Zasypani górnicy dostali pierwszy od tygodni ciepły posiłek

Mężczyźni zasypani w kopalni w Chile dostali pierwszy od 26 dni ciepły posiłek. Pulpety i kurczak z ryżem zostały przetransportowane specjalną rurą do zakopanych na głębokości 700 metrów górników.
Posiłek został przygotowany przez specjalistów od żywienia. Wcześniej mężczyźni otrzymywali jedynie tabletki z glukozą i wysokobiałkowe mleko. Zanim dotarli do nich ratownicy, jedli natomiast dwie małe łyżeczki tuńczyka, łyk mleka i jeden biszkopt co 48 godzin.

- Jesteśmy pod wrażeniem organizacji całego zespołu ratunkowego oraz jakością oferowanej przez nich opieki medycznej - powiedział szef zespołu NASA, dr Michael Duncan, który wraz ze swoim zespołem przyjechał wspomóc Chilijczyków. Pochwalił także odwagę zasypanych górników. Zalecił im jednak, by nie pili alkoholu, ani nie palili papierosów.

Jak wynika z nowego filmu, wyemitowanego we wtorek wieczorem przez chilijską telewizję, morale zasypanych górników wzrosło po tym, jak dowiedzieli się, że ratownicy się do nich zbliżyli. Mężczyźni ubrani byli w czyste podkoszulki, niektórzy się nawet ogolili.

Ratownikom od poniedziałku udało się przewiercić 20 metrów skał. Cała akcja ratunkowa może potrwać od trzech do czterech miesięcy. Górnicy wiedzą, że akcja wydobywania ich na powierzchnię potrwa długo, lecz nie podano im żadnych dat.

Więcej o:
Komentarze (14)
Zasypani górnicy dostali pierwszy od tygodni ciepły posiłek
Zaloguj się
 • polska_baba

  Oceniono 2 razy 2

  Oby jak najszybciej ich wyciągnięto. Żeby tylko nie było tam jakiegoś wypadku i żeby żaden z zasypanych przez ten czas nie zachorował.

 • placebo_99

  Oceniono 1 raz 1

  Kupy nie ma, bo nie ma z czego.

 • minkat

  Oceniono 1 raz 1

  Podobno poproszono o pomoc NASA- oni maja doswiadczenie ze skondensowanym jedzeniem w tubkach.

 • orson_lol

  Oceniono 1 raz 1

  Ja jestem ciekaw jak wyglada kwestia potrzeb fizjologicznych. Ze niby do jakiegos ustronnego kącika robią? To byłoby dobre na pare dni ale nie na 4 miesiące.

 • zulf74

  Oceniono 1 raz 1

  @usrael
  moze zanim zaczniesz wylewac na kogos pomyje to moze bys sie tak wykazal odrobina wysilku i przeszual sobie wczesniejsze artykuly na ten temat
  wiedzialbys wtedy co, gdzie i jak
  ale wygodniej jest walnac wiadrem z szambem na kogos nie wysilajac sie z poszukaniem interesujacych Cie informacji i czy byly one wczesniej publikowane

  pozdrawiam ozieble

 • xmak

  Oceniono 1 raz 1

  4 miesiące razem, zasypani pod ziemią, ciekawy eksperyment socjologiczny ;>

 • celebar

  Oceniono 1 raz 1

  Cóż, urozmaiconej diety im nie zazdroszczę. Ale jak sie poszuka w sieci, można znaleźć nawet po polsku coś więcej o ich diecie. Co tez polecam innym.
  Dieta zasypanych w Chile górników

 • voiceinthedesert1

  0

  Ostatnie wiadomosci są, że niektóre rodziny już sie kłócą o podarki i pieniądze płynace dla górników. Poczekać ąz będą uratowani? Byłoby szlachetniej. Ale zło jest w sercach ludzkich, wszędzie gdzie jest pieniądz! Evil lurks in the hearts of men. Brotherhood and family harmony are an endangered species, ever more rare. Jesus has said that "brother will raise against brother", in the last days. We see it everywhere already happening. The true disciples of Christ are persecuted by their own families! It's all about money and envy. I pity these families that are already feuding for every dollar when the victims are still in mortal danger! My own fa,ily is like that.

 • maz-47

  0

  Nie rozumiem, dlaczego nie maja tam światła. Co stoi na przeszkodzie spuścić im kabel elektryczny (na specjalnej wzmocnionej lince oczywiście, gdyż 700 m kabel ważyłby więcej, niż byłby w stanie utrzymać swój ciężar)), by podłączyli go sobie do lamp?
  Ci fachowcy od ratownictwa muszą pomyśleć koniecznie o oświetleniu i to specjalistycznym, takim, które regulowałoby cykl dobowy. Przecież przez 4 m-ce w ciemnościach oślepną zupełnie...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX