Euro 2012: Z budowy stadionu do sądu. Na szczęście nie wszędzie

Choć myśli kibiców zajęte są teraz mundialem, jeszcze tylko 702 dni do rozpoczęcia Mistrzostw Europy 2012. Jak zatem wygląda stan przygotowania stadionów w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku? - Prace idą pełną parą - mówią wykonawcy. W Warszawie zaszły aż... do sądu. To efekt kłótni dwóch zwaśnionych firm. Sprawdziliśmy.


Na miejscu budowy Stadionu Narodowego w Warszawie prace idą pełna parą. Konsorcjum firm wykonawczych pod wodzą austriackiej Alpine robi wszystko, by nadrobić opóźnienia spowodowane długą, mroźną zimą. Zdaniem rzeczniczki konsorcjum Karoliny Szydłowskiej, wszystko idzie zgodnie z założonymi planami. - Kończona jest konstrukcja żelbetowa budynku oraz podstawowa konstrukcja stalowa. Już niebawem, w ciągu najbliższych dni, rozpocznie się instalowanie konstrukcji linowej dachu. Jednocześnie toczą się prace instalacyjne oraz wykończeniowe - mówi Szydłowska.

Wiadomo już, że w przetargu na dostarczenie urządzeń i uruchomienie zewnętrznych ekranów LED swoje oferty zgłosiło siedem firm. Najniższą cenę - 2,57 mln zł brutto - proponuje firma Optarget z Zielonej Góry.

Nie wszystko wygląda jednak tak kolorowo. Jak podaje "Życie Warszawy", od maja trwa konflikt między podwykonawcami. Spółce KPŻ Handlomax, zajmującej się pracami ciesielskimi, zleceniodawca - Konstrukcje WG Witold Grzywacz - winien był milion złotych. - Nadal czekam na 800 tysięcy - mówi prezes spółki KPŻ Handlomax. - Część udało się odzyskać, jednak zupełnie nie wiem, czy i kiedy otrzymam całą zaległą kwotę. Cały czas pracujemy, pracownikom trzeba płacić na bieżąco, a przecież nie o to chodzi, żeby do tego dokładać - dodaje.

- Zatrzymane pieniądze to kaucje gwarancyjne - ripostuje pełnomocnik firmy Konstrukcje WG Witold Grzywacz.

Generalny wykonawca obiektu już dwa miesiące temu podjął się mediacji. - Uregulowaliśmy wobec KPŻ Handlomax bezsporne należności w wysokości ponad 400 tys. zł, ale konflikt dotyczy jeszcze innych kwestii finansowych. To jest wewnętrzny spór tych firm, który, przeniósł się na drogę sądową. Jakakolwiek interwencja z naszej strony będzie więc możliwa dopiero po decyzji wydanej przez sąd - mówi nam Karolina Szydłowska. Przekonuje również, że spór nie ma żadnego wpływu na budowę Stadionu Narodowego, bowiem prace, którymi zajmują się zwaśnione firmy, są na ukończeniu. Zgodnie z planem Stadion ma być gotowy do 30 czerwca 2011roku.

Wrocław - mobilizująca walka z czasemBez konfliktów, a tym bardziej - procesów sądowych, odbywa się budowa stadionu wrocławskiego. Przynajmniej od czasu, gdy generalny wykonawca - firma Max Boegl rozwiązał umowę z jednym z podwykonawców zajmujących się pracami żelbetowymi

- Mieliśmy uwagi co do jakości i zaangażowania, ale rozeszliśmy się w na drodze porozumienia, wszystkie faktury zostały uregulowane. Nie ma tematu - mówi nam Jan Wawrzyniak, przedstawiciel Maxa Bögla. - Od tego czasu nie ma konfliktów. Jesteśmy firmą bardzo wymagającą i wszyscy podwykonawcy mają tego świadomość, zanim jeszcze rozpoczną z nami współpracę - dodaje.

Stadion we Wrocławiu rośnie w oczach za sprawą zamontowanych ostatnimi czasy 22 ze 156 planowanych rygli. To jedne z najważniejszych elementów konstrukcyjnych areny, na których układane będą elementy prefabrykowane trybun. Każdy z dotychczasowych ma wysokość 15 metrów i waży 37 ton.

- Na sierpień zaplanowany przyjazd kolejnych, o wiele większych, bo 40-metrowych i ważących po 110 ton - mówi nam Magdalena Malara ze spółki Wrocław 2012.

Generalny wykonawca przeprowadził też ostatnio próbę montażu stopni trybun, wykorzystując przy tym nowa technikę przyssawek próżniowych. Umożliwiają one podniesienie prefabrykatu i ułożenie go na właściwym miejscu bez konieczności stosowania mechanicznych łączników. Montaż przebiegł pomyślnie i i tą samą techniką jeszcze tego lata zostaną zamontowane pozostałe stopnie. Kończą się też prace nad stropem nad poziomem L-1 (inaczej podłogą drugiego piętra. Ułożone zostały prawie wszystkie filigrany, z których połowa jest zabetonowana. Prace prowadzone są także na obiektach towarzyszących, m.in. garażu wielopoziomowym, gdzie zakończono wszystkie prace fundamentowe oraz na esplanadzie. Pozostaje więc pytanie: czy Wrocław zdąży?

- Nie mamy innego wyjścia - mówi Jan Wawrzyniak. - Musimy zdążyć. Na razie prace posuwają się planowo i terminowo, ale wiemy, ze będą momenty w których harmonogram będziemy wyprzedzać i momenty, w których prace będą się opóźniać. Ta meta z napisem "Sukces" zostanie osiągnięta. Na szali kładziemy swój prestiż.

Poznań - półmetek i start - wszystko na ukończeniu"W roku 2012 oczy całej Europy zwrócone będą na Poznań. Tłumy kibiców z różnych stron świata zgromadzą się, aby podziwiać piłkarski spektakl UEFA EURO 2012" - takie zapewnienie znalazło się na stronie Euro Poznań 2012. I nie ma się co dziwić: trwają prace wykończeniowe. Na stadionie przy Bułgarskiej gotowych jest już ponad 20 tysięcy miejsc na trybunach I i III oraz w wypełnieniach nad trybuną II. To półmetek prac. Lada moment pojawią się również na trybunach II i IV.

- Są szersze - bardziej wygodne dla kibiców - mówi Jacek Krzyżaniak, rzecznik wykonawcy generalnego PBG.

Rozpoczął się również montaż telebimów o najwyższych parametrach technologicznych. Każdy z nich o powierzchni 115 m. kw. zostanie zbudowany ze 120 pojedynczych ekranów. Będą to więc największe tego typu telebimy w Polsce.

- Najwięcej problemów sprawiła nam konstrukcja dachu - nowatorska od strony technicznej i gabarytowej. Ale poradziliśmy sobie i szczęśliwie jesteśmy na ostatniej prostej - zapewnia Krzyżaniak.

Oficjalne otwarcie stadionu miejskiego w Poznaniu zaplanowano na listopad. Reprezentacja Polski ma zagrać mecz towarzyski z jedną z czołowych drużyn europejskich. Planowany jest też duży koncert.

Gdańsk - za miesiąc wiechaNa budowie stadionu gdańskiego pracuje obecnie 1200 osób. Główne prace dotyczą konstrukcji stalowej poszycia dachu.

- Jesteśmy niemal w połowie tych prac. Tych stumetrowych wręgów, na których położone zostaną charakterystyczne płyty poliwęglanowe o różnych odcieniach bursztynu, będzie docelowo 82. My zaś powoli zbliżamy się do 41 - usłyszeliśmy od Michała Kruszyńskiego z Biura Inwestycji Euro Gdańsk 2012. Na ukończeniu są prace żelbetowe. Budowlańcy kładą instalacje elektryczną i wentylacyjną.

- Nie mamy takich sytuacji jak w Warszawie - mówi Kruszyński. - Budowa to specyficzne miejsce. Jeśli coś się pojawia, to nie jest to konflikt, a nieścisłości. Sytuacja często zmienia się z godziny na godzinę, bo to dla wszystkich stresujący projekt. My od razu siadamy do rozmowy i wyjaśniamy wszystko na bieżąco - podkreśla.

Również w Gdańsku prace spowolniła długa mroźna zima, ale wykonawcy zapewniają, że wszystko idzie zgodnie z harmonogramem i Baltic Arena oddana zostanie do użytku na czas. Na 24 lipca zaplanowano uroczyste zawieszenie. Do tego dnia ma zostać zakończony montaż konstrukcji stalowej stadionu.

Polska - Ukraina?W grudniu 2009 roku UEFA zdecydowała, że piłkarskie Euro 2012 odbędzie się w ośmiu miastach - czterech polskich: Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku oraz czterech ukraińskich: Kijowie, Lwowie, Charkowie i Doniecku.

Ostatnimi czasy prace na Ukrainie przyspieszono, z czego UEFA jest zadowolona. Wciąż jednak będzie patrzyła naszym sąsiadom na ręce. We wrześniu Ukraina będzie musiała poddać się kolejnej ocenie.

Więcej o:
Komentarze (11)
Euro 2012: Z budowy stadionu do sądu. Na szczęście nie wszędzie
Zaloguj się
 • cree-is-me

  Oceniono 3 razy 1

  @bardolo
  Masz jakieś obsesje na punkcie autostrad? Przecież są w budowie, poza kilkoma odcinkami. Wystarczy wejść na strony GDDKiA i poczytać.
  Nie wiem co wasz żyrandolek jareczek obiecywał w tej kwestii, ale kto by tam chciał wysłuchiwać tego kurdupla ;P Już pokazał za swoich rządów, że nic dobrego dla kraju zrobić nie potrafi, od łapania agentów i grzebania w teczkach dróg nam nie przybyło.

 • janci0

  Oceniono 1 raz 1

  Żeby było bardziej dramatycznie ;)

 • funny5

  Oceniono 1 raz 1

  Jeszcze tylko rok i 392 dni.
  ----
  A czemu nie 2 lata?

 • bardolo

  0

  @remo29
  ...jesteś koleszko matołkiem i coś matoczysz.... ale to jedno z drugie wynika....albo może i nna odwrót.
  Napisz coś o jeździe z Suwałek do Warszawki lub z Gdańska do Szczecina.
  Jak po szrotki jeździsz, to pewnie cię jeden kierunek interesuje...
  Ale taki POpapraniec tak już ma, hasełka i hipokryzja gorsza od niejednej religii...

 • remo29

  Oceniono 2 razy 0

  > ...i do tego jeszcze te Autobahn-y,

  Oj, widzę kolega poza wieś dawno nie wyjeżdżał... Taką żyrandolową autobaną można łot samiućkiego Krakówka do Dortmund w dojczach (zgodnie z przepisami) w 12 godzin dojechać. Da się, sprawdziłem zimą(!).
  Każdy PiSior będzie udawał, że tego nie widzi, ale cóż - za duże toto, żeby plakatem Jarka zakryć.

 • bardolo

  0

  @ cree-is-me
  "...Przecież są w budowie, poza kilkoma odcinkami...."
  Na jakiej planecie ty żyjesz???
  W cudy to sobie możesz wierzyć...nawet tego nie neguje. Niech sobie każdy w coś wierzy. A ty mi tu odrazu wypataczasz się z PIS-em.
  Człowieku, zastanów się zdrowo, skąd ma ta forsa popłynąć??? Może ta cała rządowa banda odda swoje diety??? A może za mało podatków płacimy??? A nie przepraszam....w EU jesteśmy....lol .... matołectwo: należy się, zakombinujemy, coś będzie.
  Zacznij najpierw od..."zgoda buduje" i nie pluj w swoje własne gniazdo. Płać na gajowego i całą hordę, to może im się zechce dupy ruszyć do zjawiska z tytułem cudu gospodarczego.
  Jarczak nie obiecywał bynajmniej gruszek na wierzbie, bo jest większym realistą jak ta prorocza gwiazda.
  No ale, bracia rosjanie pomogą i bedą Autobahny....
  ...do remontów co miesiąc ;)
  A co do ostatniego zdania...może pójdź do rozum do głowy, doucz się ...nie wiem...dopytaj
  Niemcy już dawno się z szamba rozliczyli, i nie mają problemu z wytykaniem byłych Stasis.
  Ktoś musi ten bałagan posprzątać, zamiatany od 1989 roku.
  Ale tego i tak nie pokapujesz, bo żyjesz nakręcony tym co chcesz słyszeć.
  Miłego czegoś tam tego...!

 • poborowy102

  0

  Wyobrażacie sobie tę "piękność" pierwszą damę jak wchodzi do limuzyny? :DD

 • newyorker77

  0

  powolutku, powolutku, na lawie oskarzonych dla wszystkich starczy miejsca

 • betunia1

  0

  POZNAN jest gotowy!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX