Konflikt ws. krzyża osłabił Kościół. To opinia co drugiego Polaka

Ponad połowa Polaków uważa, że konflikt ws. krzyża na Krakowskim Przedmieściu osłabia pozycję Kościoła w społeczeństwie i bardziej służy jego przeciwnikom niż jest świadectwem wiary - wynika z najnowszego sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej. Prawie trzy czwarte badanych (72 proc.) zalicza się do przeciwników tzw. obrońców krzyża. Za ich zwolenników uważa się 16 proc., a 7 proc. nie ma w tej kwestii jednoznacznej opinii.
To kolejny sondaż, który pokazuje, że gorzej oceniamy kościół.

Polacy z niechęcią przyjmują także kontrmanifestacje organizowane przez osoby niezgadzające się na pozostawienie krzyża w tym miejscu. Dwie trzecie ankietowanych (66 proc.) dystansuje się wobec tego rodzaju manifestacji i happeningów (popiera je 18 proc. badanych).

Za krzyżem stoją starsi

Poparcie dla tzw. obrońców krzyża deklarują przede wszystkim osoby powyżej 45 roku życia i gorzej wykształcone, częściej mieszkańcy wsi. O popieraniu obrońców krzyża w największym stopniu decyduje częstość praktyk religijnych. Jednak, jak zauważa analityk CBOS, nawet wśród osób praktykujących kilka razy w tygodniu więcej jest przeciwników (43 proc.) niż zwolenników działań obrońców krzyża (37 proc.).

Z kolei przeciwnicy obrońców krzyża to przede wszystkim ludzie młodzi i w średnim wieku (25-44 lata), osoby z wykształceniem średnim i wyższym, mieszkańcy miast powyżej 100 tys. ludności.

Obrońców (prawie) nikt nie lubi

Na stosunek do obrońców krzyża wpływają także poglądy polityczne, choć o nim nie przesądzają. Generalnie zwolennicy zarówno lewicy, jak i prawicy w większości krytycznie oceniają działania obrońców krzyża (odpowiednio: 84 - 64 proc.), jednak osoby o prawicowych poglądach politycznych częściej patrzą na nich przychylnym okiem.

Czynnikiem wpływającym na poparcie dla obrońców krzyża jest przede wszystkim sympatyzowanie z PiS (40 proc.). Jednak - jak zauważa Krzysztof Pankowski z CBOS - nawet wśród wyborców tej partii obrońcy krzyża nie znajdują jednoznacznego poparcia, ich opinie są bowiem podzielone (nawet nieco większy odsetek zdeklarowanych wyborców PiS uważa się za przeciwników niż za zwolenników obrońców krzyża).

Koczujący "obrońcy" to znak anarchii

Większość Polaków (61 proc.) jest zdania, że wydarzenia przed Pałacem Prezydenckim są oznaką anarchii osłabiającej państwo, pokazują bowiem, że bez większych konsekwencji można kwestionować panujący w nim porządek prawny. Nieco ponad jedna piąta (22 proc.) sądzi, że należy je interpretować przede wszystkim jako wyraz wolności i prawa do wyrażania własnych uczuć i poglądów przez obywateli.

W opinii co najmniej trzech czwartych wyborców SLD i PO protest przed Pałacem Prezydenckim i towarzyszące mu wydarzenia są w większym stopniu oznaką anarchii podważającej ład i porządek prawny niż wyrazem wolności słowa i prawa do manifestowania swych przekonań.

Ponad trzy czwarte ankietowanych (77 proc.) opowiada się za tym, by zrealizowana została umowa między kurią warszawską, urzędem prezydenta i harcerzami, którzy ustawili ten krzyż, w sprawie przeniesienia go do kościoła św. Anny. Tylko 13 proc. badanych określa się jako przeciwnicy przeniesienia krzyża sprzed Pałacu Prezydenckiego do kościoła św. Anny.

Konflikt na Krakowskim odbije się Kościołowi czkawką

Polacy w zdecydowanej większości (70 proc.) są zdania, że tablica umieszczona na Pałacu Prezydenckim wystarczająco upamiętnia w tym miejscu prezydenta Lecha Kaczyńskiego i inne osoby, które zginęły w katastrofie smoleńskiej. Przeciwną opinię na ten temat wyraża niespełna jedna czwarta ankietowanych (23 proc.).

Ponad połowa ankietowanych jest zdania, że permanentny konflikt ideowy na Krakowskim Przedmieściu osłabia pozycję Kościoła w społeczeństwie i - zapewne wbrew intencjom protestujących - bardziej służy jego przeciwnikom niż jest świadectwem wiary (57 proc.). Przeciwne zdanie na ten temat ma 21 proc. badanych.

Krzyż jest polityczny? Jak najardziej

Ponad nieco połowa respondentów uważa, że tzw. obrońcy krzyża czerpią konfrontacyjne nastawienie i determinację do działania z Radia Maryja (51 proc.); takim związkom zaprzecza 17 proc. badanych. Zdecydowana większość ankietowanych (67 proc.) jest zdania, że protestujący nie uznając ustaleń władz Kościoła i obrażając księży, którzy 3 sierpnia wraz z harcerzami przyszli po krzyż, przekroczyli granice tolerancji i tak naprawdę upodobnili się do sekty polityczno-religijnej. Opinii tej nie podziela 17 proc. badanych.

W płaszczyźnie politycznej większość respondentów zgadza się z poglądem, że konflikt o krzyż przed Pałacem Prezydenckim to w istocie tylko pretekst do walki PiS z PO (62 proc.), przeciwną opinię wyraża 21 proc. badanych.

Ankietowani dostrzegają też w podtekście tego konfliktu brak akceptacji reguł demokracji ze strony zwolenników Jarosława Kaczyńskiego, nieumiejących się pogodzić z przegraną - zdaniem ponad połowy (56 proc.) podgrzewanie tego protestu wynika w istocie z chęci zaszkodzenia prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu. Przeciwną opinię na ten temat ma 26 proc. respondentów.

Komentarze (85)
Konflikt ws. krzyża osłabił Kościół. To opinia co drugiego Polaka
Zaloguj się
 • led2007

  Oceniono 28 razy 26

  Nie tyle osłabił kościół, co otworzył oczy Polakom jaki ten kościół jest na prawdę... obłudny, pazerny i zakłamany.

 • 2bankier

  Oceniono 23 razy 21

  Czy ci PIS-owcy kretyni cos z tego zrozumieja?Watpie.

 • stefan1970

  Oceniono 22 razy 20

  " W płaszczyźnie politycznej większość respondentów zgadza się z poglądem, że konflikt o krzyż przed Pałacem Prezydenckim to w istocie tylko pretekst do walki PiS z PO (62 proc.),..."

  Tez tak uważam, a skoro tak to jest to już piąta przegrana z rzędu. Bokser po pięciu liczeniach raczej poddaje całą walkę, ale chyba nie Jarek ... lol ten to jest i będzie wiecznie żywym - jak Lenin.

 • funny5

  Oceniono 21 razy 19

  A zaczeli od Wawelu

 • archimago7

  Oceniono 18 razy 16

  Kościół poparł w wyborach psychopatyczną szuję, popaprańca chorego na władzę i manipulanckie, kłamliwe bydlę bez honoru , faryzeusza udającego katolika.
  Kościól poparł szatana, przywódcę piździelczej sekty Bezprawie i Niesprawiedliwość.
  Zbieraj teraz Kościele owoce swojej głupoty .

 • rahi_hexe

  Oceniono 16 razy 16

  No i co wobec tego z tym "głosem narodu" spod krzyża? Nagle okazuje się (dla normalnych osób było to wiadome od dawna), że stoi tam zdecydowana mniejszość i krzyczy , że jest większością a ta zła paskudna władza nie chce spełnić woli narodu polskiego. A tak przepraszam... zapomniałam... z pewnością sondaż został przeprowadzony nierzetelnie, został zmanipulowany sfałszowany etc. etc. etc. Zresztą tylko nawiedzeni spod krzyża są narodowości polskiej, reszta to jakaś grupa "antypolaków" ,"rosjan", "marksistów" co tam jeszcze u Rydzyka jest na topie. Badania na takiej grupie muszą dać taki wynik. Ale spoko w Radyjku i tak się co nieco ocenzuruje i wyjdzie na nasze.

 • queserasera

  Oceniono 16 razy 14

  A mnie się marzy jeszcze parę szarpanin z krzyżem i hostią w tle, bo każda z nich będzie gwoździem do trumny kleru polskiego, który jest 5 razy be - bogaty, bezkarny, bezczelny, bezideowy i bezduszny

 • 55_latek

  Oceniono 14 razy 14

  Klechy popierając idiotyzmy Yarka wdepnęły w gó..no.
  Wpływy na tacę spadają!

 • ipta

  Oceniono 14 razy 14

  Kościół a raczej jego Hierarchowie odkąd zaczęli wchodzić w rolę byłych pierwszych sekretarzy byłej PZPR rozpoczęli ośmieszanie Kościoła,a sprawa krzyża z jednością wypowiedzi Hierarchów rodem z wieży Babel tylko sprawę dopełniło.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX