Sankowski: Bzdurą jest, że odbiorcy nie chcą słuchać polskiej muzyki

- Jestem za projektem zwiększającym ilość polskiej muzyki w radiach - mówił na antenie TOK FM Robert Sankowski z Gazety Wyborczej. - Przepisy, które mieliśmy do tej pory, były martwe. Te wcześniejsze 33 proc., które miało wspomagać polską muzykę było grane w nocy. Im bardziej komercyjne radio, tym bardziej uciekało się do takich przekrętów.
"Rzeczpospolita" podaje informację o projekcie ustawy, która miałaby zobowiązać nadawców radiowych, aby 75 proc. z wymaganych ustawowo polskich piosenek, granych było w godzinach między 6 a 23. Problem w tym, że stacje radiowe grały polską muzykę tylko w nocy, aby wypełnić zalecenia ustawowe. - Rozgłośnia mogła się wykazać, że wypełnia zalecenia, a słuchacze nie mieli okazji słuchać tej polskiej muzyki. Teraz będzie jasne, że tę muzykę trzeba będzie puszczać w dzień - mówił w TOK FM Robert Sankowski.

- Bzdurą jest, że słuchacze nie chcą słuchać polskiej muzyki - mówił Sankowski. - Jeżeli słyszymy polską muzykę w jakiejś stacji radiowej, to są to przede wszystkim ludzie funkcjonujący w show biznesie od wielu lat. Tymczasem jest pełno polskiej muzyki wykonywanej przez kompletnie nieznanych młodych ludzi - mówił krytyk z Gazety Wyborczej. - Same stacje radiowe nie są nawet zainteresowanie lansowaniem takich osób. Polskie radia łapią coś, co się sprawdziło za granicą. Marketing został już wykonany za nas, a my puszczamy coś, co się sprawdziło.

Sankowski przestrzegał, że nie można się poddawać sondażom: - Nie można muzyki oceniać po metodach badania w stylu: puszczamy ludziom 20 sekund i stwierdzamy, czy coś się komuś podoba, czy nie. A tak się przeprowadza tego typu badania.

Dziennikarz podkreślił jednak, że rynek jest brutalny i trzeba pamiętać zawsze o słupkach słuchalności. Przyznał, że mogą być trudności z oderwaniem się od muzyki pop i rock, chociażby w polskim wykonaniu, jednak: - Ja bym tu nie rozpaczał, bo coraz ważniejszy jest internet i każdy, kto jest zainteresowany czymś innym niż mainstream, może wejść do internetu i wyszukać to, co go interesuje.

Czy polskiej muzyki jest w radiu za mało?
Więcej o: