWięcej o: