Palikot składa zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa pod krzyżem. "Trzeba działać"

Janusz Palikot złożył doniesienie o popełnieniu przestępstwa "w związku z bulwersującymi incydentami które miały i mają miejsce w okolicy krzyża postawionego przed Pałacem Prezydenckim". - Prokuratura bardzo długo się ociągała. Rozumiałem sytuację i kampanii wyborczej, i pierwszego okresu żałoby. Można było to uszanować. Ale to co się stało w ostatnich dniach, rozrzucane są różne ulotki tam - to są rzeczy, które przelały czarę goryczy. Trzeba działać - mówi Palikot w rozmowie z TOK FM.
Spór o krzyż - raport specjalny>>

Poseł jest na urlopie i wypoczywa w swojej posiadłości pod Suwałkami, ale to nie przeszkadza mu wysłać zawiadomienia do prokuratury. Pismo wysłał do warszawskiej prokuratury kurierem. Jest to zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z incydentami, jakie miały miejsce pod krzyżem ustawionym przed Pałacem Prezydenckim.

Zawiadomienie Palikota o popełnieniu przestępstwa pod krzyżem. ZOBACZ>>

Palikot powołuje się na artykuły 256 i 257 Kodeksu Karnego. Jeden przepis odwołuje się do szerzenia nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość. Drugi artykuł KK dotyczy publicznego znieważania ludzi m.in. z powodu ich przynależności wyznaniowej.

Poseł zapowiedział, że takie zawiadomienie ma zamiar przesłać dzisiaj do prokuratury. Przestępstwo z art. 256 Kodeksu Karnego zagrożone jest karą do dwóch, a z art. 257 - do 3 lat więzienia.

"Obłudna atmosfera wokół krzyża"

Palikot w uzasadnieniu tłumaczy, że postawienie krzyża przez harcerzy "miało charakter spontaniczny i żywiołowy. Nie myślano wówczas o niezbędnych pozwoleniach i procedurach.

- Wokół krzyża stworzono obłudną atmosferę bezprawnych działań, spisków rządu, obcych państw itd. Nie mogę jednak pozwolić na zachowania jakie mają miejsce przed pałacem prezydenckim. Obraźliwe słowa, gesty, zachowania osób "broniących krzyża" kierowane wobec osób oczekujących przeniesienia krzyża czy osób neutralnych są zatem niedopuszczalne - tłumaczy Palikot.

Twierdzi, że do jego biura napływają doniesienia od ludzi, którzy od obrońców krzyża pod Pałacem słyszą obraźliwe, często antysemickie lub ksenofobiczne epitety. - Wiele osób czuje się zagrożonych przechodząc w pobliżu pałacu, a zwłaszcza osoby zaangażowane w zbieranie podpisów pod petycją przeniesienia krzyża doświadczają tych niegodnych sytuacji - uzasadnia.

Rozpowszechniają obraźliwe ulotki

Według Palikota pod Pałacem rozpowszechniane są też ulotki "nawołujące do nienawiści wobec innych osób i szerzące fałszywe i oszczercze teorie spiskowe". - Przykładem może być apel do harcerzy Edwarda Mizikowskiego podpisującego się w imieniu "Ruchu 10 kwietnia". Stwierdza o domniemanych sprawcach śmierci Lecha Kaczyńskiego. Porównuje zaistniałą sytuację do sytuacji Żydów idących do komór gazowych - pisze Palikot. Wymieniona ulotkę dołączył jako dowód do składanego doniesienia.

Palikot w pozwie oprócz ulotek obrońców krzyża jako dowód załączył także artykuły prasowe, w tym tekst z portalu Tokfm.pl "Damy się pozabijać, a nie odejdziemy od krzyża".

Więcej o:
Komentarze (161)
Palikot składa zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa pod krzyżem. "Trzeba działać"
Zaloguj się
 • corner11

  Oceniono 54 razy 44

  Brawo Jasiu! Niedawno mój kolega był z dziećmi turystycznie w Warszawie. Postanowili zwiedzić omawiane miejsce. Niestety na widok aparatu fotograficznego (kolega chciał zrobić zdjęcie synowi i żonie) omal go nie poturbowano. Obrońcy krzyża ruszyli na nich. Posypały się wyzwiska od Żydów, komunistów etc. Tak nie może być w stolicy 40-mln państwa w środku Europy.

 • ronin-teraz-zarejestrowany

  Oceniono 51 razy 43

  I dobrze! Gonić oszołomów.

 • sting-in-string

  Oceniono 46 razy 38

  Już widzę, ile jadu wyleje się teraz pisiorom i moherom, gdy usłyszą o inicjatywie Palikota.
  BRAWO JANUSZ !!!
  STOP obłudzie, hipokryzji i nienawiści ze strony zwolenników Katofaszyńskich!

 • synecek

  Oceniono 45 razy 37

  Tym co sie dzieje pod krzyzem,prokuratura powinna zajac sie z urzedu!

 • dr.europa

  Oceniono 43 razy 35

  Precz z moherowym terrorem! Brawo!

 • slowko_komentarza

  Oceniono 45 razy 35

  Kto zarzuci kłamstwo j.Palikotowi, czy nie jest tak, jak mówi ?

 • jaqbek2

  Oceniono 35 razy 29

  Panie Januszu, ubiegł mnie pan!
  Planowałem zrobić to samo. Ale spokojnie, co 2 głowy to nie jedna :)
  Szykuję skargę przeciwko policjantowi, który przybywszy na miejsce "obrony krzyża" na moje wezwanie, nie podjął się likwidacji nielegalnego zgromadzenia, nie dotarł nawet do jego organizatorów (a byli na miejscu), nie wylegitymował ich. Nie ujął także na miejscu zdarzenia kobiety, która użyła gazu wobec postronnych osób, o czym pisała GW. Swoją drogą, składam zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa przez tą kobietę i organizatorów zgromadzenia, którzy pozwolili na udział w zgromadzeniu osobom posiadającym przy sobie niebezpieczne przedmioty.

 • franek-janek

  Oceniono 30 razy 26

  Panie Januszu nie jest pan sam, chcialem zwrocic tez uwage ze ten cyrk trzeba skonczyc ze wzgledu na bezpieczenstwo Prezydenta i budynku publiczneg. Przeciez to jest oczywiste i sadze prawnie uregulowane ze jarmark tego typy nie moze byc w tym miejscu ZE WZGLEDOW BEZPIECZENSTWA I STWARZANIU IDEALNYCH WARUNKOW DO ATAKOW TERROSTYCZNYCH. Biorac pod uwage teorie spiskowe PiSu (Jaroslawa Kaczynskiego) atak terrorystyczny przez oblakanca z PiSu moze byc prawdopodobny.
  Nie tylko zrobienie koczowiska ale zblizenie sie kazdej osoby fizycznej do rezydencji Prezydenta USA na znacznie wiekszy dystans niz usytuowane koczowisko z krzyzem jest absolutnie niemozliwe. W Polsce i tylko w Polsce, wszystko zalatwiamy po harcersku, czyli spontanicznie poczawszy od nieszczesnego lotu a skonczywszy na obozowisku przed palacem. Dlaczego BOR nie wkroczy do akcji i zrobi to co powinien w imie tego poco zostal powolany.

 • deppl

  Oceniono 30 razy 26

  Panie Palikot ma Pan rowniez moje poparcie. Niech Pan zakłada swoją partię i dobierze ludzi podobnych do Pana, tzw. ludzi z jajami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX