"To wywody ignoranta". Ekspert lotniczy o domysłach Kaczyńskiego na temat katastrofy

- Przy tak silnym uderzeniu pasażerowie nie mieli szans na przeżycie, samolot to nie kosiarka do drzew, a domysły Jarosława Kaczyńskiego to wywody ignoranta - mówi w wywiadzie dla "Polityki" dr inż. Juliusz Werenicz, b. szef zespołu wojskowych pilotów doświadczalnych i b. szef komisji badania wypadków lotniczych.

Więcej w serwisie Polityka.pl "Kaczyński plecie bzdury" >>>Swoje teorie na temat smoleńskiej katastrofy Jarosław Kaczyński przedstawił w sobotniej rozmowie z portalem blogpress.pl. Twierdzi w nich nim m.in., że Tu-154 jako sowiecka konstrukcja, która powstała przez przerobienie z bombowca, nie powinien ulec takim zniszczeniom przy uderzeniu w ziemię. Serwis internetowy tygodnika "Polityka" poprosił o skomentowanie tych słów dr inż. Juliusza Werenicza, byłego szefa zespołu wojskowych pilotów doświadczalnych i byłego szefa komisji badania wypadków lotniczych (latał na ponad 30 typach samolotów, m.in. na Tu-154. Spędził za sterami ponad 6 tys. godzin).

- TU-154 to nie kopia bombowca, to raczej kopia boeinga 727, jednego z pierwszych z serii odrzutowych, pasażerskich maszyn wyprodukowanych przez tę amerykańską firmę. Tupolewa od zachodnich maszyn wyróżniało jedynie to, że miał trochę mocniejsze podwozie i skrzydła, które miały wytrzymać lądowanie na radzieckich lotniskach o nie zawsze równych nawierzchniach - mówi Werenicz.

Samolot "to nie jest kosiarka do drzew"

Ekspert skomentował również wypowiedź prezesa PiS, że "ze względu na szczególnie silną konstrukcję tego samolotu on powinien pościnać drzewa i sobie poradzić". - Nie znam takich sytuacji, by uderzenie w drzewo nie spowodowało bardzo poważnych uszkodzeń. Były nawet przypadki, że samoloty myśliwskie, o dużo mocniejszej konstrukcji, ulegały destrukcji po zderzeniu z drzewem. Skrzydło jest delikatne, ma walczyć z powietrzem, a nie z przeszkodami. To nie jest kosiarka do drzew - mówi Werenicz.

Dodaje również, że skala uszkodzeń zależy od prędkości - im jest wyższa, tym zderzenie bardziej destrukcyjne dla skrzydła - oraz od odległości od kadłuba. W prezydenckim Tupolewie - zdaniem dr Werenicza - fragment skrzydła odpadł, bo w tym miejscu, w które uderzyło drzewo jest ono bardzo słabe - w środku puste bo tam znajduje się zbiornik paliwa.

Słowa Kaczyńskiego to "wywody ignoranta"

Ekspert odniósł się również do słów prezesa PiS, że nawet przy awaryjnym lądowaniu w smoleńskim lesie część pasażerów powinna była przeżyć, a zniszczenia nie powinny być tak duże.

- To wywody ignoranta. Pod Smoleńskiem nie było awaryjnego, zaplanowanego lądowania w lesie, tylko podejście do normalnego lądowania, a to zasadnicza różnica. Przy tym pierwszym manewrze pilot maksymalnie zmniejsza prędkość, by w razie zderzenia zniszczenia były jak najmniejsze - m.in. daje pełne wychylenia klap. Gdyby Tupolew rzeczywiście lądował awaryjnie, istniałaby szansa na ocalenie części pasażerów. Ale nie podczas zwykłego podejścia, podczas którego dochodzi do zderzenia z przeszkodą. Wtedy jest masakra. Przypominam - samolot leciał powyżej 300 kilometrów na godzinę, a tuż przed uderzeniem pilot nie tylko, że przyspieszył, to jeszcze gwałtownie ściągnął ster. Praw fizyki się nie oszuka - mówi dr inż. Juliusz Werenicz.

Więcej o:
Komentarze (227)
"To wywody ignoranta". Ekspert lotniczy o domysłach Kaczyńskiego na temat katastrofy
Zaloguj się
 • 2010-po

  Oceniono 27 razy 23

  hehe no fajnie go tez podsumowali i to Experci :-)).. Czy Yaro nie widzi ze chcemy mu powiedziec idz sie lecz?zwariowales? do tego dolanczam Macierewicza .. dwoch wariatow na wolnosci...Juz dawno mineli sie z rzeczywistoscia...zyja w jakims swiecie urojen, fantazij , zaklamania ....Kaczynski!!! sluchaj expertow .. wez skoncz z tymi powalonymi teoriami ...

 • yani-51

  Oceniono 22 razy 20

  No i ekspert ma " przechlapane" u Jarka

 • dings_1

  Oceniono 21 razy 19

  eeeee no co wy... to Kaczynski sie uwaza za experta razem z Antkiem:-))No to teraz Kaczynski powie ze go experci atakuja:-))ze to Chamstwo:-)) ze experta PO przekupilo:-))obled z tym zajobem.. malo ze jest niestabilny psychicznie to jeszcze mysli ze jest pepkiem swiata

 • swistakonline

  Oceniono 21 razy 19

  Czy jest ktoś w stanie powstrzymać wariata?

 • mineteman

  Oceniono 19 razy 19

  Psychopaci i Schizofrenicy. Oni sie z nikad nie wzieli, zostali wybrani w wyborach demokratycznych. Narod Polski sklada sie ze sporej liczby ludzi zyjacych w chorej iluzji rzeczywistosci. Kazdego inaczej myslacego niz oni, napawa to przerazeniem i strachem.

 • henry.rollins

  Oceniono 20 razy 18

  Teorie Jarosława Kaczyńskiego to nie pytania do eksperta lotnictwa, tylko dla psychiatry

 • led2007

  Oceniono 18 razy 18

  Nasuwa mi się już tylko jedno, odlot prezesa w paranoję jest faktem.

 • zigzaur

  Oceniono 18 razy 18

  Zaraz pojawi się wPiS dający do zrozumienia, że pan Werenicz jest z układu.

 • senny

  Oceniono 17 razy 17

  A Tusk tylko siedzi i zawija w sreberka. Mając za przeciwnika psychola i jego sektę może się nie wysilać. Może tylko kręcić młynka palcami, a i tak wszystkie wybory wygra w cuglach. Lepszej opozycji PO nie mogło sobie wymarzyć. Domorosły Dzierżyński i Jaro, Błaszczak i Ziobro zapewnią mu drugą kadencję.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX