Początek prac komisji hazardowej [NA ŻYWO]

Rusza komisja śledcza, do zbadania tzw. ?afery hazardowej". Na początek przyjęto wniosek posła Jarosława Urbaniaka z PO, który zaproponował, by komisja miała tylko jednego wiceprzewodniczącego. W czasie tego posiedzenia członkowie prawdopodobnie podejmą decyzję co do kolejności wątków, jakie będą badane w aferze hazardowej.
13.20 - Dobrze, przyjmuję to - mówi Sekuła i zamyka posiedzenie. Kurtyna.

13.18 Sekuła prosi o pozwolenie na zwołanie jutrzejszego posiedzenia o 9.00, by odczytać informację ministra finansów. Wtrąca się... tak, zgadliście: gwiazdka tv, z kolejną złotą myślą: - Pracujmy, gdy dokumenty będą gotowe. Niech te posiedzenia będą profesjonalne.

13.14 Kempa przypomina o swoim wniosku o powołanie ekspertów z uniwersytetów ekonomicznych i żeby - w związku z tym - Sekuła występował w imieniu komisji do organów władz publicznych i innych osób prawnych (np. uniwersytetów). Głosowanie: wszyscy za. Sekuła mówi, że zajmie się wnioskiem Kempy.

13. 13 Wtrąca się... zgadnijcie, kto? Arłukowicz. Przypomina Sekule, by ten przypadkiem nie zapomniał powiedzieć, co komisja będzie robić jutro i jakie dokumenty będą jej potrzebne.

13.09 Sekuła chce poddać pod głosowanie wszystkie wnioski Wassermanna i Arłukowicza na raz, a jednym głosowaniu, jeśli nie ma sprzeciwu żadnego z członków komisji. Biuro Legislacyjne popiera pomysł. Sprzeciwu nie ma. Wszyscy posłowie są za wnioskami. Sekuła podkreśla też, że nie zamka to katalogu dokumentów i instytucji, do których komisja może się zgłosić.

13.03 Wassermann zgłasza podobne wnioski, ale bardziej szczegółowe.

12.57 Zamęt: nasi śledczy ustalają, do kogo się zgłoszą po dokumenty i o to. Jako pierwsza wyrywa się gwiazdka: zgłośmy się do MF o wszystkie projekty nowelizacji ustawy o grach, do Totalizatora Sportowego o materiały ws. G-Tech, ws. wprowadzenia wideoloterii, o materiały ws. zezwoleń na prowadzenie loterii, do Ministerstwa Zdrowia o dane nt. liczby uzależnionych o hazardu i pieniędzy wydanych na ich leczenie, do Ministerstwa Sprawiedliwości o informacje ws. przestępstw związanych z hazardem...

12.52 Ekspert z biura właśnie powiedział, że Biuro nie może sporządzić stuprocentowego dokumentu, bo do pewnych rzeczy ma dojść sama komisji. I że to tylko podsumowanie głównych prac nad ustawą. Gwiazda reality show nie zrozumiała, ale jeśli się milczało od końca przerwy, to trzeba się odezwać: - Kiedy możemy spodziewać się pełnego materiału? - pyta Arłukowicz. Ekspert cierpliwie tłumaczy: - Nie możemy wytworzyć takiego dokumentu.

12.50 Biuro Analiz Sejmowych odpowiada na zarzuty Wassermana: oczywiście, że materiał nie jest pełny, bo nie dało się w nim podsumować stu procent działań. - To schemat, materiał poglądowy, ułatwiający komisji systematyzację. Daje namiar na druki, na to, gdzie czego szukać. Nie zwalnia jednak komisji do szukania pewnych informacji w źródłach - tłumaczy przedstawiciel Biura Analiz Sejmowych.

12.39 Przerwa jeszcze się nie zakończyła. Wassermann i Kemapa korzystają z okazji, by raz jeszcze wystąpić w telewizji z zarzutami.

12.23 Sekuła proponuje przerwę, na której eksperci mogliby rozwiać wątpliwości. Po raz kolejny włącza się gwiazda reality show Arłukowicz ze swoimi pouczeniami: - Zróbmy przerwę, ale nie po to. Panie przewodniczący, zacznijmy, ale nie po to by zaczynać, tylko zacznijmy od dobrej pracy. - Ten poseł jest mistrzem frazesów. W końcu Sekuła - zakrzyczany przez Arłukowicza i Wassermanna - robi przerwę.

12.20 - Jeśli on jest niekompletny, to jego wartość jest pomocnicza, jest czwartorzędny - upiera się Wassermann ws. dokumentu.

12.12 Trwa kłótnia o materiały, którymi ma zająć się komisja. Wassermann zarzuca, że dokument, który przeczytał komisji przewodniczący jest niekompletny. Wtrąca się nowa gwiazda SLD Bartosz Arłukowicz: - Czasu mamy mało - mówi i rozpoczyna kilkuminutowa tyradę o tym, co powinien robić przewodniczący: że może to autorzy dokumentów, nie on powinni je odczytywać, że powinniśmy mieć pełny obraz sytuacji, że może Biuro Analiz Sejmowych powinno się pośpieszyć... A czas mija.

11.33 Przewodniczący odczytuje informację nt. losów poszczególnych projektów i prac nad ustawą o grach losowych.

11.30 Sekuła czyta - notatkę informacyjną Kancelarii Sejmu dotyczącą przeglądu wszystkich prac nad ustawą w okresie od rozpoczęcia prac nad ustawą o grach z 2003. Przeprasza też, że dokument został dość późno przesłany członkom komisji.

11.27 W końcu, po kolejnych występach Kempy i Arłukowicza, głosowanie: cztery głosy za wnioskiem Urbaniaka, trzy przeciwne.

11.20 Arłukowicz mówi o wszystkim i o niczym. Ciągle apeluje, "byśmy w końcu zaczęli pracę", marnując tym czas przeznaczony na pracę właśnie. Dalej Urbaniak - nie zgadza się na zmianę swojego wniosku. - Poseł Wasserman chce zasiadać jednocześnie na dwóch stołkach. (...) Ważne jest, by wodzów było mniej niż Indian.

11.18 Posłowie kłócą się o prezydium: PiS wraca do sprawy nieobsadzenia Wassermanna - Chodziło o to, byście państwo mieli bardzo fachowe wsparcie w pracy merytorycznej. To bardzo doświadczony prokurator - mówi Kempa. Pouczenia Sekuła trwają: w tej komisji będzie trzech głównych "pouczających": Wassermann, Kempa i Arłukowicz.

11.15 Wassermann broni się atakując. Twierdzi, że źle ułożono harmonogram komisji - aż tak źle, że nie tylko nie może pracować on w obu komisjach, ale i samej hazardowej. - Trzy dni przesłuchań po rząd oznaczają niemożliwość przygotowania się - mówi.

Jestemw czterech komisjach. Muszę wybierać ważniejszą | wideo


11.12 Arłukowicz pyta dalej o Wassermanna: - W tym czasie odbywa się komisja Olewnika i tam pana posła Wassermana nie ma, chyba, że jest w dwóch osobach - mówi.

11.11 Niech pan poseł Urbaniak uzasadni swoją decyzję, dlaczego chcecie zawęzić skład prezydium - mówi Beata Kempa.

11.10 Taka deklaracja nie zwalnia z członkostwa w komisji - poucza przewodniczący Mirosław Sekuła.

11.07 Skoro nie udało się wybrać wiceprzewodniczącego to nie znaczy, że należy podejmować uchwałę, która to prezydium zmniejszy - mówi Bartosz Arłukowicz z Lewicy. Według niego każdy klub opozycyjny powinien mieć swojego reprezentanta w prezydium. Przy okazji pyta Zbigniewa Wassermanna, czy złożył rezygnację z pracy w komisji ds. Olewnika. ta komisja także ma dzisiaj posiedzenie i to w tym samym czasie co komisja hazardowa.

11.05 Poseł Jarosław Urbaniak z PO wnosi, by komisja miała jednego wiceprzewodniczącego.

11.03 Rusza posiedzenie komisji hazardowej. Posłowie spotykają się po raz drugi. Ma to być spotkanie organizacyjne. Posłowie mają ustalić zakres prac komisji. PO chce, by zająć się sprawą od początku, czyli od rządów SLD w 2002 roku. Z kolei opozycja chce, by sprawę badać zaczynając od działań obecnego rządu i dopiero potem zająć się wprowadzaniem ustaw hazardowych przez poprzednie gabinety.