Profil Kataryny zniknął z Facebooka. "Cenzura?", "Nie ma mowy"

- Najpierw znikam z systemu pesel, teraz z fejsbuka - napisała wczoraj na Twitterze blogerka Kataryna, której konto na popularnym serwisie społecznościowym zostało usunięte. W sieci rozgorzała dyskusja. Jedni dopatrują się spisku, inni - podkreślają, że powodem decyzji może być regulamin. Facebook zapewnia jedynie, że o cenzurze nie ma mowy.
- Rzeczywiście mój profil został zablokowany. Nie wiem, kiedy. Nie chcę też spekulować na temat powodów - mówi blogerka w rozmowie z "Rzeczpospolitą". Dziennik pyta: "czy to dalszy ciąg politycznej wojny w sieci"? I publikuje wypowiedź anonimowego "użytkownika Facebooka", który mówi o "cyberagresji w stosunku do osób krytycznych wobec władz".

O spisku pisze także cześć użytkowników Facebooka na specjalnie założonym profilu "Oddawać Katarynę!". Do grupy zapisało się ponad 1000 osób. "To oburzająca dyskryminacja! Jak długo będziemy znosić polityczną cenzurę na Facebooku??!" - piszą.

"Nie ma mowy o cenzurze"

Zapytaliśmy polski oddział Facebooka o przyczyny usuniecie profilu. Wciąż czekamy na odpowiedź.

- Co do cenzurowania treści, absolutnie zaprzeczam takim oskarżeniom. Niczego nie cenzurujemy. Usuwamy zawartość tylko wówczas, gdy jest wyraźnie nielegalna w rozumieniu lokalnego prawa i tylko na oficjalną prośbę miejscowych organów ścigania - zapewnia w rozmowie z TVN24 rzecznik portalu Stefano Hesse. Jak tłumaczy, nie zna tej sprawy, jednak na pewno po skontaktowaniu się użytkownika z centrum Facebooka w Polsce, wszystko zostanie wyjaśnione.

Internauci i blogerzy zwracają uwagę, że przyczyną usunięcia profilu może być regulamin. Regulamin Facebooka nakazuje bowiem użytkownikom prywatnych profili musi podać: "prawdziwe dane". Nie wiadomo, jak tę zasadę interpretować w przypadku podania jedynie pseudonimu. Kataryna założyła konto jako "blogerka Kataryna". Mogła to być też automatyczna reakcja na zgłoszenia i złamaniu regulaminu, a profil wróci po sprawdzeniu zgłoszeń i decyzji, czy były one zasadne.

Spisek? Jeśli zgłoszenia sa bezpodstawne, profil wróci [WIZJA TELE]

Więcej o:
Komentarze (27)
Profil Kataryny zniknął z Facebooka. "Cenzura?", "Nie ma mowy"
Zaloguj się
 • mitli

  Oceniono 7 razy 5

  Megalomania Polaków jest niezmierzona ! Kogo obchodzi jakaś blogerka Kataryna ?! Poza nią samą i jej znajomymi . Z pewnością rząd Platformy i Tusk osobiście drżą na samą myśl o tym , co też nowego może napisać Pani/Pan Kataryna. Podobnie jest z zamachem na prezydenta Kaczyńskiego . Tylko jakiś chory megaloman może przypuszczać , że był to zamach.

 • m.in

  Oceniono 8 razy 4

  W innych przypadkach pseudonimow adm Facebooka nie działa, wiec trudno przypuszczac, ze przypadkiem padło na Kataryne
  której nick jest nierozerwalnie zwiazany z internetem, mnozna go swobodnie traktowac jako pseudonim literacki
  jesli np Zbigniew Preisner zalozył by sobie konto, to co miałby tam obowiazek wpisac rodowe nazwisko?

 • kmp250

  Oceniono 3 razy 3

  A propos cenzury: wpiszczie w google.com hasła:
  -Murzyni
  -Żydzi
  -Polacy
  -Niemcy
  ZObaczcie jakie google pokazuje podpowiedzi.

 • zyks

  Oceniono 9 razy 3

  Co za strata dla ludzkości ! :-((

 • naprawdetrzezwy

  Oceniono 5 razy 3

  Biedny ci ta użytkownik Księgimord. "Regulamin Facebooka nakazuje bowiem użytkownikom prywatnych profili musi podać:" Nakazuje im musi podać? Groza...

 • samoglow

  Oceniono 2 razy 2

  @2lena nie zrozumiałaś co miałem na myśli.
  Chodziło mi o to, że dziennikarzy, którzy nie zgadzają się z głównym nurtem opisu rzeczywistośći (GW,tvn...) etykietuje się mianem "prawicowych"
  "zdaniem prawicowego dziennikarza (i tu imię i nazwisko)..." ta etykietka ma im odbierać miano rzetelnośći i bezstronności "aaa no tak prawicowy dziennikarz". Pozostali nie mają żadnych etykiet, bardzo rzadko mówi się "lewicowy dziennikarz" a ludzie pracujący dla Gazety, Tvn są...po prostu dziennikarzami.
  Na temat tego, który z dziennikarzy jest populistą, czy ten, który np. zadaje pytania starając się wyjaśnić sprzeczności nt katastrofy, czy może ten, który od pierwszego dnia mówi o naciskach i błędzie pilota., to pewnie też się nie dogadamy.

 • aquarius1973

  Oceniono 2 razy 2

  trzeba bylo sie zalogowac jako Katarzyna Blogerowska i nikt by nic nie zauwazyl... a potem w opisie podac wiecej danych odnoscnie "Blogerki Kataryny", np link do jej bloga umieszczonego nei na 'szajsbuku' tylko na niezalezym serwerze.... myslec myslec kataryno! chyba ze to dzilanie konkurencji pt NK, ktora pozwala miec tzw konta fikcyjne... ale trudno porownywac badziwne NK z Szajsbukiem

 • czlowiek.epoki

  Oceniono 1 raz 1

  co to jest kataryna? znow jakas referentka wydzialu propagandy KC PiS?

 • 2lena

  Oceniono 1 raz 1

  @samoglow
  A cojest złego w terminie "prawicowy dziennikarz"? Jedni dzoiennikarze mająpoglądy lewicowe ,inni prawicowe, a jeszcze inni np. prawicowo - centrowe. Zdziwiłabym się, gdyby nie mieli żadnych poglądów. Chyba nie sądzisz, że taki np. Zaręba chciałby być identyfikowany z lewicowymi poglądami? Kłopot często polega na tym, że ci "prawicowi" wcale tacy prawicowi nie są. A jakim się dobrze przyjrzysz, to okaże się, że to czystej wody populiści. To samo odnosi się do wielu dziennikarzy, nazywających siebie lewicowymi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX