Żart czy przestępstwo? Niebezpieczny serwis w sieci

- Zrób dowcip znajomym - tak od kilku miesięcy reklamuje się serwis telefonii internetowej, dzięki któremu dzwoniąc możemy podszyć się pod kogokolwiek, np. policję. Zabawne? UKE i ABW są innego zdania i zawiadamiają prokuraturę.
Zwykle jest tak: dzwoni komórka, na wyświetlaczu pojawia się numer dobrze znanej nam osoby, np. kolegi z pracy, czy banku, w którym mamy konto. Odbieramy, a tu niespodzianka, zamiast znajomego głosu odzywa się ktoś obcy i obsypuje nas wyzwiskami, albo stanowczym głosem namawia nas do szybkiego przelania pieniędzy na wskazane konto, bo dotychczasowe zostało zablokowane itp. Czarny scenariusz? Fakt, ale czy nie możliwy skoro rejestrując się w serwisie Wykrecnumer.pl możemy wybrać dowolny numer telefonu, który podczas dzwonienia zastąpi nasz osobisty i łatwo zmyli odbiorcę. Serwis oferuje też bramkę sms z tą samą "sztuczką". Łatwo, wiec wysłać zupełnie anonimowo pogróżki, zawiadomić o fałszywym alarmie czy donieść szefowi na znajomego przy okazji "wkręcając" w to inną dobrze znaną mu osobę z pracy.

O sprawie pomysłowego mieszkańca Nysy, który jest właścicielem serwisu Wykrecnumer.pl pisały już media. Portal Gazeta.pl ustalił, że ma on na swoim koncie dwa akty oskarżenia za podobną działalność. Przy próbie dodzwonienia się do firmy, pod pierwszym numerem usłyszeliśmy, że to pomyłka, a pod drugim zgłosiła się automatyczna sekretarka.

UKE i ABW zawiadamiają prokuraturę

Wiadomo, że sprawa jest na tyle poważna, że prokuratura rejonowa w Nysie wszczęła postępowanie na podstawie dwóch odrębnych zawiadomień. - Pierwsze wpłynęło pod koniec sierpnia z Urzędu Komunikacji Elektronicznej - mówi portalowi Gazeta.pl prokurator Lidia Sieradzka, rzeczniczka prokuratury okręgowej w Opolu. UKE powołując się na art.287. § 1. kodeksu karnego: "Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub wyrządzenia innej osobie szkody, bez upoważnienia, wpływa na automatyczne przetwarzanie, gromadzenie lub przekazywanie danych informatycznych lub zmienia, usuwa albo wprowadza nowy zapis danych informatycznych, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5." zawiadamia o możliwości popełnienia przestępstwa.

Drugie zawiadomienie wpływa z kolei od Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, co potwierdza portalowi Gazeta.pl rzeczniczka ABW ppłk Katarzyna Koniecpolska-Wróblewska. Agencja składając zawiadomienie powołała się na art.269. § 1. "Kto niszczy, uszkadza, usuwa lub zmienia dane informatyczne o szczególnym znaczeniu dla obronności kraju, bezpieczeństwa w komunikacji, funkcjonowania administracji rządowej, innego organu państwowego lub instytucji państwowej albo samorządu terytorialnego albo zakłóca lub uniemożliwia automatyczne przetwarzanie, gromadzenie lub przekazywanie takich danych, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8."

Dochodzenie w tej sprawie prowadzi również nyska policja.

Mimo szumu medialnego serwis ma się dobrze. Bez problemu można się w nim zarejestrować a nawet skorzystać z bezpłatnej wersji testowej. Jedyne co się zmieniło to ostrzeżenie na stronie, że "podszywanie się pod inny numer telefonu w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, wyłudzenia, oszustwa lub dokonania przestępstwa z wykorzystaniem sieci Wykrecnumer.pl jest zabronione i karalne".